×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
16. jūlijs, 2016
Drukāt

Militārā apvērsuma mēģinājums Turcijā neitralizēts

Foto EPA/LETAFoto EPA/LETA

Turcijas izlūkdienests MIT sestdienas rītā paziņoja, ka militārā apvērsuma mēģinājums valstī ir “atvairīts” un situācija atgriežas normālajās sliedēs.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans sestdien ielidoja Stambulā, kur viņu sagaidīja simtiem atbalstītāju. Militārā apvērsuma mēģinājuma organizētāji Turcijā samaksās ļoti augstu cenu, lidostā paziņoja Erdoans, kuram tā bija pirmā parādīšanās sabiedrībā kopš armijas paziņojuma par varas sagrābšanu.

Apvērsumu prezidents nosauca par “nodevību” un tajā vainoja sava sāncenša – trimdā ASV mītošā garīdznieka Fetullas Gilena atbalstītājus. Pats Gilens sestdien nosodīja puču un paziņoja, ka “vara ir jāiegūst brīvu un godīgu vēlēšanu ceļā, nevis ar spēku”.

“Notikušais ir nodevība un dumpis. Par šo nodevības aktu viņi samaksās augstu cenu,” Erdoans paziņoja Stambulas lidostā, kur viņu sagaidīja simtiem atbalstītāju. Tagad Turcijā uzsākusies misija, kuras mērķis ir pilnībā attīrīt valsts bruņotos spēkus no nodevīgiem elementiem, uzsvēra prezidents.

Arestētas 1563 militārpersonas

Pēc militārā apvērsuma mēģinājuma, kurā valdība vaino trimdā dzīvojošo islāma sludinātāju Fetullu Gilenu, Turcijā arestētas 1563 militārpersonas, ziņo aģentūra “Anatolia”.

Televīzijas kanāls NTV vēsta, ka no amatiem atcelti pieci ģenerāļi un 29 pulkveži.
Savukārt televīzijas kanāls “CNN-Turk” ziņo, ka drošības spēki atbrīvojuši armijas štāba priekšnieku ģenerāli Hulusi Akaru, kuru pučisti piektdien bija sagrābuši kā ķīlnieku un turēja gūstā Akindži gaisa spēku bāzē.

Tikmēr Gilens, kas savulaik bija prezidenta Redžepa Tajipa Erdoana atbalstītājs, noliedzis, ka viņam būtu kāda saistība ar apvērsuma mēģinājumu.

“Kā [personai], kas cietusi no daudzajiem apvērsumiem pēdējo piecu desmitgažu laikā, [man] ir īpaši aizvainojoši tikt apsūdzētam par jebkādu saistību ar šāda [apvērsuma] mēģinājumu. Es kategoriski noraidu šādas apsūdzības,” teikts paziņojumā, kuru īsi pirms pusnakts izplatīja Gilens.

Viņš uzsvēris, ka vara jāiegūst brīvās un godīgās vēlēšanās, nevis ar spēka palīdzību.
“Es lūdzu Dievu par Turciju, par Turcijas pilsoņiem un visiem tiem, kas šobrīd atrodas Turcijā, lai šī situācija tiktu atrisināta miermīlīgi un ātri,” teikts paziņojumā.
Tikmēr Turcijas varasiestādes ziņo, ka apvērsuma mēģinājuma laikā nogalināti vismaz 60 cilvēki, pamatā civilpersonas.

Amatpersonas vēsta, ka uzbrukumā Turcijas policijas galvenajai mītnei Ankarā nogalināti 16 pučisti.

Turcijas amatpersonas arī paziņojušas, ka apvērsuma rīkotāju, paziņojumi, kas bija publicēti armijas oficiālajā tīmekļa vietnē, ir izdzēsti.

Tikmēr Turcijas parlaments sanācis uz ārkārtas sēdi, lai gan parlamenta ēka apvērsuma mēģinājuma laikā ir stipri cietusi.

Ziņu aģentūra “Anadolu” vēsta, ka apvērsumu izplānojis nesen no amata atceltais armijas štāba priekšnieka juridiskais padomnieks Muharems Kose.

Tajā pat laikā televīzijā uzstājušies vairāki galvenie dažādu bruņoto spēku struktūru komandieri, noraidot apvērsumu, pavēstot, ka to sarīkojusi maza grupa armijas iekšienē.

Apvērsumu nosodīja visas četras parlamentā pārstāvētās lielās partijas, tostarp trīs opozīcijā esošās.

Apvērsuma organizētāji piektdienas vakarā paziņoja, ka Turcijas armija pārņēmusi varu valstī. Paziņojumā norādīts, ka šāds solis sperts, “lai nodrošinātu un atjaunotu konstitucionālo kārtību, demokrātiju, cilvēktiesības un brīvības un ļautu valstī valdīt likuma varai, lai atjaunotu izjaukto kārtību”.

Valsts ziņu aģentūra “Anadolu” vēstīja, ka armijas galvenajā mītnē Ankarā par gūstekni saņemts armijas Ģenerālštāba priekšnieks ģenerālis Hulusi Akars. Prezidents Erdoans sestdienas rītā apstiprināja, ka Akara atrašanās vieta joprojām nav zināma.

Sestdienas rītā Turcijas galvaspilsētas Ankaras ielās izbrauca tanki un izcēlās sadursmes pie drošības spēku galvenās mītnes. Tanki tika izvietoti arī pie Turcijas parlamenta ēkas.

Vienlaikus Ankarā un Stambulā notika sadursmes starp apvērsuma atbalstītājiem un prezidentam Radžepam Tajipam Erdoanam lojālajiem spēkiem. Kā no notikumu vietas ziņoja aģentūras AFP fotogrāfs, Stambulā karavīri atklājuši uguni uz pūli.

Virs galvaspilsētas Ankaras iznīcinātājs “F-16” notriecis helikopteru ar apvērsumu atbalstošām militārpersonām.

Neilgi pirms prezidenta Erdoana uzstāšanās televīzijā pēc ierašanās Stambulā netālu no Taksima laukuma nogranda spēcīgs sprādziens. Erdoans arī izteicās, ka viesnīca, kurā viņš bija apmeties Egejas piekrastē, tikusi bombardēta. Tas noticis jau pēc tam, kad prezidents viesnīcu atstājis.

Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers un Eiropadomes prezidents Donalds Tusks sestdien pauda atbalstu Erdoanam un mudināja valsti pēc apvērsuma mēģīnājuma “strauji atgriezties” pie konstitūcijas normu ievērošanas.

Līdzīgus aicinājumus atjaunot stabilitāti valstī sestdien izplatīja arī Vācija, Krievija, Francija, kā arī citas pasaules valstis un organizācijas. ASV prezidents Baraks Obama mudināja visus Turcijas politiskos spēkus atbalstīt demokrātiski ievēlēto valdību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+