×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
23. decembris, 2012
Drukāt

Meņģelsone: eksportētājiem jāpārorientējas no Rietumiem uz Austrumiem

eksporlet_7918137

Latvijas eksportētājiem nākamgad jāpārorientējas no Rietumiem uz Austrumiem, biznesa portālam “Nozare.lv” atzina Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

Viņa norādīja, ka nākamgad Rietumeiropā vairāk plāno importēt tikai dažas valstis, kuru ekonomikas mazāk cietušas krīzes laikā, piemēram, Austrija, Nīderlande un Norvēģija.

“Pieprasījumu var būtiski mazināt izdevumu ierobežošanas pasākumi citās Eiropas Savienības valstīs. Tajā pašā laikā tiek prognozēts augošs imports Krievijā, Ukrainā, Kazahstānā, kas norāda uz iespējām attīstīt sadarbību tirdzniecības jomā,” atzina Meņģelsone.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem eksporta apjomi turpina augt, 2012.gada pēdējos mēnešos sasniedzot vēsturiski augstākos rezultātus kopš 2005.gada. Vienlaikus, tikpat liels pieaugums ir novērojams Latvijas importa rādītājos, diemžēl straujāk nekā eksporta pieaugums, veidojot negatīvu Latvijas ārējās tirdzniecības bilanci. “Lai arī importa pieaugums norāda uz tautsaimniecības stabilizāciju, 2012.gada pēdējos mēnešos sasniedzot vēsturiski augstākos importa apjomus kopš 2005.gada, tas norāda arī uz lielāku patērētāju vēlmi tērēt vairāk naudas importa precēm,” piebilda LDDK vadītāja.

Pēc viņas sacītā, eksporta nozaru struktūra liecina, ka ļoti strauji pieaug lauksaimniecības un pārtikas preču eksports. Tajā pašā laikā atbalsta programmu un citu instrumentu ietvaros ir jādomā par eksporta diversifikāciju, bet tas prasa ieguldījumus izglītībā un mārketingā.

Viņa prognozēja, ka 2013.gadā un nākamajos gados jāspēj pārlikt akcenti atbalsta instrumentos un jārada nepieciešamie priekšnoteikumi, lai Latvija kopumā varētu eksportēt preces un pakalpojumus ar lielāku pievienoto vērtību un zināšanu ietilpīgās nozarēs, attiecīgi ar lielākiem ienākumiem Latvijas tautsaimniecībai, veidojot turpmāk sabalansētāku un pozitīvāku Latvijas ārējās tirdzniecības bilanci.

“Jāņem vērā, ka imports nākamgad gandrīz visā ES samazināsies recesijas un citu ekonomisko apstākļu dēļ, tāpēc palielināt eksportu kļūs arvien grūtāk,” atzina Meņģelsone.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+