Dabā
Zaļā dzīvošana

Miljons pret glifosātu lietošanu 1

Foto – Shutterstock

Vairāk nekā miljons Eiropas iedzīvotāju parakstījuši Eiropas Pilsoņu iniciatīvu par glifosāta aizliegumu.

Pilsoņu iniciatīvas organizētāji aicina Eiropas Komisiju ņemt vērā parakstītāju prasības un neatjaunot glifosāta licenci.

Latvijā iniciatīvu par glifosāta aizliegšanu atbalstīja Latvijas Dabas fonds, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija, Latvijas Ārstu biedrība un Latvijas Biškopības biedrība un petīciju parakstīja vairāk nekā 1000 cilvēku.

Nepieciešamais parakstu skaits pilsoņu iniciatīvai pret glifosātu sasniegts mazāk nekā piecu mēnešu laikā, tādējādi šī ir visātrāk parakstītā ES pilsoņu iniciatīva kopš 2012. gada, kad tika ieviests šāds likumdošanas ietekmēšanas instruments. Iniciatīvu parakstījuši pilsoņi no visām 28 ES valstīm. Tas nozīmē, ka Eiropas Komisijai tagad ir likumā noteikts pienākums atbildēt pilsoņu prasībām un ņemt tās vērā, pieņemot lēmumus.

 

Pētījumi noslepenoti

Eiropas Komisija nesen ziņoja, ka plāno atjaunot licenci glifosāta izmantošanai Eiropas Savienībā nākamajiem 10 gadiem. Paredzams, ka formāli šis priekšlikums tiks iesniegts pirms diskusijas ar ES valdību pārstāvjiem 19. – 20. jūlijā. Balsošana par priekšlikumu notiks pirms 2017. gada beigām, kad arī beidzas termiņš glifosāta licences lietošanai Eiropas Savienībā.

“Eiropas ķimikāliju aģentūras ECHA paziņojums par glifosāta nekaitīgumu ir balstīts industrijas finansētos nepublicētos pētījumos, kas ir noslepenoti un nav pieejami sabiedrībai. Turpretim ANO Vēža izpētes aģentūra savu spriedumu, ka glifosāts ir “iespējami kancerogēns cilvēkam”, balstīja uz recenzētiem pētījumiem, kas publicēti respektablos zinātniskajos žurnālos. Tāpat arī virkne Eiropas vides nevalstisko organizāciju ir norādījušas par ECHA komisijā esošo ekspertu nepārprotamajām saitēm ar agroķīmijas industriju. Līdz ar to atklāts ir jautājums, vai ECHA savu spriedumu ir pieņēmusi sabiedrības interesēs vai arī rūpējoties par agroķīmijas industrijas peļņu,” norāda Latvijas Dabas fonda eksperts Andrejs Briedis.

 

Parakstus iesniegs jūlijā

Pilsoņu iniciatīvas organizētāji parakstus iesniegs jūlija sākumā, lai pieprasītu komisijas atbildi pirms glifosāta licences atjaunošanas. Petīciju jo-
projām var parakstīt, tādā veidā paužot savu viedokli par glifosāta aizliegšanu un pesticīdu izmantošanas samazināšanu ES.

LA.lv