Foto – Valdis Ilzēns

Miskastes evolūcija 0

Sadzīves atkritumu tvertne, mājokļa aprīkojuma neiztrūkstošā sastāvdaļa, pēdējā laikā ir būtiski mainījusies, pateicoties modernajām tehnoloģijām un atkritumu šķirošanas modei. Hi-tech fani izvēlas oriģinālus košu krāsu konteinerus ar optisko sensoru, klasikas cienītāji – tērauda, baltu, sarkanu, zilu vai bēšu tvertni ar ierasto pedāli.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Lasīt citas ziņas

Virtuves atkritumu tvertnes izgatavo no nerūsējošā tērauda tilpumā no litra līdz piecdesmit un tradicionāli novieto uz grīdas – apaļas un kvadrātveida, slaidas un tuklas, ar plakanu vai pusapaļu vāku. Tradicionāli pie tā meklējams krāsu kods, atbilstošs speciāli domātajiem maisiņiem.

Atkritumu tvertnes izgatavo kā atsevišķus dizaina elementus, dažreiz tās var nokomplektēt ar citiem vienāda stila izstrādājumiem, piemēram, tualetei domātā 3 litru nerūsējošā tērauda tvertne Touch Bin sader ar līdzīga izskata poda birsti un turētāju, papīra rullīša turētāju un dalītāju. Lielākās, piemēram, 45 litru Touch Bin toties piedāvā pat 200 dažādos krāsu toņos, kas ļauj tās perfekti pieskaņot interjeram.

CITI ŠOBRĪD LASA

Speciālās mazlitrāžas (3 – 5 litri) tvertnes novieto arī pie sienas – parasti vannasistabās, retāk virtuvēs, tā atbrīvojot grīdas laukumu. Litrīgos pārtikas atlikumu konteinerus atstāj uz galda vai virtuves darba virsmas. Virtuves mēbelēs iebūvē gan vienkāršas, gan sadalītās atkritumu šķirošanas tvertnes. Tās izvelkas kā atvilktnītes, atveras atgāžot vai atverot durtiņas.

Teorētiski jau atkritumu tvert­ne ir antisanitārs objekts, tāpēc izgudroti varianti, kā no netīrā pieskāriena izvairīties. Ja vāks ir aprīkots ar skārienjutīgu sensoru, pietiek ar vieglu glāstu, lai tas atdarītos. Sensor Bin vākam nav pat jāpieskaras, tikai jāpatur roka virs iemontētā optiskā sensora.

Teorētiski jau atkritumu tvert­ne ir antisanitārs objekts, tāpēc izgudroti varianti, kā no netīrā pieskāriena izvairīties. Ja vāks ir aprīkots ar skārienjutīgu sensoru, pietiek ar vieglu glāstu, lai tas atdarītos. Sensor Bin vākam nav pat jāpieskaras, tikai jāpatur roka virs iemontētā optiskā sensora. Kad to nolaiž, vāks automātiski aizveras. Mistisko procedūru nodrošina 4 AA tipa baterijas. Tomēr vispopulārākais joprojām ir parastais (un lētākais!) vāka atvēršanas variants ar sen zināmo pedāli – uzkāp ar kāju, un vaļā gan! Lai kastes negrabētu, vāku cilājot, ražotāji izgudrojuši pat speciālas virināšanas sistēmas. Lielākām (45 – 50 litri) Push Bin tvertnēm vāks viegli sasveras ap asi, modernākajām Slide Bin De Lux tas aizslīd atpakaļ un uz augšu, izveidojot ērtu iemešanas atveri. Pie sienas stiprināmajam Wall Bin vāku attaisa ar rokturi. Lai uz tērauda virsmas nepaliktu taukaini nospiedumi, izmanto speciālu apdari.

Atkritumi ir dažādi – organiskie, metāls, stikls, plastmasa, papīrs un kartons. Vienkāršākais šķirošanas veids – nolikt katram savu tvertni, uz vāka uzlīmēt glītu emblēmiņu un piedevām vēl mēģināt jauno kārtību ievērot. Proti, ja bildē ir ābolītis, tad šajā konteinerā mest tikai pārtikas atliekas, nevis saplacinātas skārdenes. Pašlaik topā ir dalītās miskastes dažāda veida atkritumu uzglabāšanai. Piemēram, Twin Bin sērijas tvertnēm ir divi atsevišķi izņemami 20/20 litru vai 23/10 litru nodalījumi. Šādas tvertnes izmanto arī iebūvētajos virtuves skapīšos. Bioloģisko atkritumu savākšanu atvieglo speciāli šim nolūkam domātie mazie galda konteineri ar atveri vākā, kurus var mazgāt trauku mašīnā. Citās standarta lieluma tvertnēs ir neliels nodalījums organikai. Speciāli šai produkcijai ir domāti bioloģiskie atkritumu maisi, kurus piepildītus vai nu ievieto lielajos konteineros, vai kopā ar saturu vienkārši izsviež savā kompostu kaudzē. Līdzīgi ir papīra atkritumiem piemērotie speciālie konteineri ar atbil­stošiem papīra maisiem, kurus arī pārstrādā kopā ar to saturu.

Reklāma
Reklāma

– Kvalitatīva atkritumu tvertne ir glīta, izturīga, parocīga un viegli kopjama virtuves inventāra sastāvdaļa, – uzsver Agnese Līdaka, uzņēmuma “Brabantia” veikala vadītāja.

 

Uzziņa

• Atkritumu tvertni sarunvalodā dēvējam par miskasti. Varbūt pareizāk būtu teikt – mizu kaste, kas, ticamākais, šim vārdam ir izcelsmes pamatā!

• Ja etnogrāfija ir asinīs, par mizu kasti var kalpot arī jebkurš ietilpīgs māla pods vai izdobts baļķis, protams, ievietojot atkritumu maisiņu!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.