Sports
Ziemas sports

Olimpiskie veiksminieki Šici 16


Andris (no labās) un Juris Šici vēl nav līdz galam izlēmuši, ar kādām kamaniņām un sliecēm startēt Phjončhanā.
Andris (no labās) un Juris Šici vēl nav līdz galam izlēmuši, ar kādām kamaniņām un sliecēm startēt Phjončhanā.
Foto – Juris Kalniņš

Kamaniņu braucēji šonedēļ ieradušies Vācijā, lai Kēnigszē trasē un nākamnedēļ Oberhofā turpinātu krāt punktus Pasaules kausa izcīņas kopvērtējumam. Latvijas komandas līderi joprojām ir brāļi Andris un Juris Šici, kuri gatavojas savām ceturtajām ziemas olimpiskajām spēlēm, kas Dienvidkorejas pilsētā Phjončhanā sāksies 9. februārī.

Brīnumaina tehnika

Skeletona braucējs Martins Dukurs izteicies, ka pēc Phjončhanas varētu beigt karjeru sportā, arī bobslejists Oskars Melbārdis, iespējams, meklēs dzīvē jaunus izaicinājumus. Turpretim Latvijas kamaniņu sporta spēcīgākā ekipāža Andris un Juris Šici ir entuziasma pilni turpināt. “Esam pašā karjeras pilnbriedā un jau skatāmies arī 2022. gada ziemas spēļu virzienā, kāda tur Pekinā būs trase,” teic Juris.

Brāļi Šici mūsu sporta vidē ir īpaši ar to, ka ātrākos braucienus veic tieši olimpiskajās spēlēs – 2006. gadā Turīnā atzīstama debija ar septīto vietu, Vankūverā sudrabs, Sočos – bronza individuāli un arī stafetē, taču pēc krievu komandas diskvalifikācijas, visticamāk, būs vēl viens sudrabs. Brāļi apņēmīgi gatavojas, lai veiksmju sarakstā iekļautu arīdzan Phjončhanu. “Vairāk vai mazāk turamies pie plāna, esam visu izmēģinājuši un sapratuši, kam vēl jāpiestrādā. Līdz treniņu nedēļai Phjončhanas trasē paveicām 80 procentus no iecerētā tehnikas jomā, tur bija vērtīgi treniņi, un kļuva skaidrs, kas vajadzīgs, lai startētu veiksmīgi. Trases izbraukšana sanāca labāk nekā iepriekš,” stāsta Juris Šics.

Pirms sezonas siguldieši norādīja – konkurenti par mūsu tehniku brīnīsies. Tā arī esot bijis, un, ņemot vērā, ka atsevišķos sacensību braucienos uzrādīts otrs labākais rezultāts, tā ir konkurētspējīga. “Strādājam ar domu, ka olimpiskajās spēlēs būs auksts laiks. Pagaidām gan sacensībās to vēl neesam sagaidījuši,” skaidro Juris. “Leikplesidā bija mīnusi, bet tikai četri treniņa braucieni (parasti ir seši), un tā nav jautrā trase, kurā izmēģināt jaunas lietas. Sprintā gan izdevās labs rezultāts. Cerams, ka auksts būs Lillehammerē, kur jāstartē janvāra trešajā nedēļā.”

Pasaules kausa izcīņas kopvērtējumā Šici ieņem piekto vietu, uz pjedestāla bijuši reizi par trešo vietu sprintā iepriekšējā posmā Leikplesidā, bet divas reizes palikuši ārpus desmitnieka. “Nepiekrītu, ka pietrūkst stabilitātes. Ja brauktu visu laiku ar vienām un tām pašām kamanām un sliecēm, tad tā varētu teikt, bet mēs arī izmēģinām pilnīgi jaunas lietas. Braucienu kvalitāte lielos vilcienos nemainās, jautājums tikai – slīd vai neslīd. Divas neveiksmīgās sacensības var norakstīt, jo īstajā brīdī tehnikā nebija īstais sakopojums. Piemēram, Altenbergā pēc prognozēm vajadzēja būt mīnus septiņiem grādiem, bet no rīta bija plus viens, un uzreiz sapratām, ka nekā laba nebūs.”

Spriedzes faktors

Uz Phjončhanu Andris un Juris Šici dosies ar augstākajiem mērķiem. “Mēs nekad uz starta neejam ar domu cīnīties par otro vai piekto vietu. Nav arī tā, ka ieciklējamies tikai uz vienu. Galvenais, lai būtu divi forši braucieni un paši būtu apmierināti ar padarīto. Domāju, ka būs interesantas olimpiskās spēles,” tā Juris.

Teorētiski olimpisko zeltu sev jau rezervējuši vācieši Tonijs Egerts un Saša Benekens, kuri šosezon Pasaules kausa izcīņas seriālā uzvarējuši sešās no septiņām sacensībām un kopvērtējumā ir pārliecinošā vadībā. “Ledus ir slidens, visādi var būt. Olimpiskās spēles ir atšķirīgas no visām pārējām sacensībām. Daudzi grib nokļūt tur, kur viņi ir iesakņojušies,” Juris Šics atgādina, ka ar spriedzes faktoru būs jācīnās arī favorītiem. “Uzticamies trenerim Jānim Liepam, kurš allaž zina, kā dabūt optimālo formu īstajā brīdī.”

Janvāra beigās Siguldā notiks Eiropas čempionāts. “Tās būs sezonas otras svarīgākās sacensības. Ja kamanas būsim piedzinuši un jutīsim, ka garajās, ne lauzošajās trasēs tās iet labi, tad necentīsimies pārtaisīt pat tad, ja tas nozīmētu kaut ko zaudēt no rezultāta Siguldā,” norāda vecākais no brāļiem.

Starptautiskā olimpiskā komiteja no Soču olimpiskajām spēlēm diskvalificējusi Krievijas kamaniņu braucējus Albertu Demčenko un Tatjanu Ivanovu, kuri stafetē izcīnīja sudrabu. Tādējādi no trešās uz otro vietu vajadzētu pacelties Latvijas komandai, kuras sastāvā bija arī Šici. “Kad oficiāli mums pateiks, ka ir sudrabs, tad arī varbūt būs īpašāka sajūta, bet šobrīd nav,” atzīst Juris. “Krievu diskvalifikācija man bija negaidīta, jo šķiet, ka pirmo reizi kamaniņu sportā kādu soda par dopingu. Viņi jau Sočos neizlīda no otrā desmita, vairākas sezonas brauca pa spici, un tas, ka mājas trasē startēja labāk, nebija nekāds pārsteigums. Īsti nesaprotu, kam vajadzīgas aizliegtās vielas, ja viņi tiešām tās lietojuši.”

Pasaules kausa izcīņas sestais posms notiks Kēnigszē trasē Vācijā, pēc tam kalendārā Oberhofa, Lillehammere (Norvēģija) un Sigulda. Šici ar sezonu var būt puslīdz apmierināti, turpretī viņu komandas biedriem vēl jāatrod sapratne ar kamanām, jo lielākoties gadās neveiksmīgi braucieni gan individuāli, gan arī stafetē, kur tikai piektā vieta.

LA.lv