Politika

“Nepilsoņu kongress” rīkos savas vēlēšanas, iecirkņus izvietos teltīs 16

Foto – Dainis Bušmanis

“Nepilsoņu kongresa” (“NK”) rīkotāji sākuši izplatīt skrejlapas, solot jūnija sākumā rīkot “vispārīgās vēlēšanas”. Norādītas arī “vēlēšanu iecirkņu” adreses un kandidātu saraksts ar 61 personu. To vidū ir 39 nepilsoņi, tostarp, “NK” ideologs Aleksandrs Gapoņenko, “antifašists” Josifs Korens, Vladimirs Lindermans, eiroparlamentārietes Tatjanas Ždanokas palīgs Jurijs Petropavlovskis.

 

Tāpat “parlamentā” gribētu būt ievēlēti 22 Latvijas pilsoņi, kuru vidū ir Krievijas tautiešu sabiedrisko organizāciju koordinators Viktors Guščins, “Vesti segodņa” žurnāliste Jeļena Sļusareva, “Saskaņas centra” biedrs Miroslavs Slobodjans un citi.

Pirms dažām dienām A. Gapoņenko “NK” interneta vietnē apcerēja – sagaidāms, ka šajās “parlamenta” vēlēšanās piedalīšoties tikpat daudz cilvēku, cik pašvaldību vēlēšanās. Tomēr “NK” rīkotās “vēlēšanas” sākšoties jau 25. maijā internetā un turpināšoties no 1. līdz 11. jūnijam.

To “iecirkņi” (izņemot divus “Nepilsoņu kongresā” iesaistīto organizāciju birojus) būs visai savdabīgi – teltis laukumā pie Kongresu nama un citur Rīgā, kā arī Jūrmalā, Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē, Jelgavā un Olainē. Oficiālajos pieteikumos tās teltis ir nodēvētas par “sapulču vietām” viedokļu noskaidrošanai, informēja juriste Elizabete Krivcova.

Vaicāju, kā šo faktu, ka kāda pretlatviski noskaņota organizācija ierīko “vēlēšanu iecirkņus” teltīs un aicina cilvēkus piedalīties “vispārējās vēlēšanās”, vērtē Centrālā vēlēšanu komisija (CVK)? Tās vadītājs Arnis Cimdars bija lakonisks: Centrālajai vēlēšanu komisijai ir jābūt politiski neitrālai, un, tā kā šī “Nepilsoņu kongresa” akcija ir politiska rakstura, viņš to nekomentēs. Un pārējie CVK locekļi to var komentēt vienīgi kā savu partiju biedri, nevis kā CVK locekļi, norādīja A. Cimdars.

“Vienotības” deleģētais Kārlis Kamradzis atbildēja, ka, protams, šo politisko akciju vērtē kā tādu, kas radīs jukas, mulsinās cilvēkiem prātus.

Nacionālās apvienības pārstāvis Ritvars Eglājs ir sašutis, ka šīs politiskās akcijas rīkotāju izraudzītais nosaukums “Nepilsoņu kongress” ir kā spļāviens tiem, kas cīnījās par Latvijas neatkarības atjaunošanu atmodas laikā, būdami Pilsoņu kongresa dalībnieki.

Tieslietu ministra padomnieks Jānis Tomels par “NK” aktivitātēm secina, ka informācija par “vispārīgām vēlēšanām” ir maldinoša: “Vienas nevalstiskas organizācijas rīkotu balsojumu nevar saukt par vispārējām vēlēšanām, jo vispārējas vēlēšanas rīko valsts ar nolūku ievēlēt likumdevēju. Nepārstāvēto iedzīvotāju parlaments pēc savas būtības nebūs nekāds parlaments, bet gan “Nepilsoņu kongresa” vēlēta struktūra. Tas, ka “Nepilsoņu kongresa” struktūra lietos vārdu “parlaments” nebūtu nekas īpašs, jo mums jau pastāv tādas nevalstiskas organizācijas, kā, piemēram, Jauniešu saeima vai Zemnieku saeima, kas nekādā mērā nav Latvijas Republikas Saeimas struktūras. Tomēr “Nepilsoņu kongresam” vajadzētu gan būt korektākam un nevajadzētu maldinoši lietot terminu “vispārējas vēlēšanas”.”

Tomēr ierobežot šo maldināšanu vara negatavojas.

 

LA.lv