×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
13. janvāris, 2013
Drukāt

Meitas sertifikāti

Mana mamma 1997. gadā par sertifikātiem privatizēja zemi. Ar pašas sertifikātiem viņai nepietika, tāpēc izmantoja arī manus, nepilngadīgās meitas sertifikātus. Lai mamma varētu izmantot manus sertifikātus, bija nepieciešama pagasta tiesas vai bāriņtiesas atļauja (īsti neatceros, kas to deva).

 

Toreiz vēl biju skolniece, bet mani aicināja uz šo sēdi, un es devu rakstisku piekrišanu sertifikātu izmantošanai.Tagad mammai ir ierosināts kriminālprocess un draud mantas konfiskācija. Vai es varu kaut kā pierādīt, ka zemes iegādei izlietoti arī mani sertifikāti? Vai par tiem iegādātā zeme var palikt bez konfiskācijas? Zeme ir privatizēta uz mammas vārda. Vai vispār ir vērts kaut ko pierādīt? Kā pareizāk rīkoties? 
Anita Jēkabpilī

 

 

VAS “Privatizācijas aģentūra” valdes priekšsēdētājs Ansis Spridzāns un valdes loceklis Guntis Lauskis atgādina, ka 1997. gadā mūsu lasītāja bija nepilngadīga. Civillikums nosaka, ka rīcības spējas trūkst nepilngadīgajiem, un viņus tiesiskos darījumos tad pārstāv vecāki, aizbildņi vai aizgādņi. Tātad Anitas mātei savulaik ar bāriņtiesas atļauju, piekrītot arī nepilngadīgajai meitai, bija tiesības izmantot viņas sertifikātus zemes privatizācijai un iegūt īpašuma tiesības uz šo zemi. Sertifikāti, kas izmantoti, privatizējot noteiktu īpašumu, ir izlietoti kā maksāšanas līdzeklis un dzēsti MK noteiktajā kārtībā, tādēļ nav iespējams tos atmaksāt.

Likumā “Par privatizācijas sertifikātiem” teikts, ka sertifikātu īpašnieku vecākiem, aizbildņiem vai aizgādņiem bez bāriņtiesas piekrišanas ir atļauts izmantot privatizācijā vai arī pārdot viņu aizbildniecībā vai aizgādnībā esošo personu sertifikātus. Vienlaicīgi gan arī paredzēts, ka persona, sasniedzot pilngadību, var prasīt, lai atzīst tās tiesības uz atbilstošu privatizētā īpašuma domājamo daļu (izmantoto privatizācijas sertifikātu apjomā) vai arī lai izmaksā atbilstošu kompensāciju naudā.

Likuma 18. panta astotā daļa precizē, ka privatizācijas sertifikātu kontā un privātpersonu sertifikātu grāmatiņā jāatspoguļo visas operācijas ar tiem. Lai noskaidrotu sertifikātu plūsmu un veiktos darījumus, jāgriežas kredītiestādē, kur atvērts jūsu un mātes sertifikātu konts. Lai izvērtētu iespējamo mantas konfiskācijas seku ietekmi uz šo zemesgabalu, jādodas pie zvērināta advokāta.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+