Kultūra

Man laimējies piedzimt Latvijā. Saruna ar dziedātāju Aminatu Savadogo 9

Foto – Timurs Subhankulovs

Dziedātāja Aminata Savadogo ir meitene ar saknēm Latvijā un Āfrikā, bet Latviju uzskata par labu starta vietu pasaules popmūzikas plašajos laukos. Šobrīd Aminata gatavo debijas albumu, startē dziesmu un izpildītāju konkursā „Supernova” un kopā ar leģendāro latviešu pianistu Hariju Bašu gatavo viņas pirmo džeza programmu, kas no 31. janvāra līdz 8. martam skanēs koncertos visā Latvijā.

„Aminata” arābu valodā nozīmējot – „uzticamā”. Tieši tādu – atklātu, godīgu, pasaulei atvērtas jaunas sievietes iespaidu viņai izdodas radīt jau pirmajās sarunas minūtēs. „Mans vārds pasaulē, izrādās, nav nekāds retums. Āfrikā „Aminatas Savadogo” ir sastopamas tikpat bieži kā Ingas Bērziņas Latvijā,” pasmaida dziedātāja, reizē atzīstot, ka ticot vārdā iekodētajai enerģijai.

Dziedāt Aminata sākusi, līdzko iemācījusies izrunāt pirmos vārdus. Viņa stāsta, bērnībā zinājusi no galvas visu Disneja multfilmu dziesmu vārdus, dziedājusi skolas korī un Bolderājas mūzikas skolā apguvusi flautas spēli. Kopš 13 gadu vecuma Aminata pēc draudzenes ieteikuma izkopj estrādes vokāla prasmes pie pedagoģes Naģeždas Buharovas. „Neesmu no mūziķu ģimenes, neviens no manējiem pat tā īsti nedzied. Tomēr katram ir kaut kas savs – vienam patīk zīmēt, citam rakstīt, bet man – dziedāt un būt uz skatuves,” vienkārši nosaka Aminata.

Šobrīd krāju pieredzi

Pēc vairāku gadu skatuves pieredzes cītīgas uzkrāšanas, esot Jāņa Stībeļa fona vokāla dziedātājas statusā, Aminata arvien redzamāk piesaka sevi kā talantīga soliste. Viņas spējas spoži atklāja „Jaunā talantu fabrika” (2013), kas jaunajai dziedātājai nesa uzvaru. „Jānis bija tas cilvēks, kas parādīja, ka ir visādi interesanti žanri – „neosoul”, „soul”, stilīgs un gaumīgs „r&b” – mūzika, no kuras var mācīties. Galvenais, Jānis man iemācīja tādu lietu kā „grūvs”. Tā ir sajūta, kad tu jūti ritmu, dzīvo mūzikā. Bija liels prieks, kad Jānis atnāca mani atbalstīt šovā un nodziedājām kopā duetu.”

Būt solistei uz populārās mūzikas skatuves gan Latvijā, gan aiz mūsu zemes robežām – Aminatas mērķis ir nosprausts stingri. „Šobrīd krāju pieredzi, lai beigās iznāktu tas produkts – gan mana personība, gan manas dziesmas. Ir jāsakrāj savs enerģijas kodols, kas veidojas tikai līdz ar pieredzi. Tāpēc ir svarīgi konkursi, tie māca izturēt kritiku. Tā tu vari atrast sevi, uzzināt, kas esi tu pati un ko vari vēstīt cilvēkiem no skatuves. Kritikā ieklausos, taču vienmēr jāsaglabā skaidrs prāts un savs viedoklis. Man tāds ir.”

Pašlaik jaunā dziedātāja mērķtiecīgi turpina skolot dziedāšanas prasmi pie operas solistes Airas Rūrānes, tomēr viņas pamatizglītības izvēle ir praktiskākā – jau trešo gadu līdztekus dziedāšanai Aminata studē starptautiskās ekonomiskās attiecības Latvijas Universitātē. Noderēšot gan sabiedriskās attiecības, gan komunikāciju zinības un reklāmas jomas izpratne. „Varbūt pēc dziedātājas karjeras gribēšu izveidot savu studiju vai citādi attīstīties, un ekonomikas zināšanas noderēs.”

Mans sapnis ir mūzika

Aminatu iedvesmojot popmūzikas karalis Maikls Džeksons un dziedātāja Bejonse. „Var redzēt, ka viņas balsī ieguldīts ļoti liels darbs. Viss ir savā vietā, nevienas šķības nots. Skatoties uz viņu, tu tomēr saproti, ka viņa arī ir tikai cilvēks, kas ļoti daudz strādājis.” Tuva Aminatai esot viņas tēva dzimtenes – Āfrikas – mūzika. „Mani ļoti uzrunāja Kaboverdes dziedātājas Sāras Tavaresas dziesmas, balss. „Talantu fabrikā” viņu ieteica paklausīties Jolanta Gulbe. Iemīlējos no pirmās reizes, bet šovā nodziedāju viņas dziesmu „Balance”. Zinu, ka gribētu uzzināt vairāk par Āfrikas kultūru, valodu – apciemot radiniekus. To gan vēl paspēšu – visa dzīve vēl priekšā.”

Par autoritāti un skolotāju Aminata sauc arī Donu. „Viņš ir ļoti talantīgs. Man patīk, ka viņš pats izveidojis sevi. Viņam ir savs stils, sava mūzika – lieliski. Tieši to – radīt kaut ko savu un darīt visu pašam man ieteica arī Dons. Protams, tāpat kā visur, mūzikas lauciņā ir vajadzīga bieza āda, stiprs mugurkauls un talants. Tomēr ar mūziku mums te, Latvijā, viss ir kārtībā. Šobrīd Latvijā mūzika attīstās, un mums ir laba nākotne. Ir labi, talantīgi dziedātāji, labas grupas. Man ļoti patīk tas, ko dara „Instrumenti” – tā ir pasaules līmeņa grupa. Protams, „Prāta vētra”, jaunie – „Triānas parks”, „Carnival Youth”, Ralfs Eilands. Mums ir jārada sevi un jāpierāda.”

„Domāju, ka man ir laimējies piedzimt Latvijā. Noteikti tādā valstī kā Burkina Faso, no kurienes ir mans tēvs, iespēju attīstīties būtu daudz mazāk. Šeit, ja pats gribi, vari mācīties, atrast īstos cilvēkus, kas palīdz. Galu galā, ir internets, kas palīdz nokļūt pie cilvēkiem ātrāk. Protams, varētu vēlēties, lai mūzikas industrija šeit būtu attīstītāka, tomēr tas nav šķērslis, ja vēlies kaut ko sasniegt. Mans sapnis ir mūzika.”

Gribu izaugt pati

Pērn Aminata skatītāju atzinību izpelnījusies arī pašmāju Eirodziesmas atlases konkursā, kad viņas radītā un dziedātā dziesma „I can breathe” skatītāju un žūrijas kopvērtējumā ieguva piekto vietu. „Ir ļoti patīkami, ja cilvēki atbalsta mani. Protams, Latvijai „fanošana” nav uzbāzīga, cilvēki ir mierīgi, uz ielas virsū neskrien. Apzinos, ka lielākā daļa manu klausītāju ir jaunieši. Domāju, ka svarīgākais ir būt tādai, kāda esi, jo visiem nekad neizpatiksi. Nevajag neko tēlot. Apzinos lietas, kas man patīk, un pie tām arī turos. Domāju, esmu uz pareizā ceļa.”

Arī šogad Aminata izcīnījusi vietu Eirovīzijas solistu atlases konkursa „Supernova” finālā, dziedot pašas sarakstīto „Love Injected” jeb „mīlestības injekcija”, kuru aranžējis Kaspars Ansons. „Dziesma nav speciāli rakstīta Eirovīzijai, taču tā bija gatava, nolēmu – kāpēc nepamēģināt. Mans mērķis bija dziedāt tikai savu dziesmu. Varbūt izdevīgāk būtu pieteikt sevi ar kādu slavenu vārdu, dziesmu, tomēr mana vēlme ir sākt ar kaut ko mazāku, bet labāk – pašas radītu. Nevēlos būt populāra tikai tādēļ, ka esmu dziedājusi kopā ar kādu slavenību vai kādu populāru dziesmu. Gribu izaugt pati.”

Nav brīnums, ka lielākā daļa Aminatas dziesmu ir par mīlestību. Viņa smejas – par ko gan citu, ja ne par mīlestību varētu dziedāt meitene viņas vecumā! „Esmu pārliecināta, ka vajag rakstīt dziesmas par labām lietām, jo, klausoties dziesmu, tu ietekmējies, vēstījums paliek zemapziņā un pēc tam ietekmē tavu dzīvi.” Dziedātāja pasmaida, protams, pa kādai skumjai mīlas dziesmai neiztiekot. Piemēram, pirms diviem gadiem klausītāju ausis sasniedza viņas dziedātā „Leave my love bleeding”.

Aminatas aizvadītā un šī gada „eirodziesmas” tiks iekļautas arī dziedātājas marta beigās gaidāmajā debijas albumā, kas tapis pēdējā gada laikā. Dziedātāja teic, lielākā daļa dziesmu būšot gaišā noskaņā. Jaunā albuma producents un dziesmu aranžētājs ir Latvijas popmūzikas jomā pazīstamais Kaspars Ansons, ierakstā piedalās divi bundzinieki – Rihards Fedotovs un Kaspars Kurdeko, kā arī ģitārists Jānis Ruņģis. „Man ļoti patīk Kaspara aranžējumi – viņš neapšaubāmi ir viens no talantīgākajiem Latvijas māksliniekiem. Kaspara idejas vienmēr ir mazliet ārpus standarta, mazliet trakas, bieži – nedzirdētas. Ir ārkārtīgi interesanti strādāt kopā ar viņu.”

Aminatas sacerētās dziesmas top mājās, parasti vēlā nakts stundā – vienatnē, pie klavierēm. „Tas ir laiks, kad visi guļ, ir klusums un varu iegrimt savā pasaulē. Pēc tam nesu dziesmu Kasparam. Viņš ir cilvēks, kura kritiku es uzklausu un cienu. Šobrīd izskatās, ka albums žanriski ir salikums no dažādiem virzieniem – soula, popa. Laikam jau viss kopā ir popmūzika.”

Džeza mācību stunda

Tieši Aminatas balss uzrunājusi arī leģendāro džeza pianistu Hariju Bašu, kurš dziedātāju uzaicinājis piedalīties jaunā džeza klasikas un ”r&b’ mūzikas programmā. „Ja tu māki dziedāt džezu, tu vari dziedāt visu,” – šī Aminatas pārliecība likusi pieņemt izcilā pianista piedāvājumu.

„Sākumā biju pārsteigta, ka mani aicina. Teicu, ka neesmu mācījusies džezu, bet Harijs atbildēja, ka viņam patīkot mana balss un tas, kā dziedu. Tā kā mans albums nāks klajā tikai pavasarī, tāpēc līdz tam man ir laiks sakrāt pieredzi, atklāt kaut ko jaunu sevī un džezs ļauj paplašināt savas robežas. Tajā ir gan svings, gan ritms, gan – improvizācija, ko līdz šim nebiju darījusi. Harijs, protams, dod pa kādam padomam, bet viņš ir ļoti elastīgs. Grūtākais dziedot džezu, ir domāšana. To darot, vajag ļaut, lai viss notiek it kā pats no sevis. Džezs nozīmē iekšēju brīvību.”

LA.lv