×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Rozālija, Roze
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
31. jūlijs, 2017
Drukāt

Kā jauniešu festivāls Maskavā izvērtās seksa revolūcijā (12)

Foto: VidaPress, wikimedia un foto no žurnāla " Zvaigzne" (1957. g.), ShutterstockFoto: VidaPress, wikimedia un foto no žurnāla " Zvaigzne" (1957. g.), Shutterstock

Pirmoreiz pasaules elpa
Šoruden 14. oktobrī Sočos atklās kārtējo Vispasaules XIX jauniešu un studentu festivālu (iepriekšējais notika 2013. gadā Ekvadoras galvaspilsētā Kito). Pasākuma organizatori lēmuši atkārtot ko līdzīgu pompozajam 1957. gada Vispasaules VI jauniešu un studentu festivālam Maskavā, kurā piedalījās 34 tūkstoši cilvēku no 131 valsts un uzkrītoši deva mājienu, ka PSRS ir tiesības līdzās ASV noteikt pasaules likteni. Ko jaunu tas ļāva ieraudzīt padomju cilvēkam, ko būtisku ieviesa dzīves uztverē un sadzīvē?

Pēc Staļina nāves sākās “Personības kulta” kritika, represēto reabilitācija. PSKP XX kongresa rezultāti krasi mainīja gaisotni valstī, situāciju literatūrā, mākslā, zinātnē, t. s. Hruščova laikā kļuva pieļāvīgāka attieksme arī pret kapitālistiskajām ārzemēm. Festivāls iezīmēja robežšķirtni, pēc kuras padomju pilsoņiem bija tiesības interesēties par jebkuras valsts un tautas dzīvi un valodu, kolekcionēt svešzemju suvenīrus un satikt ārzemniekus, protams, ar nosacījumu, ka netiks aizskarti aizliegtie temati. Lai gan pretrietumu propaganda vairs nebija tik kaujinieciska, tomēr arī Vispasaules 6. jauniešu un studentu festivāla saukļu retorika uzbruka eksistējošam, bet vēl vairāk neeksistējošam Rietumu koloniālismam, un rīkotāji vaiga sviedros centās demonstrēt “sociālistiskās nometnes”, sevišķi padomijas visvarenību un dziļo miermīlību. Par festivāla simbolu izraudzījās spāņu mākslinieka Pablo Pikaso 1949. gadā zīmēto Miera balodi. Īpaši šim pasākumam iegādājās baložus, ko palaist gaisā. Lēš, ka to skaits Maskavā pārsniedzis 35 tūkstošus.

Festivālā padomju cilvēks pirmo reizi varēja satikt iebraucējus no visiem kontinentiem. Bija ieradies slavenais Indijas kinorežisors Radžs Kapurs, arī jaunieši no pundurvalsts Monako, viens pārstāvis pat no Samoa (salu valsts Klusā okeāna dienvidu daļas centrā). Īpaša uzmanība un interese bija par Āfrikas valstu Ganas, Lībijas, Marokas un Tunisijas jauniešiem, jo šīs valstis nesen bija ieguvušas neatkarību. Tāpēc tajās meklēja sabiedrotos padomju ideoloģijai, un divus gadus pēc festivāla PSRS pieņēma politisko kursu nacionālo kadru sagatavošanai tropiskajai Āfrikai. Maskavā mācīties ieradās pirmie 580 Āfrikas jaunieši. Pēcāk jau tūkstošiem ārzemju studentu izglītoja 56 PSRS pilsētās, piemēram, Kijevā, Harkovā, Krasnodarā, Rostovā pie Donas…

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Vēl jau tāds pats, nezinu kurš pēc kārtas numura, bija 1985. gadā, arī Maskavā.

 2. Saprotu, ka pat angliski attiecīgā krāsa pazūd

 3. Manā iepriekšējā komentāra nocenzējās pirmā teikuma beigas attiecībā uz raksta tonalitāti. Ziedošu pieneņu krāsa vai

 4. Principā cienu autora profesionālo darbību, bet šoreiz raksts šķiet . Kāda īsti saistība ar festivālu ir M-21 Volga? Tā vietā varētu runāt par RAF-10, vai RRR leģendāro augstākās klases radio ar tālvadības pulti, protams, ar kabeļa savienojumu. Galu galā šis jaunatnes Maskavas festivāls
  pirmo reizi tik plašam cilvēku lokam pavēra – diemžēl Latvijā pēc dažiem gadiem tas jau krita un sākās jeb pelšisms.

 5. Diezgan paviršs rakstiņš. Faktu nekādu. Un dziesma “Эй, моряк, ты слишком долго плавал…” ir no 1961. gada kinofilmas “Cilvēks-amfībija”. Nu jā, teiksiet, kāda starpība? Patiesībā diezgan liela.

 6. Kā nereti – pastulbs virsraksts. Nepilnās nedēļas laikā,ko pavadījām kopmēģinājumos un sniedzot koncertus,nekādu revolūciju nemanījām.Ne pārāk ilgajos brīvajos brīžos burtiski skriešus skrējām uz citu valstu koncertiem.Bieži biļešu uz tiem nebija,bet iekļuvām ,pateicoties tam,ka bijām tautastērpos un runājām tikai latviski – tēlojām ārzemniekus. Visbiežāk noticēja. Laiks paskrēja,baudot tautu mākslu,politikai un seksam neveltot uzmanību. Bijām tāda -savaldīga paaudze.

 7. Nez kāpēc šim rakstam tik glups virsraksts un tāda kā naidīguma dvaka?

  • Autoram pašvaki ar izglītību- seksa revolūcija sākās 60.gados un ne jau nu PSRS`ā. Nu bet, ja dots redakcionāls rīkojums noriet pagātni – ko citu darīsi. Ēst ta’ gribās.

Draugiem Facebook Twitter Google+