×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
28. oktobris, 2017
Drukāt

Elīna Pinto: No atgriešanās attur nedrošība par nākotni (17)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Aizvadītajā nedēļā Ekonomikas ministrija paziņoja, ka tuvāko piecu gadu laikā Latvijas darba tirgū pietrūks 35 000 darbinieku – jau tagad 40% uzņēmēju esot grūti nokomplektēt darbinieku sastāvu, un lielākoties tiek piesaistīti viesstrādnieki. Vai ir pamats cerēt, ka daļa latviešu, kas devušies strādāt uz ārzemēm, atgriezīsies Latvijā un vismaz daļēji varētu glābt situāciju? Pārdomās dalās Eiropas Latviešu apvienības vicepriekšsēde Elīna Pinto.

Lielākā vērtība – drošība

Jau gandrīz piecpadsmit gadus Latvijā ik mēnesi vai reizi divos ierodos caur lidostu. Ievelkot plaušās malku Rīgas gaisa, ikreiz sajūtu mulsinošu piesardzību: lai cik pazīstama būtu skaistā valoda un ainava, nekad nevari būt drošs par to, kas tevi sagaida. Avīžu virsrakstos un cilvēku sejās mijas veiksmes stāsti un drāmas, reformas un fiasko. Šķiet, ka drošs Latvijā vari būt tikai par to, ka nekas nav drošs.

Taču laikmetā, kad robežas ir caurstaigājamas, principi – konvertējami, un informācija – neviennozīmīga, vislielākā vērtība ir tieši drošības sajūtai. Tā arī ir atbilde uz jautājumu: “Kas pēc 5 – 10 gadiem dzīvos un strādās Latvijā?” Tie būs cilvēki, kuri šeit jutīsies drošāki par savu un tuvinieku priekšdienām nekā citviet. Arī vairākums mūsējo ārvalstīs saka – lai cik grūti bijis visu sākt no jauna nepazīstamā vidē, viņiem tur ir pārliecība par stabilu, cilvēka cienīgu nākotni.

Emigrācija daudziem ir izvēle starp pazīstamu nedrošību savā valstī un nepazīstamu drošību ārvalstīs. Visus nevar un nemaz nevajag noturēt Latvijā, bet demogrāfijas svaru kausus tomēr var līdzsvarot. Tam vajadzīga uzdrīkstēšanās plānot ilgtermiņā, praktiski soļi un atvērtība domāšanā. Tālredzīga stratēģija tiesiski un sociāli atbildīgai ekonomikas izaugsmei nu vairs nav tikai skaisti vārdi, bet gan Latvijas izdzīvošanas jautājums. Visupirms tā ir vajadzīga tepat Latvijā, un pat bez īpašām privilēģijām mudinās atgriezties arī lielāku daļu aizbraukušo.

Izaugsmes baušļi Latvijai

Nosakot ilgtermiņa prioritārās nozares ekonomikā, mēs radītu skaidrāku spēles laukumu pieredzējušu profesionāļu, investoru un darbinieku piesaistei. Tas ļautu koncentrēt arodskolu un universitāšu piedāvājumu, radot jauniešos ticību, ka mācības būs jēgpilns ieguldījums darba gaitām Latvijā. Es redzu šādas stratēģijas augļus Luksemburgā, kur dzīvoju.

Izveidojot dažus spēcīgus un plānotspējīgus reģionus ar jaunajai realitātei atbilstošu transporta tīklu, tie veiksmīgāk piesaistītu jaunas ģimenes, uzņēmējus un brīvo profesiju pārstāvjus. Kamēr valsts pieņem un atceļ reemigrācijas plānus, atsevišķas pašvaldības un uzņēmēji ir pierādījuši, ka atgriezties motivē personisks uzaicinājums strādāt kopīgas vīzijas īstenošanai.

Drošības sajūta nav tikai darbavieta. Nostiprinot likuma varu un veidojot tīru politiku, mēs motivēsim Latvijā palikt vai atgriezties jaunos un izglītotos cilvēkus. Viņi statistiski visvairāk aizbrauc no koruptīvi tendētām valstīm Austrumeiropā – un tā ļauj šādām sistēmām atkal izplesties.

Ar progresīvu nodokļu sistēmu, pieejamu veselības aprūpi un labi kalibrētu sociālo nodrošinājumu mēs veidotu solidārāku, veselāku un ilgtermiņā konkurētspējīgāku sabiedrību. Tas, ciktāl valsts šodien grib un spēj parūpēties par senioriem vai sociāli mazaizsargātajiem, ir arī darbaspējīgo nākotnes drošības mēraukla un faktors lēmumā par atgriešanos vai ģimenes pieaugumu.

Ir laiks iztīrīt likumus no skabargām, kas kavē diasporas mājupceļu. Eiropas Savienība ir atvērusi Latvijas robežas virzienā uz ārpusi, bet mūsu pašu valstsvīri var tās atdarīt plašāk arī otrā virzienā – iespējams, ar jaunu Mobilitātes likumu. Tas nozīmētu, piemēram, ļaut ģimenēm pieteikties bērnudārzu rindās vēl pirms atgriešanās Latvijā, nenoteikt daudzkārt augstāku īpašuma nodokļa likmi aizbraucēju mājvietām Latvijā, jo šobrīd tiek piemērots līdz pat septiņām reizēm lielāks NIN tiem, kas nav deklarēti pašvaldībā, un diasporai piederīgie nedrīkst būt deklarēti Latvijā. Tāpat tas nozīmētu atvieglot ārvalstīs iegūtas kvalifikācijas atzīšanu Latvijā tādās profesijās kā inženieris, arhitekts un mediķis. Tas nozīmētu, atgriežoties dzimtenē, aizsargāt ārvalstīs nopelnīto pensiju minimumu tā vietā, lai tam piemērotu “reemigrācijas nodokli”. Līdz ar atgriešanos tik daudzie Eiropā mītošie Latvijas pensionāri atvestu arī investīcijas savos novados un stiprinātu savu bērnu un mazbērnu saikni ar Latviju.

Ja vēlamies, lai mūsu aizbraucēji brauktu atpakaļ, svarīga ir vide, kurā iejusties var arī viņu bērni un citu tautību dzīvesbiedri. Tieši aizspriedumi vai pat neiecietība pret citādo no atgriešanās attur tik daudzus latviešus, kas ģimeni izveidojuši ārvalstīs. To var risināt ar valodas apguves un darba iespējām, bet arī vienkārši katram no mums esot atvērtam daudzveidīgākai latvietībai nākotnē.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Nu galīgi vāji – kā ar normāliem valsts īres namiem ( ne jau tiem privāt ar super augstu īri), kā ar bērnu dārziem ( sola 3 gadu rindu un jau bērns skolā…).
  Nav valsts politikas bet ir tikai tukša pļāpāšana…

 2. Nevajag tā satraukties,gan atbrauks strādnieki no trešajām pasaules valstīm un strādās.Kāda tur starpība vai atgriežas latvieši,kuri dibinājuši ģimenes ar nigām un arābiem,tie tāpat neprot latviski.Būs pilns ar pasaules pilsoņiem.Robežas ir vaļā.Mūsējie brauc uz bagātākajām valstīm naudas dēļ,te atbrauks vjetnamieši u.c.Lai tik brauc,kas grib strādāt,jo strādniekus jau tagad nevar nokomplektēt,bet netā čīkst,ka nav ko ēst.

  • Nevajag aizmirst, ka arvalstis dzivojosie neprecas tikai ar nigam un arabiem, piemeram es esmu ar vacieti vairakas paaudzes. Ja un neredzu iespeju atgriezties, jo vinjam tur LV vienkarsi nebutu ko darit.

 3. Latvijā strādāju par metinātāju, saņēmu 570 EUR pēc nodokļiem. Tagad daru to pašu darbu Zviedrijā, saņemu 3200 EUR pēc nodokļiem. Kāpēc man būtu jāatgriežas pie sasistas siles LV ???

 4. muļķibas . Latvijas valsts ir kļuvusi par oligarhu , korumpantu un birokrātu un politmafijas paradīzi.
  ZZS Latviju ir padarījusi par Eiropas atkritumu poligonu.

  Kapēc lai kāds latvietis uz šejieni brauktu, ja visiem jāprot runāt krieviski, nevis latviski? Bez latviešu valodas šeit darbu dabūsi, bez krievu nē.

 5. Mani visvairāk izbrīna zemais līmenis šaha spēles līmenis pasaulē sievietēm. Kur var plūkt laurus spēlētāja kuras domāšana nesniedzās tālāk par otro gājienu – Reizniece – Ozola, tas “reemigrācijas nodokļa” sakarā.

 6. Ta redz,pie kà noved izbazúnéts patriotisms.Pie parodijas par tiesiski sakàrtotas valsts attístíbu.Smieklígi tie àrpuslatvijas patrioti,kuriem vienígàs màjas ir te

 7. Kamēr Latvijā zemes ceļus nelabos, briesmīgi vienā trepē. Priekuļos taisa to posmu, bet kādas tur tagad bedres, vai tad viņi ceļinieki neredz un nevar aizbērt. Murgs. Laužam mašīnas un lamājamies.

 8. Nedrošība par nkotni ir viena lieta, bet otra tāda, ka pati vide,kurā valda cilvēki, kuriem Latvija vairs neliekas kā sava ,latviesu dibināta valsts,bet pielūgsmes objekti ir kļuvuši manta, nauda un svesu zemju politika.Cilveki kļuvuši bezjūtīgi attiecībās vienam ar otru un Latvijā valda likumi, kuri neaizstāv parastos darba rūķus, bet neliešus,valsts izzadzējus un DP stāv sardzē par Latvijas valsts drošības grāvēju interesēm ,bet latviešu patriotiem ,kuri vēl daži palikuši piemēro dažādas negatīvas darbības.Domāju, ka nebrauks uz šādu vidi atpakaļ msveidīgi. Latvija,par kuru stāvējām barikādēs vairs nav. Sapnis ir izsapņots.

  • Un kas vainīgs, ka “sapnis izsapņots”? Laikam sapņotāji neparedzēja, ka sava valsts, brīvība un neatkarība arī uzliekt ATBILDĪBU par savas valsts veidošanu! Nekas no gaisa nekrīt un nekritīs! Kamēr atvērtām mutēm truli sēdēsim, nekas nemainīsies! Kamēr īdēsim, čīkstēsim un ne s ū d a nedarīsim, tikmēr labāk nekļūs.

 9. Pēc Neatkarības atgūšanas Nekas nav izdarīts, Netika izdarīts, lai Latvieši varētu strādāt un dzīvot savā Dzimtajā zemē! 90 mito Lēmēji, Politiķi ar Māri Gaili priekšgalā, tas pats Godmanis, Visi Sociķi no Padomju savienības – Nekas nav izdarīts Ekon.att. labad, lai pēc 20 gadiem, pēc 30 gadiem Nenotiktu tas, kas ir noticis ar Latviešu tautu! Tagad Tribunāls ir jāizpilda visiem 90 mitajiem, tagad esošajiem Miljonāriem! Bet itkā vidējs Latviešu strādnieks, nē pareizāk sakot Bezdarbnieks, tagad nezin kur glābties! Bija, ir spiesti meklēt darbu, glābiņu Attīstītās valstīs! Ar 500-700 euro uz rokas, tā ir Totāla Eksistence Latvijā! Ģimenes cilvēkam! Tā nauda ir tikai elementārai izdzīvošanai! Jo neko nepieciešamu komfortablāka ikdienai nopirkt nevar! Un tagad, Jūs man gribiet pierunāt, lai es atsakos no Patstāvīga darba šeit, ar algu netto uz rokas 2200 un braucu mājās lai eksistētu par 500 euro??? Jāprasa tagad visiem 90 mito, 2000 tošo Politiķiem, Finansistiem, tam pašam Maizītim! Vai jūs esat uzbūvējuši att,/ražot spējīgu, normālu, Labklājības darba ikdienu, Mums Latviešu tautai??? Nožēlojami, bet nē! Tikai par savu komfortu un Labklājību domājuši! Un savus Galvenos pienākumus un uzdevumus, pret Neatkarību atguvušas Republikas, Latviešu tautas, Nav ne grama izdarījuši! EU protams, arī NATO obligāti, euro nauda, nu so, so! Ar Labu, Stabilu, Att., spējīgu ekon., Mēs varētu dzīvi baudīt ar savu naudu arī, ar Latu! Kā angļi ar savu Paundu! Vai Zviedri ar kronu!

 10. Eiropas nevis pašsacerētus nodokļus un atgriezīsies visi!

 11. Pamats ir jābūvē vispirms.Sākot jau ar samazinātu PVN likmi ikdienas pārtikai-0% kā Anglijā un Īrijā,5% -5,5% kā Polijā un Francijā,vai vismaz 6%-7% kā Beļģijā,Nīderlandē un Vācijā!

 12. Seit jau ir jautajums ! Vai Valdiba un Saeimas deputati , atteiksies , no savam LIELAJAM algam , teriniem visados , nevajadzigos projektos( simtiem miljonu teret dziesmu svetkos , NB jumta tirisanai un t.t.),jaunu sporta kompleksu buvniecibai un nevajadzigajiem projektiem , Latvijas 100gadei , ja varetu iztikt ar pusi summas ???Vairak apkarot ministriju un deputatu kvotas ? Parmerigas piemaksas Valsts parvalde stradajosiem ?LUK , kur rastos naudina ! Un , aicinot Latviesus atgriesties dzimtene , pieradiet , kad Latvijas un Rigas apsaimniekotaji , tere naudu , uz nebedu , pacelot NII nodokli ,ires cenas, maksa par lietus udeni , atkritumu izvesanai , jaunu dzelzcela ( elektrizetu ) bevniecibu ? Ja !!! Saprotams , kad viss bus vajadzigs , viss mainas , uz augsu ! Bet , ir BET !!!Nedzeniet Latvijas laudis trukuma , izmisima !!!Kamdel , mani berni , mazberni , mazmazberni negri braukt majas ? Tamdel , kad Latvija valda KORUPCIJA , augstos limenos !!! Sakot ar pasvaldibam , beidzot ar ministriem un deputatiem .

 13. kad pienaks ta diena kad radies valdiba kam rup darbs ,nenirgajas par darba daritaju ,sakarto likudosanu ,birkokratija beigsies ,nodoklis ieks nodokla beigsies ,beigs preset privato sekoti bet sevi birokratus nodrosinas ar valsts uznemumu nopelnitu naudu nevis to privatizaciju tad tada nieciga ceriba ka varbut ..

 14. uznemejiem vajag stradniekiem maksat ta ka maksa visa eiropa ,bet nebazt sev kabata un neviens nebrauk prom uz arzemem ,unnevajag zniaugt ar nodokliem kam mazas algas

 15. Atgriezīsies jebkurā gadījumā ne tie labakie, esiet taču reālisti! Atgriezīsies tie, kam nav valodas zināšanu, kas to nav spējuši apgūt, atgriezisies tie, kas nav bijuši spējīgi atrast darbu. Atgriezīsies tie, kas ir tikuši pieķerti zogam veikalos, braucam dzērumā, izkrāpjam pabalstus. Un tie tad atgriezušies visskaļāk bļaus par savu patriotismu un mīlestību pret dzimteni, bez kuras viņi nevar dzīvot, un stāstīs kā tikuši diskriminēti un paverdzināti.
  Jā, un atgriezīsies pa kādam naivulim, kurš tiešām sailgojies pēc dzimtenes un radiem, bet, saskāries ar Latvijas realitāti, viņš ātri vien aizbēgs atpakaļ, no kurienes nācis.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+