×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
9. janvāris, 2018
Drukāt

Neatkarības atgūšanas “dzinējs” iedarbināts! 30 svarīgākie notikumi Latvijai (3)

Foto - Aivars LiepiņšFoto - Aivars Liepiņš

Kad Daini Īvānu ievēlēja par LTF priekšsēdētāju, viņš bija 33 gadus vecs, populārs žurnālists, bezpartijisks.

Savā 30 gadu jubilejā “Latvijas Avīze” atskatās uz aizvadītajiem gadu desmitiem un notikumiem, procesiem, kuri bijuši īpaši svarīgi mums un Latvijai.

“Mēs gribam būt kungi mūsu dzimtajā zemē, mēs gribam te paši sev likumus lemt,” 1988. gada 8. oktobrī skanēja Ēvalda Valtera ceļavārdi “manai mīļajai un drosmīgajai arāju tautai” Latvijas Tautas frontes (LTF) dibināšanas kongresā.

Uzaicināt latviešu strēlnieku un aktiermākslas patriarhu teikt apsveikuma runu kongresa delegātiem bija rosinājis dzejnieks un LKP CK loceklis Jānis Peters. Tikai nedēļu pirms tam Tallinā bija beidzies Igaunijas TF kongress, un nu arī Rīgā sanāca ļaudis, lai izveidotu “masu sabiedriski politisko organizāciju sabiedrības radikālai pārbūvei”. Pēc slēpto režisoru ieceres, ar Maskavas un Rīgas kompartijas dižvīru akceptu tai vajadzēja kļūt ne jau par Latvijas neatkarības atjaunošanas dzinējspēku, bet gan par komunistu vadītu kustību, kas stāvētu un kristu par PSRS vadītāja Mihaila Gorbačova reformām. Taču kompartijas bosiem ļoti ātri nācās atskārst, ka process kļuvis nekontrolējams un virzās ne tur, kur tiem gribētos. LTF dibināšanai vajadzēja stiprināt kompartijas varu, taču, kā atzinis pirmais LTF valdes priekšsēdētājs Jānis Škapars, tā to iedragāja. Jāpiebilst, 1988. gada vasarā un rudenī LTF jau bija pieteikušies 115 tūkstoši biedru. Kongresā viņus pārstāvēja 1083 delegāti, pēc nacionālā sastāva 94% latviešu, gandrīz trešdaļa kompartijas biedri.

“LTF dibināšanas kongresā pieņemtā programma neparedzēja atdalīties no PSRS impērijas un neapstrīdēja komunistiskās partijas “vadošo” lomu. Kongresa runās izskanēja ne vairāk kā nostalģija pēc pirmskara Latvijas un tikai daži mājieni par “neatkarīgas sociālistiskas” vai “suverēnas Latvijas PSR” iedibināšanu, “atbalstot kompartijas ģenerālsekretāra Mihaila Gorbačova pārbūves kursu”. Bija svarīgi, lai Latvijas vēsturē plašākā un ietekmīgākā, latviešu izmisuma un gribas atbalstītā masu organizācija tiktu reģistrēta oficiāli, lai tā uzmanīgi, bez jaunu represiju draudiem varētu cīnīties par sovjetizētās un savā zemē par mazākumtautībā pārvērstās latviešu tautas izdzīvošanas tiesībām,” to dienu notikumus tagad skaidro pirmais LTF priekšsēdētājs Dainis Īvāns. Kad Īvānu ievēlēja, viņš bija 33 gadus vecs, populārs žurnālists. Ar kompartiju saistītais Peters no LTF vadītāja goda bija atteicies, kaut viņu uz to bīdīja. Bīdīja arī Juri Bojāru. Iespējams, šos kandidātus viņu pagātnes dēļ kāds uzskatīja par vieglāk vadāmiem…

“Faktiski pirms 30 gadiem mūsu izredzes atjaunot valsti ar LTF spēkiem bija vēl mazākas nekā izredzes nodibināt Latvijas Republiku pēc latviešu strēlnieku bataljonu formēšanas 1915. gadā. Abos gadījumos viss notika pakāpeniski, bet strauji. Par spīti tam, ka Latvijas kompartijas Centrālā komiteja LTF uzraudzīšanai norīkoja divus kuratorus un attiecīgi instruēja čekas aģentus, kontrolēt LTF partijai neizdevās. Jau pusgadu pēc dibināšanas kongresa un pēc uzvaras daļēji demokrātiskajās PSRS Tautas deputātu kongresa vēlēšanās tautfrontieši ne bez trimdas latviešu atbalsta un mudinājumiem sāka izstrādāt un īstenot Egila Levita ieteikto 1918. gada 18. novembra republikas atjaunošanas “parlamentārā ceļa” programmu,” uzsver Īvāns.

Bet toreiz, 1988. gada oktobrī, jau pati LTF kongresa sasaukšana un tur dzirdamais tautā radīja eiforijas sajūtu. Kongress bija pirmais tāda veida pasākums, kam no sākuma līdz beigām varēja sekot tiešraidē pie radioaparāta vai televizora, ko cilvēki arī alkaini darīja. Runājot pirmā LTF valdes priekšsēdētāja Jāņa Škapara vārdiem: “Pirmais kongress bija latviešu tautas cerību un ilūziju svētki.”

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Šajā Dieva pasaulē kopumā un, īpaši jau, ar mums pašiem notiek TIKAI un VIENĪGI tas, ko mēs PAŠI pieļaujam. Inerti truli noskatoties, nožēlojami gļēvi “klusējot lupatiņā”, vai pat apzināti uz to “parakstoties” un +/- “aktīvi ņemot dalību” – nav būtiskas atšķirības.”

  Un, arī: “Absolūti bezjēdzīga un jebkurā izpratnē nelietderīga cīņa (jeb, visbiežāk, pat tikai “vētrainas rosības” imitācija) ar SEKĀM, nespējot saskatīt vai pat apzināti ignorējot to patiesos CĒLOŅUS, ir viena no lielākajām muļķībām un viens no galvenajiem iemesliem tam, kāpēc “esam tur, kur esam, un ārā netiekam”.”

  =======

  Mediju ziņa (2012. gada decembris): Neskatoties uz to, ka Latvija esot “spējusi izkļūt no ekonomiskās krīzes, piedzīvojot strauju ekonomikas izaugsmi jeb tā dēvēto “veiksmes stāstu”, un Valdis Dombrovskis ( V-“jenotība” ) premjera amatā ir noturējies kopš 2009.gada”, šīs valsts iedzīvotāji joprojām ir ļoti kritiski noskaņoti pret valdības darbu – lai gan starptautiskajā arēnā Latvijas valdība šogad (2012.) esot “baudījusi īpašu popularitāti un teju ik dienas saņēma atzinīgus vārdus par šīs valsts izkļūšanu no finanšu krīzes un ekonomisko augšupeju”, Latvijā, par spīti iepriekš minētajam, valdības popularitāte, iespējami politkorekti izsakoties, nu nepavisam nav liela – tieši tāpat, kā šīs valsts sabiedrības ticība nu jau krietni vairāk nekā 20 gadus jeb aptuveni jau ceturtdaļu gadsimta (!?!) “ilgtspējīgajam”, varas turētāju “elites locekļu” populistiski sludinātajam un masīvi reklamētajam “veiksmes stāstam”…
  —–
  .
  Latv(ĀN)ijas “veiksmes stāsts”.
  ( SILES “valsts” 30 gadu “ilgtspējas sausais atlikumus” )
  ( ‘konceptuālais rezumējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  Pa(r) “latv(ĀN)iju” klīst kā LĀSTS,
  Šīs “valsts” un SILES “veiksmes stāsts” ~
  Priekš “glupās Tautas” fantazēts,
  Un “masmēdekļos prom(au)cēts”:
  “Lai VISA pasaule skauž mums,
  KĀ “veiksmes stāsta” shēmojums,
  Tiek “aprobēts” uz “latv(ĀŅ)iem” ~
  Šīs MUĻĶU zemes LUMPEŅIEM!…”

  Jau “ilgtspējīgi” ZOMBĒTS tiek:
  “Nav “valstij” muļķos jāpaliek,
  Bet – “jāstrādā”, lai Tauta (b)ļauj,
  Ka “vara” to “bez naža kauj” ~
  Mums, biedri, tas ir izdevies!!!
  TĀDS “veiksmes stāsts” ir ienācies,
  (Un “konceptuāla pieredze”),
  Ka – “jāinformē” pasaule:
  .
  Par “valsti”, kas smok PARĀDOS
  (Ko “prominences” neatdos ~
  Uz “glupās Tautas” pleciem liek,
  Lai n-tām paaudzēm “prieks” tiek).
  Par “shēmām”, KĀ tiek “pūlis kāsts”
  (Bet salaupītais – SILĒ gāzts),
  Ar “nodokļiem” un “nodevām” ~
  (Ap rīklēm) “jostām savilktām”.
  .
  Par “augstās mājas” MUTANTIEM,
  (No “politbandu sarakstiem”),
  Kas tēlo “tautas priekšstāvjus”
  (Jo – “vēlētājs dod mandātus”).
  Par “premjeriem” un “ministriem”,
  Kas “strādā valdībā” – priekš tiem,
  Kam “stipendiju” sarakstos,
  Pa pilnam kontu “ofšōros”.
  .
  Par LIEKĒŽIEM, kas piezīžas,
  Pie “valsts” – kā kazas slaucamas,
  Un var laist muļķi “padomēs” ~
  Līdz “partkoms” citur “aizrotēs”.
  Par AUGĻOTĀJIEM “banksteriem”,
  Kam ļauts no “pūļa” VIENTIEŠIEM,
  “Cirpt procentus” (līdz “bankrotiem”)
  Ar “kredītiem” un “līzingiem”.
  .
  Par “ķēķa tiesām” SISTĒMĀ,
  Kur kretīns skaitās “godība”,
  Un bandīts – ‘mentu’ “tiesībsargs”,
  (Kā “profs” un Cilvēks – jēgā vārgs).
  Par ZOMBĒJUMIEM (masīviem),
  Priekš “bauriem” (glupi pasīviem),
  Caur “masmēdekļiem” (“lojāliem” ~
  Par “jūdasgrantiem” pērkamiem).

  Par “simtlatnieku” “liekačiem”,
  Ko klaušās dzen par santīmiem,
  Pie pašvaldoņu vergturiem ~
  Priekš “komunāliem rēķiniem”.
  .
  Par “striķa & ziepju pabalstiem”,
  Kas pašvaldoņu “labdariem”
  (No “darba algu” tūkstošiem),
  Ir “jāatgrūž priekš ubagiem”.
  .
  Par “pensīšiem”, kas badā mirst,
  Jo – viņiem (p)ieteikts neaizmirst:
  “Kam nav ko ēst, tam – HUĻI di#st!” &
  “Bez skaidām – NAFIG mežu cirst!”
  .
  Par “emigrantiem” (masveidā),
  Kam “trimdā” Maize jāgādā,
  Jo – “valsts” pat darbu noskauda,
  Kad Tēvzemi tiem atņēma.
  .
  Par māmiņām, kas nedzemdēs,
  Jo – saviem bērniem negribēs,
  Ne “veiksmes stāsta” absurdus,
  Ne “valsts” un SILES vagarus.
  .
  Par demogrāfiem “raudošiem”,
  Ar KATASTROFU draudošiem,
  Jo – Tauta arvien straujāk dilst,
  Kas “veiksmes stāstam” neiebilst…”

  Šķeļ apziņu kā MURGS un LĀSTS,
  ŠĪS Muļķu Zemes “veiksmes stāsts”,
  Ko BLEFO rukšķošs SILES balsts ~
  Šī NAV ne Latvija, ne Valsts,
  Par kuru Letiņš “stāv un krīt”:
  Kaut zobiem plēst un pīšļos mīt,
  Var trulus KRETĪNUS, kas To,
  Ar “veiksmes stāstiem” ap(zaimo).
  .
  ‘ANNO’ ~ 21.12.2012.

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 2. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda.

 3. Ko var malt un malt vienu un to pašu. Tagad vajag dzīvot un strādāt, a tad visu laiku tikai cenšas aizmālēt acis ar savām nostalģiskajām atmiņām. Kam tas vairs interesē. Lai stāv vēstures grāmatās.

Draugiem Facebook Twitter Google+