×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
19. oktobris, 2014
Drukāt

Māra Libeka: Nelido augstāk par vistu kūts laktu! (25)

Foto - LETAFoto - LETA

Tā savā laikā aicināja dzejnieks Vilis Plūdons, piebilstot, ka vismīļāki runāt un atcerēties, kur katram no mums ir dējamais kakts. Pašreizējā un arī nākamā valdības vadītāja Laimdota Straujuma pirms ministru portfeļu sadalīšanas konkrētām personām paziņoja, ka galvenie kritēriji būs šo cilvēku profesionalitāte un ministra zināšanas par nozari, tātad katrs no viņiem būs savā īstajā dējamajā kaktā.

Kādā veidā premjerministre grasās nodrošināt profesionalitāti, ja viņas rīcībā ir tāds potenciāls, kādu pilsoņi ievēlējuši? Tas, ka attiecīgo nozaru speciālisti netiek informēti par profesionālajiem iespējamajiem ministru kandidātiem, izņemot tos pašreizējos ministrus, kuriem būs ļauts darbu turpināt, rāda, ka potenciāls nav diez cik augsts. Nozaru cilvēkiem nav iespēja pateikt savu viedokli, pirms valdības vadītāja publisko portfeļu saņēmēju sarakstu. Galvenie viedokļa paudēji valdības vadītājai ir partiju pārstāvji. Tad nu uzzinām, ka par izglītības un zinātnes ministri varētu kļūt partiju finanšu pētniece, deputāte no “Vienotības” rindām Lolita Čigāne. Pati Čigānes kundze uzskata, ka viņas zināšanas finansējuma iegūšanā un izmantošanā lieti noderēs izglītības un zinātnes jomā. Šķiet, ka neviens no Čigānes izvirzītājiem nav pat painteresējies, kāda ir viņas personīgā pieredze pedagoģijā un zinātniskajā darbā, cik spējīga viņa ir profesionāli saprast mācību procesu un darba organizāciju skološanā un zinātniski pētnieciskajā darbā. Deputātes Čigānes darba amplitūda ir ļoti plaša – sākot no naudas ietekmes samazināšanas politiskajās partijās līdz gāzes tirgus liberalizācijai, kam ar izglītības un zinātnes ministra amatu nav nekāda sakara. Vai Straujuma vēlas pajokot, solīdama profesionalitāti? Eksperti jau pauduši, ka tas esot neizdevies joks. Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja atzinusi, ka pašreizējā pieeja jauna izglītības un zinātnes ministra meklējumiem esot vieglprātīga. Ja runājam vēl precīzāk, tad tā ir vienaldzīga. Tā nu ir iznācis, ka vēlētāji savilka tik daudz mīnusu iepriekšējai ministrei Inai Druvietei, ka viņai vairs nav lemts turpināt iesākto, kas nebija zemē metams. Vēlētāji uzticējušies Čigānei, tad kāpēc gan lai cilvēks, kas interesējas par visu, nevarētu sākt interesēties arī par izglītību un zinātni! Galvenais ir neko daudz nedarīt, runāt un it kā rosīties, jo pretējā gadījumā būs kā Druvietei – kas strādā, tas iemanto nelabvēļus, un ministra portfelis daudzo mīnusiņu dēļ tiek atņemts.

Ceturtdienas vakarā valdības vadītāja tomēr noraidīja Čigānes kandidatūru ministres amatam. Nav zināms, kā Straujumas kundze būtu rīkojusies, ja informācija par Čigāni nebūtu noplūdusi pirms laika un izglītības darbinieki nesāktu šūmēties.

Gudrāku taktiku ir izvēlējusies Nacionālā apvienība, kura Straujumai veselības ministra amatam piedāvājusi nevis kādu ievēlētu personu ar apšaubāmu profesionalitāti, bet gan bijušo Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadītāju, pašreizējo Slimību profilakses un kontroles centra direktores vietnieku, Rīgas Stradiņa Universitātes asociēto profesoru Dzintaru Mozgi. Tiesa, daudzi viņam piesies pagātnes notikumu, kas saistīts ar Tautas partijas piegādātu un Veselības ministrijas ieceltu blēdi slimnīcas valdē. Noteikti jau izraks arī kaut ko no personīgās dzīves, bet nav jāšaubās par viņa profesionālajām spējām vadīt nozari, parādīt, ka viņam ir nepieciešamās prasmes, ja ne apstādināt, tad vismaz piebremzēt haosu medicīnā. Tas, ka Mozgis spēlē klavieres, nenozīmē, ka viņš nespēj būt skarbs un neatlaidīgs, panākot, lai no pacientiem nav jāprasa vairāk par valsts nodrošinātajām iespējām samaksāt. Tieši tā viņu raksturoja pieredzējuši ārsti, kas ar Mozgi kopā strādājuši ilgus gadus. Kaut ” Vienotības” pārstāve un pirms Saeimas vēlēšanām politiskajās aizkulisēs ne reizi vien pieminētā veselības ministra amata kandidāte Ilze Viņķele Latvijas Televīzijā secināja, ka šajā amatā neviens nebūs veiksmīgs, ja nozarei netiks piešķirta nepieciešamā papildu nauda, tomēr Nacionālās apvienības rindās ir atradusies persona, kas nebaidās kļūt par politisko līķi, un tas jau ir daudz, zinot, cik neveiksmīgi bija valdošās partijas veselības ministra amata kandidāta meklējumi pirms vēlēšanām.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. UN BUZAJEVU PAR VIETNIEKU CIGANEI?

 2. jāsaka, ka arī žurnālististikā mums tiek tikai tas materiāls, kas pieejams. Nu kaut kā bieži Lībekas rakstos spīd cauri angažētība.. Dažās epizodēs par šīs žurnāļistes izpausmēm vispār var pabrīnīties, līdz pat prātaspēju apšaubīšanai. Toties kašķēšanās/kasīšanās spējas nemainīgi izpaužas kā primārās. Lēmumu pieņemšana noteikti nav viņas un varbūt pat ne viņas redaktoru ziņā. Kurš palūdzis Mozgi pabīdīt? Minam. Jā, viņš strādājis kā profesionālis – ilgus gadus veidojis to sistēmu, ko nu viņam vajadzētu sakārtot. Aha!

 3. Dievs, stāvi klāt Latvijas izglītībai un glāb to no mutes bajāriem un mērķi nezinošiem ekperimentatoriem. Lai kārtējā eksperimenta rezultātā nesaņemam pierasto eksrimentu.

 4. Ja runājam par Vili Plūdoni, tad viņa dzejā var atrast visu, kas katram cilvēkam liekas tuvāks.
  M.Libekai liekas, ka “nav jālido augstāk par vistu kūts laktu”, jo tiek jaukti jēdzieni “profesionalitāte profesijā” ar “profesionalitāti politikā”, kas tomēr ir visai dažādas lietas. Liekas, ka ne tikai žurnālisti, bet arī paši politiķi te ir “apmaldījušies trijās priedēs”. Šīs atšķirības esmu jau minējis iepriekšējā komentārā. Tāpēc šinī kontekstā daudz atbilstošākas būtu V. Plūdoņa rindas no “Atraitnes dēla”: “Es kāpt gribu kalnā visaugstākā, ne spēka man pietrūks, ne bail man no kā”!

 5. Nav saprasanas izglitibas joma,….bet pirmais sauciens tacu bija- paaugstinat ministriem algas !!!!! Cik butiski!!!!!!

 6. atgriezies par zurnalisti padoma kam algas jacel kam minimalas zem minimalam ministri parbaroti gul neprot stradat…..kam sie vajadzigi ir parvaldnieki izpilddirektori ko vel izdoma ministrus izskerdetajus tautas lidzeklu…..

 7. Mazliet izbrīna publikas nesapratne, ka ar politiku nodarbojas profesionāļi politiķi, bet ar bērnu skološanu skolotāji. Tas, ka Latvijā ir palikuši zemākās raudzes pārstāvji visās jomās, tas arī ne vienam nav noslēpums. Būsim priecīgi par saviem sasniegumiem. It sevišķi tā sauktie intelektuāļi…

 8. Urā, lakatiņu ministre! Viņai vajadzīgi dienesta komandējumi un dienesta mašīna lakatiņu transportam bez muitas kontrolei.

 9. Tas tiešām atbilstoši šai un vēl ne vienai vien Saeimā iekļuvušai personai – nelēkt augstāk par vistu kūts laktu! Super!

 10. Vai Čiganei nebūtu jāatbild lakatinu lietā????

 11. Dzintaram varu izteikt lielu cieņu un atbalstu, bet tautai jau neprasīs, tapēc smīnīgā ome Laimdota darīs kā Zolvita teiks. Riebjas

  • Jā darīs tā, kā teiks Zolvīta, tas vel nav ļaunākais, es teiktu pat drošākais. Sliktāk ja darīs tā, kā kāda hūte, vai vel tālāk ēnā esoši spēki teiks.

 12. mūsdienu demokrātijā viss ir atkarīgs no partiju vadītāju vieduma un pieņemtajiem lēmumiem- varbūt vispirms ir jāsaprot šī fundamentālā patiesība, bet pēc tam jābrīnās par pieņemtajiem lēmumiem. Čigāne kā paklausīgs partijas biedrs darīs to, ko partija liks, bet vēlētājus tā vietā nav jāapsaukā par tumsoņu vairākumu. Tumsonība rodas no zināšanu trūkuma- un kas gan par to ir atbildīgs?

  • Tumsoņu vairākums tādus ievēlēja. Jeb varbūt – balsis saskaitītas “pareizi”, lai latviešus varētu nodēvēt par tumsoņiem.

 13. Apšaubāms(?) citāts Atbildēt

  turpinājums bija apmēram tāds…

  …savu midzeni vien(u)mēr turēt siltu,
  ko nevar ar varu, to paņemt ar viltu…

 14. Izskatās ka VIENOTĪBA plīst pa visām šuvēm jo pietrūkst profesionāļu ministru amatiem!
  Vai tad nav pienācis laiks apturēt jebkura censoņa iekārtošanu pie ” siles” ?
  Sanāk ka romoviete var strādāt arī par vetārstu…ja būs vakance šajā amatā.
  Siles rukšiem vetārsts labi noder…sacīja kolhozā zootehniķis

 15. Žurnālistu saceltā jezga ap ministru amatiem skaidri parāda, ka mums trūkst nopietni izstrādātu kritēriju ministra amatam. Visi zelē tikai vienu kritēriju – profesionalitāti, bet kā rāda prakse, tad ar to vien ir stipri par maz. Vai tad mums jau nav bijuši ministri-profesionāļi, bet kas no tā visa sanācis? Bieži vien čiks! Pie tam pirmajā vietā ministram ir jāliek tāda īpašība, kā godīgums, jo vislielāko ļaunumu nozarei var sagādāt profesionāls, bet negodīgs cilvēks. Kaut vai Šķēles piemērs. Otrkārt, ministram ir jāspēj pārredzēt ne tikai savs šaurais lauciņš, bet arī kopējā valsts attīstība, viņam jābūt vairāk radošam nekā konservatīvam, ar ko sirgst daudzi profesionāļi, kā arī spēja paņemt un izmantot citu valstu labāko pieredzi. Ja ministrs redz, ka nozare stagnē, tad ir nepieciešama objektīva analīze un uzdrīkstēšanās veikt vajadzīgās reformas. Problēmu risinājums ministram ir jāmeklē caur kopsakarību prizmu. Ministrs ir pārāk atbildīgs valsts amats, lai viņu izvēloties nosauktu tikai vienu kritēriju – profesionalitāti, teikšu vairāk, tas ir primitīvi.

  • Tāpēc rādās ka arī lēni grimstam ka pastāv iespēja jebkuru ” aunu” ielikt par vadītāju!
   Ja cilvēkam ir tikai viena doma…kā tikt pie siles…tad izvēle šā sapņa piepildīšanai no kandidātes puses liekas vājprātīga jo pilnīgi pazudusi realitātes un visatļautības sajūta.
   Liekas ka zemāk nokrist nav iespējams un saka..JA PRĀTS IR PAZUDIS TAD UZ VISIEM LAIKIEM

  • Kāpēc neziņoji attiecīgām iestādēm par Šķēles negodīgumu? Tagad pats esi negodīgs, tiesājams par nozieguma slēpšanu.

  • Es teiktu vel vairāk, profesionalisms ir pēdējā vietā. Tas ir vajadzīgs ministra vietniekam jeb, laikam, valsts sekretāram un citiem zemāk stāvošiem. Vārds profesionāls neko neizsaka – ja profesionāls politiķis tad jā, bet ja profesionāls mašinists – nē!

 16. Stulbs un vel stulbāks Atbildēt

  Te demokrātiskas sistēmas nonāk pretrunā pašas ar saviem principiem, proti, ķēkšas necieš gudriniekus, tos kas izceļās, un svītro tos laukā. Viens ne tā pasmaidījis, cits apvainojoši ar pirkstu pakratījis, cits pārāk bieži rēgojās visādos pasākumos un cauri. Tajā pašā laikā no valdības pieprasa profesionālu darbu. Iznāk, ka valsts pārvalde var augt tikai kopā ar elektorāta augšanu. Pārvaldīšanas profesionalitāte nevar būt augstāka par vēlētāju līmeni. Tā arī ir demokrātijas būtība. Visādas spēkošanas it sevišķi nacionālā jomā bremzē attīstību. Tāpēc, pirmam kārtām, partjam, kuras veidotas pēc piederības tautībai jāpazūd. Visādas runas par apvainošanām nacionālā līmenī jāizbeidz un nepielaist. Liekās, ka situāciju varētu labot pāreja uz divpartijisku sistēmu kuru programmās nav pieminēta kaut kādu etnisku grupu aizstāvēšana bet tikai valsts ģeopolitiska un saimnieciska attīstība.

  • Džordža Bernarda Šova atziņas:

   Demokrātija nevar pacelties augst;ak par to cilvēku materiālu, no kāda veidoti tās vēlētāji.

   Demokrātija ir tad, kad varas orgānus vairs neieceļ izvirtušu ļaužu saujiņa, bet ievēl tumsonīgs vairākums.

   Demokrātija ir mehānisms, kas garantē to, ka mēs tiekam vadīti ne labāk, kā esam to pelnījuši.

  • Sicīlijā mafija pastāv ļoti ilgi….un neviens pasākums līdz šim nav devis rezultātu
   Ja ir jūtami mafijas iedīgļi….tad ir jānocērt sakne….bet kas to var izdarīt?
   Jums jāredz filma ASTOŅKĀJIS lai apjēgtu kas pie mums notiek un tad secināt.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+