×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
8. aprīlis, 2016
Drukāt

Egils Līcītis: Par obligāto karaklausību tomēr der parunāt (18)

Foto - LETAFoto - LETA

Kopš izlūdzāmies pusi no NATO lietussarga, vadījām neiztraucējama miera periodu. Politiķi atcēla obligāto militāro dienestu, atstāja novārtā rūpes par zemessargiem, kala plānus par jātnieku godasardzes atjaunošanu Bruņotajos spēkos un bagātīgi iztukšoja aizsardzībai paredzēto kasi, ceļot sporta bāzes, izdarot apšaubāmus iepirkumus. Šodien situācija ir ārkārtīgi mainījusies un formāli neviens politiķis neuzdrīkstas attiekties pret drošības lietām ar gariem zobiem. Aizsardzības spējas jākāpina, militārais budžets prioritāri jāpiepilda ar finansēm. Acīmredzot vēl ilgi vajadzēs nest mūsu dzelzs krustu, dzīvošanu blakus agresīvam kaimiņam. Krievijas TV kanāli ir militārisma propagandas piesātināti, mūsu virzienā tiekot veidotas jaunas divīzijas, pierobežā rīko mācības.

Un ko pastāvīgi lasām no Rietumu sabiedrotajiem? Ka Baltijas valstis būs grūti aizstāvēt. No ASV dzirdam, ka pasaules lielvaras priekšgalā var nonākt misters Tramps, kurš uzskata NATO par novecojušu struktūru, un amerikāņiem nevajag visur mesties pretī lodēm.

Tas nozīmē, ka pret pārspēku pirmām kārtām jāturas pašiem, cerot, ka angļi un amerikāņi palīdzēs īstā brīdī. Tamdēļ Lietuvā atjaunots iesaukums dienestā, bet Igaunijā to nav dzīrušies pārtraukt. Tas nozīmē lielu skaitu vajadzīgā stundā mobilizējamu apmācītu rezervistu, kas savukārt ļauj pademonstrēt muskuļus, sak, savu zemi aizstāvēsim cieti un nelokāmi, nevis stāvēsim kā sālsstabi, nezinot, ko iesākt, kad gaiss sāk ost pēc pulvera.

Mūsu politiskās un militārās personas mierina, ka atradīs pretlīdzekļus konfrontācijā, pie ieročiem būšot profesionāli vīri, kur viens kaujas laukā augstas sagatavotības dēļ atsver desmitu obligāto dienestu izgājušos. Par to, ka karavīri izpildīs pienākumu, jāšaubās nebūtu, bet viņu vienkārši ir maz. Kaut gan Saeimas priekšsēdētāja Mūrniece vedina apspriest, cik lietderīgi atjaunot iesaukumu, ģenerāļu un pulkvežu vēlme ir šādas runas neuzkarsēt, bet atstāt aukstas. Problēmu arvien iebāž šaurā kastē – nav infrastruktūras, nav finansējuma. Tomēr Mūrniece Lietuvā uzzinājusi vietējo pārliecību, ka obligātais dienests ieviests pareizi. Te ierodas militāreksperti, kuri arī norāda uz Latviju kā “vājo vietu” starp Baltijas valstīm ar atpalicību bruņojuma, ekipējuma apgādē. Protams, pārkārtojoties atpakaļ uz karaklausību, armijniekiem būs jālauza galva, kā armiju paēdināt ar dūmudesām, kur pirkt jaunkareivjiem zābakus un gādāt efektīvākus ieročus par pistongām. Tas nebūs naudas ietaupīšanas pasākums. Bet tad aizsardzības vadītājiem jādod pārliecinošas atbildes, ka obligāta dienēšana tiešām nav vajadzīga, un iztikšana ar pašreizējo skaitlisko sastāvu karavīri + zemessardze ir atbildīgs lēmums un pierādāma pozīcija. Ka aprēķini rāda – kas Lietuvā bijis iespējams, Latvijā ir pilnīgi neiespējami niecīgu naudas līdzekļu, varbūt arī politiskās gribas trūkuma dēļ. Mūs, civilistus, vēl vairāk iedrošinātu, ja tiktu pievienots viedoklis, ka NATO štābos domā tāpat kā mūsējos un rekomendē krasi nepalielināt esošo bruņoto spēku. Visgarām krievu robežām apkārtējās valstīs militārais dienests tomēr ir.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. spricējošais runcis Atbildēt

  NATO lietussargs,tie ir galvenokārt amerikāņu kodolieroči.Ja amerikānu pasaules kārtība pēņšņi izjuktu,loti daudzas attīstītās valstis apgādātos ar kodolieročiem.Tagad nav Ulmaņa laiki!

 2. Vai jums, komentētāji nav apnicis malt vienu un to pašu- krrievi nāk.Viņi jau sen ir te un tikai gaida momentu lai uzviltu zaļās pufaikas. Un labāk jau ar amērikānu berdanku rokās vai ābramā.

 3. viegla nauda, uzraksti beztalantīgu, stulbu murgojumu, tikai visrakstam jābūt, krievi nāk, noriebies, 25.g. nāk un nevar atnākt, drīz jau latviešu Latvijā nebūs.

 4. Līcītis izbraukā auzas…

 5. varbūt jāparunā tomēr tiem, kuriem būs jādien, nevis man vai līcītim?

 6. stāvēsim cieti un nelokāmi! Atbildēt

  Tev gan, Līcīt, labi! Gan par parunāšanu honorārs ķešā, gan obligātajai karaklausībai esi par vecu …

 7. kārtejais no temata-krievi nāk, bet tie maitas kā nenāk tā nenāk. sāksim ar to ka musdienu armijā nepietiek ar to ka plinti proti turet, modernie ieroči prasa labu sagatavotibu. teiksim prettanku raķeti lai izšautu un trāpitu ir šis tas jāzin un nopietni jāpatrennejas, bet katrs šāviens maksā baltu naudu. tāpec jau taisija profesionālu armiju lai var kārtigi apmācit. turklat pie atvērtām robežām kā jus iedomājaties obligāto dienestu? tur reāli dienēs tikai tie kas to gribēs, pārejie atnesis ārsta zīmi, vai emigrēs uz ārzemēm. tā ka ja tiešam grib kautko papildus profesionāļiem, tad var veidot kādu brīvpratigo korpusu vai ko tamlidzigu. ari lietuvā tas obligātais dienests ir tikai 1pmeram 10 daļai no visiem kas butu jāiesauc pēc vecuma

 8. Vai tiešām mums vajag nosacītas lojalitātes militārpersonas krietni vairāk? Kuri nokļus pie ieročiem, sakaru sitēmām un informācijas…. Vai visu vēlme būt Zemessargam ir apmierināta, vai kampaņa par Zemessardzes papildinašanu ir bijusi pietiekami veiksmīga?
  Atsaukties uz Lietuvu ir gana nekorekti kaut vai nacionālā sastāva dēļ….

  • Daudzi Latvijas krievu tautības jaunekļi būtu lojāli Latvijai un bez citām prasmēm varētu nostiprināt arī valodas zināšanas. Krievi arī ir latvieši, nu ne visi. Izolēt no mūsu valsts aizstāvības šos pilsoņus nevajadzētu.

 9. Kvantitāti vai kvalitāti Atbildēt

  Ar ko mēs viņus apbruņosim? Vai ar šādiem,fotoattēlā redzamiem,pāris nolietotiem helikopteriem pietiks?

 10. Par progresīvo ienākuma nodokli,piemēram,mēs esam gatavi diskutēt jau kopš 2009.gada.Un A.Brigmanis ir gatavs par to balsot pat ar abām rokām!
  Skat.”Ģ.Zvirbulis: Deputāti gatavi diskutēt par progresīvo nodokli”,Latvijas Avīze,2009.gada 6.novembris.

 11. Sargi sevi pats un tad arī NATO. Tie latvijas poltiķi ( ar mazo ) domāja vel paspēt uz kādu lidmašinu… Tas tas pats kā nozuda 1991. gada puča laikā – tikai pazušanas iespējas palika vienas un šodienas kara tehnika cita = nu nebūs tai lidmašinai lemts ”pacelties”…
  Tas obligātais karadienests ir tas kas parāda latvijas politiskās elites (atkal ar mazo ) negribēšanu ( paklausību ) Kremlim…Tāēc negribēšana redzēt Zemessardzi un tos 2%, ko var izdarīt jau rīt…

 12. Nevajag staaveet ar rungu pie robezjas un bljaut valdiibaa peec ASV pasuutiijuma ,ka krievi naak . Kad peedeejo reizi muusu diplomaati pashi pajautaaja Krievijas politikjiem vai prezidentam ,par shiis propogandas histeerijas iemesliem ? Vai tikai muuseejaa elite un politikji netaisa sveshas agresor valsts POLITISKO pasuutiijumu un taa ne tuvu nav Krievija .

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+