×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Piektdiena, 25. maijs, 2018
2. februāris, 2012
Drukāt

Onkologs: Latvijā pieaug saslimstība ar krūts vēzi

eglitis_janis

Latvijā pieaug saslimstība ar krūts vēzi un tas šogad pirmo reizi varētu kļūt par biežāko onkoloģisko saslimšanu, ceturtdien LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja onkoloģijas speciālists ārsts Jānis Eglītis.

“Droši vien, ka šogad pirmo vietu ieņems krūts vēzis, kas būs vairāk nekā 1100 saslimšanas gadījumu gadā, otrā vietā būs plaužu vēzim, kas līdz šim bija pirmais,” sacīja Eglītis.

Viņš sacīja, trešajā vietā pēc saslimšanas gadījumu skaita varētu ierindoties taisnās un resnās zarnas vēzis, ceturtajā – ādas vēzis, kuriem arī gadā tiek konstatēti vairāk par 1000 saslimšanas gadījumiem. Savukārt piektais visbiežāk konstatētais ir prostatas vēzis vīriešiem, ar ko ik gadu saslimts ap 800-900 cilvēku.

“Gan pieaug saslimušo skaits, jo nenoliedzami populācija novecojās, tā tomēr ir novecošanās slimība, un uzlabojas arī diagnostika, ko mēs vairāk redzam agrīno gadījumu noteikšanā,” sacīja Eglītis.

Eglītis norādīja, ka izārstēšanās no vēža ir lielā mērā saistīta ar to, cik agrīni pacienti vēršās pēc palīdzības. Ja vēzis tiek konstatēts agrīnā stadijā, tad cerības ir ļoti labas. Taču saistībā gan ar resnās un taisnās zarnas vēzi , un kuņģa vēzi pacienti ļoti bieži vēršas pēc palīdzības novēloti pēdējās stadijās, līdz ar to cerības uz izārstēšanos ir minimālas.

Speciālists arī norādīja, ka valsts organizē skrīninga programmas, lai agrīnā stadijā atklātu vēzi, taču, piemēram, krūts vēža gadījumā tikai aptuveni 25% no uzaicinātajām sievietēm dodas pārbaudīties, un tas ir neapmierinošs.

Eglītis arī norādīja, ka joprojām valda stereotips, ka vēzis ir vienlīdzīgs ar nāvi, taču viņš uzsvēra, ka tā ir hroniska slimība ar paasinājumiem, kuru var ārstēt.

Sagaidot Pasaules pretvēža dienu, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā sīkāk informēs par onkoloģisko situāciju Latvijā un tendencēm pagājušajā gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+