×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
15. februāris, 2012
Drukāt

Neaizvietojamie padomi

dombrovskis_leta5

Bez saviem padomniekiem mēs būtu kā bez rokām – atzīst valsts augstākās amatpersonas. Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim no valsts augstākajām amatpersonām ir viskuplākais padomnieku skaits – apaļš ducis (algoti gan tiek tikai trīs no tiem, pārējie ir ārštata darbinieki).

 

Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai ir divi padomnieki, Valsts prezidentam Andrim Bērziņam – septiņi.

Tieši V. Dombrovskim biežāk nācies skaidroties par savu padomnieku izvēli. Piemēram, pirms gada tapa zināms, ka premjeram un viņa juridiskajai padomniecei Sandrai Bukanei ir kopīgas biznesa intereses. Turklāt Bukanei bija problēmas iegūt pielaidi valsts noslēpumam. Bet nupat Cilvēktiesību centrs kritizējis premjera izvēli par ārštata padomnieci integrācijas jautājumos pieņemt Sarmīti Ēlerti, kuras viedoklis nesakrīt ar Sorosa finansētās organizācijas uzskatiem. Ministru prezidents savu izvēli pārdomāt negrasās. “Sarmīte Ēlerte pārstāv valdības apstiprinātu integrācijas politiku, kuras galvenais princips – nepieciešams kopīgs pamats, lai notiktu integrācija. Šis pamats ir Latvijas valsts pamatvērtības, to skaitā arī latviešu valoda,” sacīja V. Dombrovskis. Viņš arī piebilda, ka savus padomniekus izvēloties pēc noteiktām prioritātēm un partijiskā piederība šeit nespēlējot būtisku lomu (premjers un S. Ēlerte ir “Vienotības” biedri).

Bez S. Ēlertes premjeram ir vēl astoņi ārštata padomnieki, kas par savu darbu atalgojumu nesaņem.

 

“Tas vairāk ir sabiedrisks pienākums, nevis amats tradicionālā izpratnē, jo ārštata padomnieki algu nesaņem,” par savu darbu kā Ministru prezidenta ārštata padomniekam stāsta Pēteris Viņķelis. Viņa atbildības joma ir padomi Eiropas Savienības jautājumiem.

 

“Tas nozīmē būt lietas kursā par tur notiekošo, analizēt attiecības starp Eiropas Parlamenta politiskajām grupām, veidot kontaktus. Piemēram, kopējās lauksaimniecības politikā katrai grupai ir savs viedoklis, kā to reformēt. Liberāļi grib samazināt atbalsta pasākumus, konservatīvie – vienkāršot un saglabāt. Zinot viņu mērķus, mums ir vieglāk runāt un aizstāvēt Latvijas intereses,” stāstīja P. Viņķelis. Viņa pamatdarbs atrodas Briselē, tādēļ ar premjeru padomnieks tiekoties vien pāris reizes mēnesī.

Ministru prezidentam ir arī trīs štata padomnieki – jau minētā S. Bukane, kas viņu konsultē juridiskajos jautājumos, Solveiga Silkalna ārlietu jautājumos un Ints Dālderis, kurš dod padomus kultūras un politikas plānošanas jautājumos.

Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai ir divi padomnieki. Ārlietu jautājumos viņu konsultē Uģis Bambe, kurš parlamenta priekšsēdētājiem padomus ārlietās dod jau kopš Induļa Emša laika. U. Bambe ir profesionāls diplomāts, ko darbam Saeimā komandējusi Ārlietu ministrija. Viņš gatavo tēmas spīkeres tikšanās reizēm ar ārvalstu pārstāvjiem un organizē to norisi. Savukārt parlamenta priekšsēdētājas palīdze politiski juridiskajos jautājumos Laura Ošleja ir Āboltiņas palīdze jau kopš Tieslietu ministrijas laikiem. Viņa organizē priekšsēdētājas vietējās tikšanās, gatavo viedokļus par dažādiem jautājumiem un atbildes uz iedzīvotāju vēstulēm.

Valsts prezidentam Andrim Bērziņam ir septiņi padomnieki. Salīdzinājumam – iepriekšējam prezidentam Valdim Zatleram 2011. gadā bija astoņi padomnieki, bet Vairai Vīķei-Freibergai 2007. gadā – seši. “Mēs ar padomniekiem strādājam kā vienota komanda, un nereti vienam nākas darīt daudz vairāk darba, nekā konkrētais amats paredz. Varu apliecināt, ka strādājam kopā tikai viena mērķa vārdā: lai Latvijā lietas notiktu pozitīvā virzienā un lai valsts attīstītos, nevis stagnētu,” savu komandu atzinīgi novērtēja A. Bērziņš.

 

Augstāko amatpersonu padomnieki un to atalgojums (latos, pirms nodokļu nomaksas)

Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim

ārlietu padomniece Solveiga Silkalna 1159

padomniece juridiskajos jautājumos Sandra Bukane 1159

padomnieks kultūras un politikas plānošanas jautājumos Ints Dālderis 1159

ārštata padomnieks ekonomikas jautājumos Gints Freimanis nav

ārštata padomnieks valsts pārvaldes jautājumos Edvards Kušners nav

ārštata padomniece nacionālās identitātes, pilsoniskās sabiedrības un integrācijas jautājumos Sarmīte Ēlerte nav

ārštata padomniece nacionālās drošības jautājumos Ilze Pētersone-Godmane nav

ārštata padomnieks lauksaimniecības jautājumos Uldis Krievārs nav

ārštata padomnieks Eiropas Savienības politikas jautājumos Pēteris Viņķelis nav

ārštata padomnieks finanšu jautājumos Igors Rodins nav

ārštata padomniece projektu vadības jautājumos Maija Celmiņa nav

ārštata padomnieks zinātnes jautājumos Ivars Lācis nav

Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai

ārlietu padomnieks Uģis Bambe 1305

padomniece politiski juridiskajos jautājumos Laura Ošleja 1305

Valsts prezidentam Andrim Bērziņam

ārlietu padomnieks Andris Pelšs 1800

likumdošanas un juridiskais padomnieks Edgars Pastars 1800

ekonomikas, uzņēmējdarbības un nodarbinātības padomniece Elīna Egle 1800

nacionālās drošības padomnieks Jānis Maizītis 1800

vēstures un mazākumtautību padomnieks Antonijs Zunda 1800

sabiedrisko projektu vadības padomniece Karīna Rāviņa-Vimba 1800

Valsts prezidenta preses padomniece Līga Krapāne 1800

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+