Ekonomika
Bizness

No jaunā gada maksāsim ne tikai par gāzi 11

Foto: Shutterstock

No 2019.gada 1.janvāra iedzīvotājiem būs jāmaksā ne tikai par patērēto dabasgāzi, bet arī par pieslēgumu. Tas nozīmē, ka nākamā gada februārī iedzīvotāji sāks saņemt rēķinus, kurus veidos pieslēguma abonēšanas maksa un maksājums par patērēto dabasgāzi.

Dabasgāzes sadales sistēmas uzņēmumā “GASO” sola, ka lielākajai daļai mājsaimniecību par pieslēgumu papildus būšot jāmaksā vien 1,77 eiro mēnesī, nerēķinot pievienotās vērtības nodokli (PVN).

Vienlaikus tiek solīts, ka par apkurē patērēto dabasgāzi būšot jāmaksā mazāk nekā līdz šim. Rēķini varot pieaugt tikai tām mājsaimniecībām, kurās dabasgāzi tērē maz vai netērē nemaz.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā aprēķinājuši, ka mājsaimniecībās, kurās dabasgāzi izmanto tikai ēdiena pagatavošanai rēķins vidēji palielināsies vien par 1,35 eiro mēnesī. Savukārt mājsaimniecībās, kurās dabasgāzi izmanto telpu apkurei, rēķini sarukšot vidēji par 2,69 eiro mēnesī.

Iedzīvotājiem noteikto papildu maksājumu par pieslēgumu izskaidro, pirmkārt, ar nepieciešamību ieguldīt naudu pāri par 5200 kilometru garās dabasgāzes apgādes cauruļu un iekārtu sistēmas atjaunošanā.

Otrkārt, jaunie tarifi būšot taisnīgāki, jo būs jāmaksā arī tiem vairāk nekā 20 500 klientu, kuri pašlaik dabasgāzi patērē maz vai netērē nemaz.

Saglabājot līdzšinējo kārtību, par dabasgāzes apgādes sistēmas atjaunošanu būs spiesti maksāt tikai tie klienti, kuri ikdienā dabasgāzi izmanto gan ēdiena pagatavošanai, gan apkurē un ūdens sasildīšanai.

Taču pilnīgi iespējams, ka abonēšanas maksas ieviešanai ir pavisam cits iemesls, Tā kā pēdējo desmit gadu laikā dabasgāzes patēriņš samazinājies aptuveni par trešdaļu, ieņēmumu samazinājums jākompensē, ieviešot šo abonēšanas maksu.

Dabasgāzes sadales sistēmas uzņēmumā “GASO” iesaka tiem iedzīvotājiem, kuri dabasgāzi nepatērē, atteikties no pieslēguma, par ko gan tad būšot jāmaksā ap 13 eiro, kas līdzvērtīga tai summai, kas no 2019.gada 1.janvāra turpmākos sešus mēnešus būtu jāmaksā par pieslēgumu.

Šāda abonēšanas maksas ieviešana ir līdzīga tai, kuru kopš 2016.gada 1.augusta ieviesa valstī vienīgais elektrotīklu īpašnieks un uzturētājs – uzņēmums “Sadales tīkls”.

Saistītie raksti

Toreiz “Sadales tīkls” pūlējās iestāstīt, ka elektrības sadārdzinājums lielāko daļu iedzīvotāju nemaz neskaršot un ka izdevumu samazināšanai vajagot tik pārskatīt pieslēgumu jaudas. To pašu dzīvo gaili grib iepūst iedzīvotāju galvās “GASO”.

Taču iznākumā pirms diviem gadiem ieviestā abonēšanas maksa un kopš šī gada ieviestā kārtība, kas paredz diferencēt elektrības rēķinos iekļauto atbalstu tā dēvētās zaļās enerģijas ražotājiem jeb obligāto iepirkuma komponenti (OIK) iedzīvotāju izdevumi krasi pieauga.

Turklāt pieauga tiem iedzīvotājiem, kuriem elektrības patēriņš bija mazs un kuri centās to taupīt.

LA.lv