Foto – LETA

Mantojums Kanādā 1

Pirms trim mēnešiem Kanādā nomira mans tēva brālis. Kādreiz viņš teica, ka iekļaus mani testamentā un novēlēs daļu no sava mantojuma – bankas kontā sakrātās naudas. Tagad man piezvanīja viņa kādreizējā kaimiņiene un teica, ka testaments atrodas pie viņas un es esmu tajā pieminēts kopā ar diviem citiem mantiniekiem.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Lasīt citas ziņas

Lūdzu, lai atsūta man testamenta kopiju, bet viņa to neapņēmās izdarīt. Stāstīja, ka tēva brālim esot ienākuma nodokļa parāds par pēdējo pusgadu, tādēļ mantojumu nevarot atklāt. To varēs izdarīt tikai tad, kad nomaksās parādu. Visdrīzāk, tas notiks nākošgad. Es zinu tikai šīs kundzes tālruņa numuru, nezinu ne vārdu un uzvārdu, ne adresi.
 Man šādas runas šķiet aizdomīgas. Baidos, ka nenokavēju pieteikšanos uz savu mantojuma daļu un nepalieku bešā. Kā rīkoties, lai paziņotu attiecīgām Kanādas iestādēm, ka esmu sava onkuļa mantinieks?
 Jānis Liepiņš Aizputes novadā

 

Latvijā šāda situācijā mantojuma atstājēja radinieks dotos pie jebkura zvērināta notāra un pieteiktos uz mantojumu. Latvijas Zvērinātu notāru padomes jurists Vitālijs Bogdāns paskaidroja, ka mantojumu, kas apgrūtināts ar parādiem, iesaka pieņemt ar inventāra tiesību. Tad par parādiem mantinieki atbildēs tikai mantojuma apmērā. Tas nozīmē, ka ļaunākajā gadījumā viņi neko neiegūs (viss aizies parādu nomaksai), bet nebūs tā, ka mantinieki vēl paliks parādā kreditoriem. Inventāra tiesība mantiniekiem notāram jāpiesaka ātri – divu mēnešu laikā pēc mantojuma atstājēja nāves. Pēc tam notārs, kas kārto mantojuma lietu, dos tiesu izpildītājam vai bāriņtiesai uzdevumu sastādīt mantojamās mantas sarakstu. Mantinieki parādus nomaksās pēc tam, kad būs saņēmuši mantojuma apliecību.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču citās valstīs ir citi likumi. Ja onkuļa pēdējā dzīvesvieta bija Kanādā un arī mantojums atrodas tur, mantojuma lieta jākārto pēc Kanādas likumiem. Tātad jāmeklē jurists, kas zina angļu valodu un Kanādas likumus.

 

Kanādas vēstniecība Latvijā mums atsūtīja juristu sarakstu, pie kuriem iesaka vērsties šādās situācijās.

Advokāts Valters Kronbergs, kurš ilgus gadus dzīvojis Kanādā un tur ieguvis juridisko izglītību, paskaidroja, ka dažādās Kanādas provincēs ir atšķirīgi likumi, tādēļ jāzina, kur mantojuma atstājējs dzīvojis. Otrs jautājums – vai kaimiņiene, pie kuras atrodas testaments, ir arī testamenta izpildītāja? Taču drošāk būs, ja mantinieks konsultēsies kādā no minētajiem juridiskajiem birojiem.

 

Uzziņa

Juridiskie biroji, kuri var palīdzēt nokārtot mantojuma lietas Kanādā:

• Advokātu birojs “Kronbergs & Čukste” (advokāts Valters Kronbergs) Muitas ielā 1, Rīgā, tālrunis 67043803, e-pasts: [email protected].

• Starptautiska juridiska firma “Hough, Vilciņš & Partners”, Baznīcas ielā 45 – 6, Rīgā, tālruņi 67315396, 29188067, e-pasts: [email protected].

• Zvērinātu advokātu birojs “Skudra un Ūdris” (advokāte Dace Bērziņa) Marijas ielā 13, 3. korpuss, Rīgā, tālrunis 67812078.

• Zvērinātu advokātu birojs “Kļaviņš & Slaidiņš”, Elizabetes ielā 15, Rīgā, tālrunis 67814848, e-pasts: [email protected].

• Zvērināta advokāta Jura Močuļska advokātu birojs, 11. novembra krastmalā 29, Rīgā, tālrunis 29203051, e-pasts: [email protected].

Reklāma
Reklāma

• Advokātu birojs “Duks un Duka”, Dzirnavu ielā 55 – 3, tālrunis 29232882, e-pasts: [email protected].

• Biedrība “Latvijas cilvēktiesību centrs”, Ilze Brands-Kehre, Alberta ielā 13, Rīgā, tālrunis 67039290.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.