×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
13. jūlijs, 2017
Drukāt

Māra Libeka: Daļa ģimenes ārstu strādā tā, lai būtu kauns streikot (40)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Māra Libeka

Streika komitejas vadība ir paziņojusi, ka ģimenes ārsti turpinās streiku līdz brīdim, kamēr būs vienojusies ar valdības vadītāju Māri Kučinski par savu prasību izpildi. Izskatās, ka vienošanās ieilgs, jo premjers un veselības ministre Anda Čakša sola papildu naudu ne tik straujā tempā, kā to vēlas streika organizatori. Īpaši, kad tiek runāts par galvasnaudu jeb ierēdņu valodā saukto kapitāciju (kapita – no latīņu val. – galva), ko dakteri ik mēnesi saņem par katru praksē reģistrēto pacientu.

Streiks ir brīvprātīgs process, un nevienu tajā nevar ieraut ar varu, tomēr tie, kas piedalās šajā brīvprātīgajā akcijā, uz tiem, kas nepiedalās, “izstaro” savdabīgu gaismu, ko streiklauzis pamana, izdzirdot 
neglaimojošus epitetus un redzot kolēģa nosodošo acu skatu.

Ģimenes ārste Maija Kudra, kuras pacientu vidū lielākoties ir lauku cilvēki, lūdza man neminēt viņas īsto vārdu, šāds lūgums izskanēja ne tikai no viņas vien, jo, lūk, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente un streika komitejas vadītāja Sarmīte Veide ir arī ģimenes ārstu sertifikācijas komisijas vadītāja. Daktere Kudra un viņas kolēģi, kas turpina strādāt kā parasti, baidās, ka resertifikācijas procesā viņiem var rasties problēmas, tāpēc streika komitejai acīs nelien.

Ģimenes ārste pavelk uz augšu jakas piedurknes, lai man parādītu Itālijas pludmalēs brūni iedegušo ādu, un ar ironiju piebilst: ja streikotu, kā es to paskaidrotu saviem pacientiem, kuri labi zina, ka mums ir pietiekami ienākumi, lai varētu atpūsties ārpus Latvijas un ne jau tikai reizi gadā. Viņas kolēģe nesen ievākusies jaunā mājā, kuru nebūtu pa spēkam uzcelt nabaga ārstam, cits kolēģis atgriezies no ceļojuma Peru, vēl cits gatavojas doties uz Austrāliju… Izrādās, ka tie ģimenes ārsti, kas savā praksē spēj sniegt plašu medicīnisko pakalpojumu klāstu, ne tikai izrakstīt medikamentu receptes un darba nespējas lapas, varot nopelnīt tik daudz, lai būtu kauns streikot. “Esmu lauzēja, un man nav par to jākaunas,” tā uzskata ģimenes ārste Kudra, kura nestreiko arī tāpēc, ka viņas pacientu vidū ir ne mazums tādu pacientu, kas mēnešiem gaidījuši rindā uz operācijām un kam tagad, kad rinda ir pienākusi, vajadzīgs norīkojums no ģimenes ārsta.

Kāda sašutusi paciente raksta, ka viņas ģimenes ārsts, rakstot citus papīrus, aizmirsis uzrakstīt norīkojumu uz operāciju. Un tagad, kad tas ir pamanīts, viņš norīkojumu nerakstot, jo ir streiks. Par to, ka nav kas izraksta kompensējamo medikamentu receptes, satraukusies arī Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas “Sustento” vadība. Daļa pacientu ir neapmierināti, ka viņu streikojošais ārsts nevar zāles uzrakstīt uz sarkanās receptes, kuras apmaksā valsts.

Pie vairākām streikojošo ārstu durvīm uzsprausts maksas cenrādis: pirmreizēja vizīte pieaugušajam – 20 eiro, atkārtota – 15 eiro; attiecīgi bērnam – 15 eiro un 10 eiro. Streiks ir laba iespēja nopelnīt ar maksas pakalpojumiem. Vai ir kāds pacients, kurš sūdzas, ka streika dēļ nav saņēmis nepieciešamo ārstēšanu, kas sniedzas krietni tālāk par receptes un slimības lapas izrakstīšanu?

Nav strīdu par to, ka medicīnai nepieciešams papildu finansējums, taču tie ārsti, kuriem šī nauda visvairāk vajadzīga – un tie lielākoties ir slimnīcu nodaļās un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā strādājošie –, neceļ tādu traci kā ģimenes ārsti, kuru ienākumi ir lielāki nekā vairākumam ķirurgu, kuri veic sarežģītas operācijas. Vai lielāki nekā ginekologiem – dzemdību speciālistiem, kuru atbildība nav salīdzināma ar to ģimenes ārstu atbildības pakāpi, kas lielākoties darbojas kā vidutāji starp pacientu un speciālistu.

“Viss redzamais ir tikai ēna no neredzamā,” tā savulaik sacījis mācītājs Mārtins Luters Kings, kurš sapņoja par ārsta profesiju, un jāatzīst, ka ģimenes ārstu pretošanās kustībā ir vairāk neredzamā nekā redzamā. Diemžēl neredzamie lauzēji nav toņa noteicēji.

Pievienot komentāru

Komentāri (40)

 1. Nu kāds tur ģimenes ārstu streiks. Kera un saskaņas pakalpiņu ākstīšanās. Kārtīgs ārsts neļautu sevi arodbiedrības politiskajās spēlītēs ievilkt.

 2. Un ja visi pacienti ir ārzemēs strādājoši,tad ārsts var no kūrorta mājās nebraukt.

 3. Visa ģimenes ārstu sistēma un medicīnas sistēma kopumā ir tautas iznīcināšanai domāta. Kamēr cilvēks tiek pie speciālista, kamēr viņu sāk ārstēt,jau zvana kapu zvani.

 4. Nezinu nevienu ğimenes ārstu,kurš finansiāli,atvainojiet..sūdīgi…dzīvotu !!!

 5. Visiem, kas sašutumā norej mediķus Atbildēt

  Turpiniet tik tādā pat garā , un balsojiet par tām pašām partijām , kas ,pateicoties jūsu balsīm ,arī veido un uztur šo sistēmu.
  Bez tam – visai drīz iestāsies te daža apjūsmotie tikai privātmedicīnas laiki, jo mediķi ievērojamos apjomos izbrauc un strādā ārzemēs .Tur tiek sagaidīti atplestām rokām. Tikai maza nianse – Dzintrām, Vijām un Silvijām ar dažu simtu eiro pensijām nebūs iespējams nopirkt privātmedicīnas pakalpojumus un nesanāks nauda pilnvērtīgai apdrošināšanas polisei. Būs jāiztiek ar validolu, zāļu tējiņām un sinepju plāksteriem
  Tā ka- nespļaujiet akā, no kuras būs jādzer.

 6. Vid vajadzētu pārbaudīt visus gimenes ārstus streika laikā .Nez no kā dzivo nabadziņi Veide vienotiba ruypors cik jauki viss sanāk kopā Ridzenes sauna’s dakteri nodokli Tas nemaz nav iestudēts

 7. Varbūt vērts VID pārbaudīt šo ģimenes ārsti un viņas draudzeni, kurām izdevies dzīvot pāri deklarētiem ienākumiem?

 8. Sacēlās milzu troksnis… visi apsaukājas un apvaino viens otru… pa to laiku paliek nepamanīts, cik lieli skaitļi raksturo LV tā saucamos “aizsardzības izdevumus”.

 9. Advokātei Olsenai tas ir labs bizness – jo ilgāk streikos, jo būs ko darīt un arī naudiņa makā iekritīs.

  • Paldies Mārai ,kas norāva plivuru no Veides taisnajām ačtrelēm

   • Māra ir nekompetenta šajā jomā. Vien ko vērts ir apgalvojuma formā rakstīt par veselu nozari, minot “daži”, “vairāki” utt. 99% ārstu ir pilnīgi godprātīgi, tāpēc šādu māru raksti ir ne tikai negodīgi pret nozari, bet arī liecina par šīs personas vispārējo kompetenci un spriestspēju. Ja pašai gadījies ģimenes ārsts, ar ko nav sanācis sadzīvot, nevajag nogānīt visus!!!

   • Libeka, kā jau tas vinai pierasts: dzird zvanus un balsis – tikai nezin no kurienes tās skan. Bet rakstīt gan ļoti gribas un patīk.

 10. es zinu ģimenes dakteri ,kas ik pēc diviem nomaina mašīnas un ne jau lietotu pērk

  • Meli! Mašīna, ja arī kāds to var atļauties, tiek pirkta prakses vajadzībām. Šāda pamatlīdzekļa noraksīšana grāmatvediski ilgst 5 gadus! Pietiek melot!

   • Kādām prakses vajadzībām pērk mašīnas?Mājas vizītēs nebrauc,zāles atved piegādātāji.Kas var paskaidrot-kam tās mašīnas?

 11. Nezinu,kā strādā finanses ģimenes ārstu praksē,bet ko dara ārsts ar ,,galvas ,, naudu,kad nomirst cilvēks un nauda atliek? Kā darbojas ,,galvas,, nauda,ja es neeju pie ārsta pusgadu vai vairāk,jo neslimoju? Vai tā neizmantotā manas ,,galvas,,naudas daļa tiek citam saslimušam cilvēkam vai iegulst ,,kabatā,,? Ja godīgi,es neticu,nu neticu,ka ģimenes ārsti grimst nabadzībā Neticu!

  • Tā tava piesauktā “galvas nauda” ir 1,25 EUR par 1 pacientu mēnesī. No šīs naudas ir jāuztur tava slimības vēsture, jāgādā telpas un tās jāuztur, jāgādā un jāuztur aparatūra, mēbeles, marles, medikamenti u.c. PP lietas un galu galā jāmaksā ārstam un reģistratoram alga! Pietiek muldēt par tēmu, par ko nav sajēgas!!!

   • Tad nestrādā ja never pavilkt . Re ka sreiko un nekas nav noticis

    • Ideāls vienkārši arguments, lai nestrādā. Izglītībās līmenis vienkārši staro.

    • atvainojiet, kur es varetu uzzinat vai mans gimenes arsts streiko vai, nē. Es savos 54 gados pie arsta esmu griezies 2 reizes lai izietu med komisiju auto tiesībām. Ja viņs streiko ,moš jaņem cits gimenes ārsts , lai tam tā nauda nak.

   • Ja 2000 pacientu, tad cik mēnesī sanāk? Un kādu aparatūru ārsti pērk? Katru gadu? Varbūt katru mēnesi? Manai ārstei ir svari, spiediena merītājs, kušete un aparāts cukura līmeņa noteikšanai. Un uz mājas izsaukumiem viņa nekad nebrauc. Pacienti,lai cik slimi būtu, paši kaut kā kuļasuz turieni.

    • Taisnība-viss uzskaitītais inventārs ir arī manai ārstei-un viss,vēl klēpjdators,kas drukā receptes,un māsiņa,kurai arī algu vajag.

 12. Raksta autore pilnīgi neapjēdz ne streika būtību, ne tā saturu. Nožēlojami! Raksts ir pilnīgs fufelis. Ārsti brauc uz ārzemēm (kas to var atļauties) piespiedu kārtā, jo tikai tā var atpūsties un tapt nesasniedzamiem. Izdegšana ir galvenā problēma. Raksta autore ir nožēlojama!

 13. Kamēr tiks pieļauta tā saucamā ārstu privātprakse poliklīnikās un slimnīcās, tikmēr nekas nemainīsies, jo ārstu alkatība un naudaskāre palielinās ar katru dienu. Ja reiz ārsts saņem algu, tad viņam par to ir jāstrādā un nekādas maksas. Vislielākais stulbums mūsu medicīnā ir kaut kādas kvotas… kā tās vispār ir izskaidrojamas? Mūsu mediķi un farmaceiti vispār ir aptrakuši un savā alkatībā neredz vairs nekādu bremžu un robežu. Par kādu Hipokrātu zvērestu vispār ir runa, jo ir ārkārtīgi maz ārstu kas to vispār ievēro, kaut gan daži jau vēl ir. Zinu, ka mans viedoklis izraisīs sašutuma vētru mediķos, bet man ir pamats tādam viedoklim.

  • Kāds sakars ģimenes ārsiem ar kvotām?! Kvotas nosaka VM! ĢĀ tiek spiesti pat ar sodīšana smetodēm kvotas nepārsniegt! Un visas ĢĀ prakses ir privātprakses. ĢĀ ir saimnieciskās darbības veicējs! Kāpēs jūs, cilvēciņi, komentējiet un sriediet par tēmu, par ko jums nav pilnīgas sajēgas. VM izplata maldinošu informāciju, lai nevajadzētu naudu meklēt. Kopš vakardienas ir pat mēģinājumi sarīdīt ārstus savā starpā. Tāda mums ir ministre. Viņa gan ir aizmirsusi, ka vēl neses 100 tūkstošus gadā pelnīja bērnu slimnīcā par nekā nedarīšanu. Būsu kaunējusies.

 14. Bija jau tādas aizdomas….

 15. Beidzot kāds uzrakstījis patieso situāciju. Vēl tikai aizmirsa pieminēt, ka ārstiem ir visādi papildus bonusi, kurus piešķir zāļu tirgoņi par to, ka izrakstīs pacientam tieši viņa ražojuma zāles. Lai nu kā, ģimenes ārstiem streikot nevajadzētu. Piekrītu, alga ir maza ārstniecības jomā. Rezultātā atkal cietējs ir pacients!
  Un, ja vajadzētu streikot, tad valsts ārstniecības iestādē strādājošiem. Viņiem tur tiešām smieklīgas algas. Bet te vairāk vajadzētu izrevidēt vadības rīcību valsts slimnīcās… jo viņi ir tie, kas organizē nenormālus darba apstākļus ārstiem, dala naudas u.c.

  • Pilnīgas muļķības, ka zāļu firmas maksā ārstiem! Jebkurš pacients aptiekā ar to pašu recepti var pirkt sev arī citas alternatīvas zāles, kas būs lētākas! Pilnīgi meli atkal! Ārsts iraksta parasti jaunākās zāles, kurām pats tic un ir novērojis labākos rezultātus. Jaunākie preperāti, kas loģiski ir dārgāki, arī ir visprogresīvākie un dod labāku rezultātu! Nekomentējiet lietas, par ko jums nav sajēgas!

   • Nav nekāds murgs. Ja nezini tad nekomentē. Tā sistēma ir atstrādāta un farmaceiti arī to zin, tāpēc, ja speciāli neuzbāzīsies ar jautājumiem, nekādas alternatīvas zāles nedabūsi.

    • Neko tu nezini! Interneta komentāri nav nekāds informācijas avots. Tas, ka viena tante teica, nenozīmē, ka tā ir balta patiesība. Absolūti lielākā daļa ārstu ir godprātīgi, tāpēc nedrīkst nogānīt visus!!!

 16. Bet kā tad Hipokrāta zvērests? Būtu jāatstāj streikojošie ārsti bez pacientiem, tas būtu taisnīgi. Vispār šausmas. Interesanti, kas stāv aiz tās streika komitejas vadītājas, ka var atļauties tādu noziedzību pret cilvēkiem.

  • Kurā gadsimtā dzīvo?! Neviens nekādu zvērestu nedod jau 100 gauds! Kā var šitā izblamēties jau pirmajā teikumā?! Kāpēc ir jākomentē lietas, par ko nav sajēgas?! Ejiet sākumā paprasiet saviem ārstiem, kas ir par lietas būtību. Kāpēc jums viņi ir jāaphahā aiz muguras komentāros?!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gada kodējs – lapsene!

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests pēdējā laikā vai ik dienu nogādājis slimnīcā vairākus lapseņu vai bišu sadzeltus cilvēkus, kuriem pēc tam sākusies alerģiska reakcija. Šogad bijusi silta ziema, līdz ar to lapseņu mātītes ir labāk pārziemojušas, tāpēc lapseņu skaits šajā vasarā ir diezgan liels, vērtējis Latvijas Dabas muzeja zooloģijas nodaļas vecākais entomologs Jānis Dreimanis. Kā katru gadu jūlija beigās un augustā lapseņu skaits sasniedz savu maksimumu.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+