×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
22. maijs, 2014
Drukāt

Monika Zīle: Sabiedrības šķeltnieki Gapoņenko & Co lai runā Drošības policijā (5)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Nezinu, ko tovakar Daugavpils viesnīcas “Latgola” restorānā pie gara galda svinēja kuplā kompānija. Iespējams, vienam dzimšanas dienu – uz telpu sadalošās barjeras plaukta rindojās ziedu pilnas vāzes. Taču tikpat labi saieta iemesls varēja būt kāda dzīves vai darba sasniegums, jo kundze labākajos gados tostu sāka ar pateicību viņas mūža svarīgajiem cilvēkiem. Lai gan dažādās blakus skaņas traucēja dzirdēt mazliet vēlāk jauna vīrieša teikto, aizgaldei tas katrā ziņā bija ļoti nozīmīgs – svinētāji smaidot ilgi aplaudēja. Pēc tam nāca ierosinājums izlocīt balsis. Viņi sāka krieviski ar dziesmu no savulaik populārās padomju filmas “Pavasaris Pārupes ielā”, izpildīja sirsnīgi, zināja vārdus visiem sešiem pantiem. Elpu ievilkuši, patiesā sirsnībā pieveica latgalisko “Rūžeņu”, ar tādu pašu aizrautību baltkrieviski izdziedāja par puisi, kurš pļauj auzas, uz glītu meiteni šķielēdams. Viesību priekšnesuma sadaļa laikam izskanētu ar smeldzīgo “Sen tas bij’, pie Ventas…”, ja dāma melnu mežģīņu tērpā neuzsākusi ebreju folklorā pazīstamo “Hava Nagila”. Arī tā svinētājiem nesagādāja problēmas.

Normāla valodu bābele pilsētā, kas izsenis bijusi multinacionāla, – repertuāru novērtēja pazīstams daugavpilietis. Uz svinībām atnākušie droši vien apjuktu, vaicāti par integrācijas problēmām. Jo šis jēdziens viņu savstarpējās attiecībās nozīmē to, ka dažādu tautību cilvēki paaudzēs dzīvo līdzās, strādā, iepērkas, kopj mazdārziņus, ārstē kaites un biedrojas nevis uz valsts programmu, bet vienādu vērtību atzīšanas pamata. Kamēr Rīgā politikas zinātāji un vērotāji dzer spaiņiem kafijas, lai būtu biezumi zīlēt daugavpiliešu uzvedību Krievijas karaspēka ienākšanas gadījumā, “rūpju bērni” vienkārši turpina savstarpējo integrēšanos pēc tēvu tēvu parauga. Tas ir ļoti vienkāršs un viegli iegaumējams – saticība un cieņa. Protams, drīkst vēlēties Daugavpilī vairāk latviskuma, bet vienlaikus būsim reālisti – te vēsture iedzīvotāju struktūru veidojusi tā, ka šīs pilsētas mentalitāte nekad nebūs salīdzināma ar Saldu vai Talsiem. Tomēr, domāju, ir jābeidz paviršās apcerēs un garāmejošos spriedumos tieši vai aplinkiem uzskatīt Daugavpili par melno avi, kas guļ un sapņo iekļauties austrumu kaimiņa aplokā. Uz to cerēdami, šeit jau aplauzušies dažādi krievu tiesību aizstāvības karognesēji: viņu saieti pulcē dažus desmitus margināļu, kuriem nav autoritātes vietējā sabiedrībā. Tā šeit ir konservatīva pozitīvā nozīmē – visādiem diegabikšiem līdzi vis neskries.

Lasot kārtējos priekšlikumus cittautiešu integrācijai un aplūkojot šo projektu tāmes, man allaž uzrodas viens un tas pats jautājums – kāpēc programmu definīcijas veikli tamborējušie gudrinieki nav mēģinājuši rūpīgi izpētīt cilvēcisko saistvielu, teiksim, Daugavpilī un uzrunāt tās reliģisko, kultūras, sadzīves un citu grupu autoritātes? Pajautāt, kādas vērtības šajā pilsētā paaudzēs dzīvojošie cittautieši saskata Latvijas valstī, un cilvēciskos dialogos šo vērtību sarakstu papildināt. Nav nekādas jēgas un vajadzības tribīni masu medijos dot Gapoņenko & Co. Sabiedrības šķeltnieki lai runā Drošības policijā. Dialogs risināms ar tādiem, kuri pie galda spēj un vēlas vienoties kopīgās dziesmās.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Ar ko lai runa Monika Zile Atbildēt

    Veca rudita komuniste, kura savulaik gatava bija cirst katram kurs kaut nedaudz apsaubija komunistiskas partijas doktrinu. Kad es redzu kadi cilveki ir noteiceji nacionalpatriotiskaja laikraksta Latvijas Avize man vienkarsi nak smiekli!!!!!!!!!!!

  2. Ļoti pareizs novērojums un atziņas. Te derētu Daugavpils aprējējiem paskatīties tautas skaitīšanas datus 19.gs beigās Latgales lielākajās pilsētās – tur latvieši-latgalieši nemaz neparādās, jo šeit galvenokārt pirmajā vietā bija ebreji, tad krievi vai poļi…..Latgalieši dzīvoja laukos, bet latviešu te tādu nebija…. Un tā vide, kas ir šodien, piemēram, Daugavpilī, ir ir ļoti labs rādītājs. Vēl “pareizajiem latviešiem” derētu zināt, ka latgaliešiem nekad valoda nav bijusi pirmajā vietā, bet gan reliģija. Un tā kā Latgalē jau vismaz kādus 250-300 gadus dzīvo krievi-vecticībnieki, tad starp kaimiņiem latgaliešiem-katoļiem un krieviem-vecticībniekiem nakad nav bijušas problēmas. Paprasiet ikvienam latgalietim. Problēmas radās tikai K.Ulmaņa iesūtītajiem čiuļiem un tagadējiem viņu pēcnācājiem. Latgalē, gandrīz visām tautām, nav nekādu savstarpēju antipātiju. Problēmas rada tikai, galvenokārt, Latvijas pirmaskara periodā iebraukušie čyuļi un padomju varas laikā iebraukušie padomju krievi (lielākoties – marksisti-ateisti). Bet viņi ir lielā mazākumā. Taču ikdienas sadzīve liek ar laiku arī šīm divām kategorijām samierināties vienai ar otras klātbūtni. Tā ka, integrācijas politiku jārisina nevis ar semināriem un kursiem Rīgā, kur notriec milzīgas naudas summas, bet jābrauc uz vietas apgūt daugavpiliešu un citu Latgales multinacionālo kopienu pieredzi!!!! TIK ELEMENTĀRI, RĪGAS KUNGI!!!!!

  3. Nevis vēsture Daugavpilī veidoja iedzīvotāju struktūru, bet gan krievu īstenotā okupācija, kolonizācija un rusifikācija!

  4. ir tajā ,ka Solžeņicina ,Saharova,Astras,Skujenieka gadījumos valsts vara vērsās pret savas valsts pilsoņu atšķirīgajiem viedokļiem un neviens no viņiem nesludināja agresīvas kaimiņvalsts ideoloģiju.Mūsu gadījumā Gapoņenko(un viņa kompānija) nav mūsu valsts pilsonis ar atšķirīgu viedokli,bet apmaksāts naidīgas kaimiņvalsts provokators ar nolūku likvidēt Latvijas valsti.Un jebkāda pretpropoganda pret viņa bezkaunību ir bezspēcīga,arī ņemot vērā mūsu valsts okupācijas gados izkropļoto sabiedrības etnisko modeli .Ja mēs tādiem gapoņenko atļaujam nepārtraukti spļaut mums ģīmī,tad ,protams,viņa aktivitātes pieņemsies spēkā .Un aug jau arī cienīga maiņa-viena Krivcova vien ir ko vērts.Vai tiešām viņi neapzinās ,ka sēž uz pulvera mucas,kura uzsprāgstot nepaglābs arī viņus pašus..

  5. Neko ļaunu negribu teikt ,bet pagātne ,uzradās Solženicins ,Saharovs un citi ,atbilde bija KGB un izsūtījums ,pie mums Astra ,Skujenieks un cietums ,ne diskusija ,tagad Gapoņenko un atkal DP ne diskusija.Ar ko tad mūsu valsts atšķiras no totalitāras valsts ja tā notiks ,izsakiet savas domas Zīles kundze. Pats esmu pret visām tām nepilsoņu aktivitātēm un organizācijām ,bet runāt taču viņi drīkst ,pārliecināt cilvēkus un panākt ka ievēl SC ,kas daļēji viņus balsta ,ja tā notiktu ko tad iebilst ,tā jau ir demokrātija ,ne totalitārisms. Ne DP Gapoņenko jāstvarsta ,bet propaganda jāizvērš lai civēki neatbalstītu Gapoņenko . Te lūk būtu Jūsu raksts ar virsrakstu ,Gapoņenko nav taisnība ,ne Gapoņenko jānodod DP.

Draugiem Facebook Twitter Google+