×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
10. novembris, 2015
Drukāt

Ministri mācās reaģēt uz iespējamu nelikumīgu bruņoto formējumu parādīšanos (1)

Foto: LETAFoto: LETA

NATO Sabiedroto ātrās reaģēšanas korpusa štāba ģenerālleitnants Tims Evanss piedalās preses konferencē pēc Ministru kabineta krīzes pārvarēšanas mācībām "Kristaps 2015".

Ministru kabineta (MK) mācībās “Kristaps 2015”, otrdienas vakarā izspēlēts scenārijs, kad kādā Latvijas reģionā tiek destabilizēta situācija, parādās nelikumīgi bruņoti grupējumi un krīzes atrisināšanai tiek lūgta NATO sabiedroto palīdzība.

Kā žurnālistus pēc mācībām informēja valdības vadītāja Laimdota Straujuma un aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, mācībās piedalījās gan ministri, gan drošības dienestu pārstāvji, Saeimas deputāti, ministriju valsts sekretāri, Valsts prezidents un bruņoto spēku vadība.

Amatpersonas atklāja, ka mācību scenārija ietvaros tika izspēlēta situācija, kurā kādā no Latvijas reģioniem tiek destabilizēta situācija, kas eskalējas līdz civilmilitāras krīzes apmēriem. Situāciju attiecīgajā reģionā eskalē fiktīva kaimiņvalsts, kuras radīto draudu novēršanai palīdzība tiek lūgta NATO sabiedrotajiem.

Mācību laikā novērtēta ministriju sadarbība iespējamas krīzes apstākļos un arī spējas risināt sarežģītas situācijas. Straujuma pastāstīja, ka ministrijas ir rūpīgi gatavojušās, lai reaģētu uz civilmilitāriem apdraudējumiem valstī.

Straujuma informēja, ka viens no galvenajiem gūtajiem secinājumiem mācību laikā ir tas, ka nepieciešama cieša un koordinēta valsts institūciju sadarbība krīžu pārvaldībai, kā arī ātra lēmumu pieņemšana. “Priekšlikumi, ko ministri izteica bija pamatoti gan par loģistikas jautājumiem, gan par informatīvo telpu, gan citi priekšlikumi. Tas palīdzēs strukturēt tālākās darbības,” sacīja premjere.

Bergmanis atklāja, ka mācību mērķis bija pilnveidot valsts augstāko amatpersonu praktiskās iemaņas civilmilitārās krīzes plānošanā un lēmumu pieņemšanā. Aizsardzības ministrs izteica pateicību valsts amatpersonām par viņu aktivitāti un mēģinājumiem rast risinājumus krīzei. Bergmanis uzsvēra, ka interesanti bijis saprast, ka hibrīdkara apstākļos izšķiroša ir Iekšlietu ministrijas (IeM) un Aizsardzības ministrijas (AM) sadarbība.

NATO Sabiedroto ātrās reaģēšanas korpusa komandieris ģenerālleitnants Tims Evanss savukārt uzsvēra, šīs mācības sniedz lielisku iespēju labāk izprast atbalstu, kādu Latvijas valdība un nozaru ministrijas būtu spējīgas sniegt NATO spēkiem, kas tiktu izvietoti valstī. Ģenerālleitnants arī atzīmēja, ka mācības “Kristaps 2015” bija veids kā apliecināt Latvijas iedzīvotājiem un valdībai, ka NATO ir gatava nepieciešamības gadījumā atbalstīt savus sabiedrotos.

Valdības ministri šajās mācībās trenējuši spējas organizēt sadarbību savu nozaru starpā, iesaistīties NATO uzņemošās valsts pasākumu nodrošināšanā, kā arī to, kādos veidos iespējams pārvarēt dažādus sociālos, vides un diplomātiskos izaicinājumus, kuri rodas krīzes apstākļos.

Straujuma pastāstīja, ka ministriem tikusi raksturota situācija, kāda ir izveidojusies minētajā Latvijas reģionā, kas bijusi jau tuva kara stāvoklim. Tāpat tika raksturota rīcība, ko dara Latvijas bruņotie spēki un kā ierodas NATO partneri, ko dara katra ministrija, kāda ir rīcība ar finansēm, pārtiku un loģistiku, skaidroja premjere.

“Mēs mēģinājām “ieiet” situācijā un pieņemt rīkojuma projektu, kādu pieņemtu, ja rastos īsta [krīzes] situācija,” sacīja Straujuma.

Tāpat mācību scenārijā tika iekļauta iespēja, ka Latvijā šādas krīzes apstākļos aktivizējas nelikumīgi bruņoti formējumi, apstiprināja Bergmanis. Aizsardzības ministrs arī vērsa uzmanību uz to, ka, plānojot šādas mācības, tiek ņemti vērā pastāvošie drošības izaicinājumi un apdraudējumi. “Ikviens saprot, ka līdzīgi [konfliktu] scenāriji diez vai kaut kur atkārtosies. Taču, kā pieredze, kā varianti, kurus integrēt kādā mūsu scenārijā, tas ir ļoti svarīgi. Ir jādomā proaktīvi, nevis reaģējoši,” stāstīja Bergmanis.

Amatpersonas atzina, ka mācību rezultātā ieskicējušies arī problēmjautājumi, kuri būtu jārisina, ja šāda krīze notiktu realitātē. Viens no tādiem ir neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta automašīnas, kuras varētu trūkt šādā krīzes situācijā.

Valdības mācības norisinājās ārkārtas MK sēdes formātā, kuras ietvaros tiek pieņemti krīzes risināšanai nepieciešamie lēmumi. Valdības mācības “Kristaps” šogad notika jau otro reizi.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka otrdien Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku aviācijas bāzē Lielvārdē norisinājās Ministru kabineta mācības “Kristaps 2015”, kuru mērķis ir pilnveidot valsts augstāko amatpersonu praktiskās iemaņas civilmilitārās krīzes pārvarēšanas plānošanā, lēmumu pieņemšanā un plānoto pasākumu izpildē.

Mācību “Kristaps” uzdevumi ir apspriest un apstiprināt MK lēmumu par izņēmuma stāvokļa izsludināšanu visā valsts teritorijā vai tās daļā, analizēt atsevišķu ministriju un valsts iestāžu uzdevumus atbilstoši Valsts aizsardzības plānam un apstiprināt ministriju izstrādātos krīzes pārvarēšanas plānus atbilstoši ministrijas atbildībā esošajai nozarei, kā arī pieņemt lēmumu par papildus personālsastāva, materiālo un finanšu resursu piešķiršanu AM un IeM struktūrvienībām atbilstoši pieprasījumiem.

Ņemot vērā, ka mācības “Kristaps 2015” tiek īstenotas vienlaicīgi ar NATO Sabiedroto ātrās reaģēšanas korpusa štāba mācībām “Arrcade Fusion 2015” un Baltijas valstu uzņemošās valsts atbalsta plānošanas mācībām “Baltic Host 2015”, tās norisinās pēc vienota fiktīva scenārija.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Francijā reaģēja Atbildēt

    Olandu noslēpa pirmo!

Draugiem Facebook Twitter Google+