×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
11. septembris, 2012
Drukāt

Metāls pievienojas ledum un smiltīm


Foto - Almants PoikānsFoto - Almants Poikāns

Antīkas automašīnas un motocikli, no spēkratu motoru detaļām darināti suņi un zirnekļi, augstskolu piedāvāti roboti un lidmodeļi, kā arī grandiozas no melnā tērauda darinātas skulptūras – tas viss sestdien bija redzams Jelgavas Uzvaras parkā, kur norisinājās “Metāla svētki Jelgavā” un visus sagaidīja aizrautīgs ceļojums pa “Zinību pilsētas” laukumiem un ielām.


 

Apmeklētāji varēja ne tikai redzēt – ļāva arī izmēģināt, jo skatoties vien nebūtu to sajūtu, kā pašam piešaujot roku. Tieši tādēļ uz pasākumu tika uzaicināti metinātāji, lai dotu iespēju jebkuram interesentam kaut uz dažām minūtēm arī par tādu kļūt. Tomēr varēja ne tikai metināt – izjaukt un salikt reduktoru arī nebūt nebija tas vieglākais uzdevums. Tie, kam āmurs nebija par smagu, drīkstēja izkalt arī savu monētu, savukārt tie, kas alkst pēc jaunām zināšanām, varēja uzzināt par LLU un RTU piedāvātajām studiju iespējām. Viens no “Metāla svētku Jelgavā” organizatoriem – Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs – piedāvāja interesentiem ar atlaidi pierakstīties kādā no savām 254 pieaugušo izglītības kursu programmām.

Svētku mērķis ir popularizēt metālapstrādes nozari un ar to saistītās izglītības iespējas, atklāj Zemgales reģiona kompetenču attīstības centra direktore Sarmīte Vīksna. “Lai bērniem jau agrīnā vecumā rosinātu interesi par dabaszinībām, jādomā, kā mācību stundas padarīt saistošākas un interesantākas. Metāla svētku mērķis ir rosināt bērnus un jauniešus nodarboties ar tehnisko jaunradi, eksperimentēt un veikt savus atklājumus! Domāju, ka Metāla svētkos iegūtā personiskā praktiskā pieredze ļoti daudziem skolēniem kļūs par motivāciju vēl cītīgāk mācīties fiziku, ķīmiju un matemātiku.” Viņasprāt, vēl joprojām daudz jauniešu izvēlas studēt humanitārās zinātnes, tādēļ metāla diena Jelgavā ir lielisks veids, kā likt cilvēkiem paskatīties arī uz ko citu.
Jelgava_AP_13

Rīkojot “Metāla svētkus” un simpoziju “Otrā elpa”, Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs darbojās tandēmā ar Jelgavas pilsētas pašvaldības aģentūru “Kultūra”. Tās vadītājs Mintauts Buškevics ir priecīgs, ka papildus jau atpazīstamību ieguvušajiem ledus un smilšu skulptūru festivāliem pēdējos divus gadus piepulcējušies arī metāla svētki. “Tiesa, šajā gadījumā skulptūras ir kā svētku akcents, jo galvenais uzsvars tiek likts uz izglītību un karjeras iespējām. Pārskatāmā nākotnē nedomājam kaut ko mainīt koncepcijā, jo vēlamies ne tikai redzēt skulptūrās daili, bet iegūt arī funkcionālus pilsētvides objektus.”

Šogad izgatavotas trīs skulptūras. Tomēr tie nav objekti, kas paredzēti tikai tam, lai labi izskatītos, – katram no tiem ir sava pievienotā vērtība, atklāj metāla dienas mākslinieciskais vadītājs Kārlis Īle. “Vienai tās būs vēja svilpienu skaņas, otrai – laterna ar soliņu romantikas mīļotājiem, bet trešā – “Vēja zieds” – mūs priecēs ar kāpnēs iebūvētām gaismām, kas reaģē uz kustību.” Katra no šīm skulptūrām kādu laiciņu vēl uzkavēsies Uzvaras parkā, bet ar laiku tās atradīšot savu vietu citur pilsētā. Kā stāsta mākslinieciskais vadītājs, visas trīs skulptūras būvētas lielākoties no melnā tērauda, jo tas ir plastisks un “ātrs” materiāls – labāk ļaujas griešanai un metināšanai.

Jelgavnieki Artūrs Sebris un Kārlis Daģis ir pārliecināti – Jelgavai šāds pasākums ir vajadzīgs, jo piesaista tūristus, kas pilsētu dara atpazīstamu citviet. “Šādā dienā ir apvienots patīkamais ar lietderīgo – apmeklētāji var redzēt oriģinālus mākslas darbus, kā arī iegūt padziļinātas zināšanas par metālapstrādi. Tā ir vajadzīga lieta, jo jaunieši uz ko tādu parakstās arvien mazāk,” domā Kārlis Daģis.

 

Publikācija tapusi sadarbībā ar Jelgavas pilsētas 
pašvaldības aģentūru
 “Kultūra” un ZRKAC

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+