×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
22. septembris, 2016
Drukāt

Mīlestība vai karjera – Latvijas Nacionālajā teātrī tapis Gētes “Klavigo”

Klavigo_Kristaps_Kalns_1

22. septembrī Latvijas Nacionālajā teātra LMT Jaunajā zālē pirmizrādi piedzīvos austriešu režisora Folkera Šmita veidotais vācu klasiķa Johana Volfganga Gētes darbs “Klavigo”. Mūsdienīgais iestudējums ir stāsts par cilvēku, kurš nespēj izšķirties starp mīlestību un karjeru. Titullomā – aktieris Kaspars Dumburs.

Izrādes veidotāji iestudējumu piesaka kā stāstu par cilvēku, ko plosa pretrunas starp romantiskas un nesavtīgas mīlestības ideālu un pragmatisku attiecību upurēšanu karjeras labā. “Varētu šķist, ka šī dilemma zaudējusi aktualitāti. Taču arī mūsdienās attiecībās bieži vien lielāka nozīme ir mūsu pašdefinētajai tirgus vērtībai, nevis mīlestībai. Attiecības arī šodien tiek uztvertas kā maiņas darījums, partnere vai partneris – par statusa simbolu,” vēsta izrādes pieteikums.

Izrādes režisors Folkers Šmits ir Austrijas dramaturgs, režisors un aktieris. Dzimis 1976. gadā Klosternoiburgā, Austrijā, netālu no Vīnes. Darbojies Austrijā, Vācijā, Šveicē, Dānijā, Krievijā, Rumānijā, Maķedonijā un Butānā. Režisors raksturo sevi kā cilvēku, kam “patīk spēlēties” šīs nodarbes plašākajā un radošākajā nozīmē.

J. V. Gētes “Klavigo” ir F. Šmita pirmais iestudējums Latvijas Nacionālajā teātrī. “Luga par cilvēku, kurš nespēj izšķirties starp mīlestību un karjeru, un tas viņu saplosa gabalos. Tā ir ļoti būtiska tēma – mīlestību mēs arvien vairāk uztveram kā produktu, mēs mēdzam izvēlēties savu partneri, lai “uztjūnētu” savu prestižu un vietu sabiedrībā. Mēs atrodamies situācijā, kad cilvēka ārējā čaula iegūst arvien lielāku nozīmi,” stāsta F. Šmits.

Klavigo ir caurcaurēm mūsdienīgs tēls, gluži tāpat kā konflikts, kas viņu plosa. Arī pārējie tēli ir vairāk vai mazāk vien dažādu viņa konfliktējošo vēlmju un iedomu aspektu spoguļattēls. Lai to uzsvērtu, lugas darbība pārcelta uz mūsdienām.

Stāsta varoņu lomās līdzās Kasparam Dumburam iejutīsies Marija Linarte, Marija Bērziņa, Mārtiņš Egliens, Ivars Kļavinskis, Jurģis Spulenieks un Zane Dombrovska.

Izrādes mūzikas autors ir jaunais latviešu komponists Jēkabs Jančevskis – pašlaik viņš studē kompozīciju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā pie profesores Selgas Mences, kā diriģents darbojas koros “Sōla” un “Anima”. Komponistam jaundarbus pasūtījis Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, Valsts kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”, orķestris “Rīga”, Rīgas Saksofonu kvartets un daudzi citi. Sarakstījis mūziku Daiņa Kļavas kino filmai “Dubļi” un izrādei “Lauva ziemā”.

Izrādes radošajā komandā darbojas Austrijas scenogrāfe un kostīmu māksliniece Tea Hofmane-Akstelma, kas absolvējusi Vīnes lietišķās mākslas augstskolu, strādājusi Vīnes valsts operā un Leipcigas centrālajā teātrī, Atēnās un daudzos citos teātros. Izrādes gaismu māksliniece ir Lienīte Slišāne, video inženieris – Toms Zeļģis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+