×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
17. maijs, 2016
Drukāt

Neskatoties uz revīzijā konstatētiem pārkāpumiem, IeM necentīsies atgūt 100 000 eiro (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Neskatoties uz Finanšu ministrijas revīzijā konstatētajiem pārkāpumiem par diviem iepirkumiem, Iekšlietu ministrija (IeM) neredz vajadzību atgūt vairāk nekā 100 000 eiro no kāda uzņēmuma.

Šodien valdībā skatītajā ziņojumā teikts, ka Finanšu ministrija, veicot fondu 2012.gada programmas izdevumu izlases pārbaudes, ir konstatējusi neatbilstoši veiktos izdevumus Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) īstenotā projektā “Nelegālo imigrantu lietu digitālā arhīva izveidošana un attīstīšana” un Valsts robežsardzes (VRS) īstenotā projektā “Atbalsts piespiedu izraidīšanas pasākumu organizēšanai un pilnveidošanai”.

Projektā par “Nelegālo imigrantu lietu digitālā arhīva izveidošanu un attīstīšanu” PMLP 2010.gadā noslēdza pakalpojumu līgumu ar SIA “Relative CC” par konsultatīviem pakalpojumiem, kura mērķis bija sagatavot iepirkuma dokumentāciju digitālā arhīva izstrādei, kā arī sniegt konsultācijas iepirkuma laikā. Tajā pašā gadā PMLP izsludināja iepirkumu “Nelegālo imigrantu lietu digitālā arhīva izveide, garantijas nodrošināšana un uzturēšana”, kura rezultātā noslēdza līgumu ar SIA “DPA” par digitālā arhīva izveidi.

Revīzijas iestāde konstatējusi, ka “Relative CC” valdes priekšsēdētājs bija nodarbināts iepirkumā uzvarējušā pretendenta uzņēmumā “DPA” laikā no 1999.gada līdz 2009.gadam un sākot no 2012.gada.

Iepirkums Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā izsludināts 2010.gada septembrī, un piedāvājumu atvēršanas sēde notika 2010.gada oktobrī, kas ir tikai 15 mēnešus pēc tam, kad uzņēmējs pārtrauca darba attiecības ar “DPA”. Līdz ar to konstatēts, ka pārkāpts Publisko iepirkumu likumā noteiktais, ka iepirkuma komisijas locekļi un eksperti nedrīkst pārstāvēt kandidāta vai pretendenta intereses.

Revīzijas iestādes ieskatā – uzņēmējam atbilstoši ar “Relative CC” noslēgtajam līgumam bija iespēja detalizēti iepazīties ar esošo sistēmu un pārzināt to labāk par citiem pretendentiem, apzināt projekta riskus, precīzāk novērtēt darbietilpību un izmaksas, paredzēt tajā ērtākus un izdevīgākus risinājumus “DPA”.

Revīzijas iestāde par konstatēto Publisko iepirkumu likuma pārkāpumu bija pieņēmusi lēmumu piemērot 25% finanšu korekciju iepirkuma rezultātā noslēgtā līguma ar “DPA” summai, proti, 164 815 eiro.

Pamatojoties uz IeM ziņojumu, PMLP tika uzdots veikt dienesta pārbaudi par revīzijas iestādes konstatētajām neatbilstībām. Saskaņā ar dienesta pārbaudes atzinumu dienesta pārbaude ir izbeigta, neierosinot disciplinārlietu. Pārbaudes laikā PMLP nekonstatēja apliecinājumā norādīto ziņu neatbilstību publiskajos reģistros norādītajai informācijai un tādējādi nekonstatēja arī interešu konfliktu.

Veicot dienesta pārbaudi, tika konstatēts, ka uzņēmējs nepiedalījās piedāvājumu vērtēšanā, kā arī lēmuma pieņemšanā, bet ir sniedzis tikai viedokli par atsevišķiem iepirkuma tehniskajiem aspektiem. Savukārt iepirkuma sagatavošanas procesā viņš ir sniedzis tikai konsultatīvu atbalstu, bet iepirkuma prasības ir definējuši PMLP eksperti. Nekādus lēmumus nedz iepirkuma dokumentācijas sagatavošanas laikā, nedz iepirkuma norises laikā uzņēmējs nav pieņēmis ne attiecībā uz “DPA”, ne attiecībā uz citiem potenciālajiem pretendentiem.

Dienesta pārbaudē tika secināts, ka revīzijas iestādes konstatētais pārkāpums ir formāls, nav radies ar nodomu vai neuzmanības dēļ un nav ierobežojis piegādātāju brīvu konkurenci, kā arī vienlīdzīgu un taisnīgu attieksmi pret tiem.

Tāpat FM projektā par “Atbalstu piespiedu izraidīšanas pasākumu organizēšanai un pilnveidošanai” konstatējusi, ka IeM centralizētā iepirkumu komisija tās veiktajā iepirkumā par komandējumu organizēšanas pakalpojumiem IeM padotībā esošo iestāžu vajadzībām nav nodrošinājusi caurskatāmu iepirkumu norisi.

Saskaņā ar revīzijas ziņojumā minēto iepirkumu komisija, vērtējot pretendentus, kas atzīti par atbilstošiem kvalifikācijas un tehniskās specifikācijas prasībām, un finanšu piedāvājumus, ir pilnībā paļāvusies uz Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu apkopoto kopsavilkuma informāciju par komandējumu pakalpojuma sniegšanas pasūtījumiem un attiecīgi izvēlēto piedāvājumu. Revīzijas ziņojumā norādīts, ka kopsavilkumi ir atšķirīgi un savstarpēji nesalīdzināmi, kā arī satur neprecizitātes, taču iepirkumu komisija nav pieprasījusi skaidrojošo informāciju.

IeM vērsusies Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā kā fondu sertificēšanas iestādē ar lūgumu veikt papildu izvērtējumu attiecībā uz revīzijas iestādes konstatējumiem. Atbildes vēstulē teikts, ka nav pamata konstatēt nopietnus pārkāpumus.

IeM abos iepriekš minētajos gadījumos nevar nodrošināt neatbilstošo izdevumu atgūšanu no finansējuma saņēmējiem, jo PMLP rīcībā nav konstatējami tiesību aktu pārkāpumi, savukārt, organizējot iepirkumus komandējumu pakalpojumu organizēšanai, IeM veica daļu no finansējuma saņēmēja funkcijām, līdz ar to nav tiesiska pamata veikt izdevumu atgūšanu no finansējuma saņēmējiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tā “pazūd” naudiņas un paliek pāri “ņaudiņas” 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+