×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
26. novembris, 2012
Drukāt

Norvēģijas policija atvainojas par dalību ebreju deportēšanā Otrā pasaules kara laikā

Norvēģijas policija atvainojusies ebreju kopienai par norvēģu policijas lomu ebreju deportēšanā Otrā pasaules kara laikā.

Ebreju kopienas pārstāvji policijas atvainošanos novērtējuši pozitīvi, bet norādījuši, ka tā nāk novēloti. 26. novembrī aprit 70 gadi, kopš 532 Norvēģijas ebreji un ebreju bēgļi no citām valstīm tika piespiedu kārtā nogādāti uz kuģa “SS Donau”, ar kuru tika transportēti uz Ščecinu, no kurienes tālāk ar vilcienu nogādāti Aušvicas koncentrācijas nometnē. “Es vēlos atvainoties Norvēģijas policijas vārdā un to vārdā, kuri bija atbildīgi par Norvēģijas ebreju deportēšanu uz koncentrācijas nometnēm,” laikrakstam “Dagsavisen” paziņoja nesen amatā ieceltais policijas priekšnieks Ods Reidars Humlegords.

Vidkuna Kvislinga kolaboracionistu valdība 1942. gadā deva rīkojumu deportēt simtiem ebreju, kuru aizvešanu organizēja paši norvēģi, nevis vācieši, liecina Norvēģu holokausta un reliģisko minoritāšu studiju centra veiktie pētījumi. No 2100 ebrejiem, kuri dzīvoja Norvēģijā Otrā pasaules kara sākumā, 772 tika deportēti. No viņiem ieslodzījumu koncentrācijas nometnēs pārdzīvoja tikai 34, liecina Holokausta izpētes centra apkopotā informācija. Pēc kara kolaboracionistu līderis Kvislings tika notiesāts par valsts nodevību, un 1945. gada 24. oktobrī viņam tika izpildīts nāvessods.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+