×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
31. janvāris, 2014
Drukāt

Parlamentāro sekretāru nav atradusi vienīgi Zemkopības ministrija (24)

Foto - LETAFoto - LETA

Par ministriju parlamentārajiem sekretāriem Laimdotas Straujumas valdībā izvēlēti gan veci politikas vilki, eksministri un Saeimas deputāti, gan partiju cilvēki ar pavisam niecīgu politisko pieredzi.

Vecie vilki


Viens no interesantākajiem tēliem jauno parlamentāro sekretāru pulkā ir “Latvijas ceļa” veterāns Andrejs Panteļējevs (ZZS), kurš kļuvis par Raimonda Vējoņa (ZZS) vadītās Aizsardzības ministrijas parlamentāro sekretāru. Drošības jautājumi viņam nav sveši, jo, būdams piektās, sestās un septītās Saeimas deputāts, Panteļējevs ilgstoši vadīja Nacionālās drošības komisiju, strādājis arī Aizsardzības un iekšlietu komisijā. Paralēli deputāta darbam bijis arī “LC” valdē un kādu laiku arī partijas priekšsēdētājs. Vadījis arī bēdīgi slaveno “Latvenergo” trīs miljonu izmeklēšanas komisiju. Pēc “LC” izgāšanās astotās Saeimas vēlēšanās, nepārvarot 5% barjeru, Panteļējevs vadīja partijas Konventu, kura uzdevums bija iedvest partijai “otro elpu”, bet tas neizdevās. Kopš tā laika Panteļējevs sāka attālināties no “LC” un satuvināties ar Zaļo un zemnieku savienību. Indulis Emsis savas premjerēšanas laikā uzaicināja Panteļējevu par savu padomnieku nacionālās drošības jautājumos. Emša valdība pēc dažiem mēnešiem krita, bet Panteļējevs kļuva par Saeimas priekšsēdētājas Ingrīdas Ūdres (ZZS) politisko padomnieku. Gadu vēlāk viņš tika iecelts par Informācijas analīzes dienesta direktora vietnieku, bet pēc biroja likvidācijas strādājis Satversmes aizsardzības birojā. Pēdējā laikā Panteļējevs sevi parādījis kā publicistu, rakstot viedokļu rakstus un vadot komentāru nodaļu laikrakstā “Diena”. Taču pagājušā gada novembrī pārtraucis darba attiecības ar avīzi un iestājies Latvijas Zaļajā partijā (LZP). Pirms kļūšanas par parlamentāro sekretāru paguvis arī mēnesi pastrādāt ZZS Saeimas frakcijā.

Parlamentāro sekretāru pienākumus jaunajā valdībā pildīs arī vairāki cilvēki, kas salīdzinoši nesen paši bijuši ministri. Tā par Tieslietu ministrijas parlamentāro sekretāru kļuvis Gaidis Bērziņš (NA), kurš bijis tieslietu ministrs gan Aigara Kalvīša pēdējā valdībā, gan tai sekojušajā Ivara Godmaņa valdībā. 2011. gada oktobrī pēc Nacionālās apvienības veiksmīgās starta 11. Saeimas vēlēšanās Bērziņš kļuva par tieslietu ministru Valda Dombrovska trešajā valdībā. Taču jau nākamā gada vasarā starp Bērziņu un premjeru izveidojās konflikts jautājumā par ebreju kopienas zaudēto īpašumu kompensāciju un tieslietu ministrs atkāpās no amata. Vēlāk viņš kļuva par parlamentāro sekretāru pie nākamā tieslietu ministra Jāņa Bordāna, bet pameta šo amatu pagājušajā rudenī, kad starp Bordānu un NA izveidojās konflikts.

Partiju aktīvisti


Arī Labklājības ministrijas parlamentārā sekretāre Ilona Jurševska (ZZS) pati ir vadījusi šo ministriju no 2010. gada novembra līdz 2011. gada oktobrī notikušajām vēlēšanām, pēc kurām ZZS nokļuva opozīcijā. Pašreizējā Saeimā Jurševska strādāja ar tā saukto mīksto deputāta mandātu, aizvietojot deputāti Danu Reiznieci-Ozolu, kad viņa bija devusies bērna kopšanas atvaļinājumā.

Bijušo ekonomikas ministru Danielu Pavļutu (RP) jaunajā valdībā nomainījis viņa partijas biedrs Vjačeslavs Dombrovskis. Kaut arī partija ir tā pati, tomēr jaunais ministrs ir ieviesis zināmas korekcijas, līdzšinējo parlamentāro sekretāru – Saeimas deputātu Vilni Ķirsi (RP) – nomainot pret ekonomikas maģistri Ilonu Platonovu, kura līdz tam bija 
Pavļuta padomniece sadarbībai ar partnerorganizācijām. Platonova bija viena no RP saraksta aktīvākajām kandidātēm pašvaldību vēlēšanu Rīgas sarakstā, bet ārpus partijas rindām īpašu atpazīstamību nav guvusi.

Veselības ministriju turpinās vadīt Ingrīda Circene, bet viņas līdzšinējā parlamentārā sekretāre Liene Cipule kļuvusi par vienu no organizācijas “Demokrātiskie patrioti” līderiem, un politiskā piederība viņai traucējusi turpināt darbu ministrijā. Tādēļ viņas vietā par parlamentāro sekretāru kļuvis neiroķirurgs Renārs Putniņš. Viņš ir “Vienotības” biedrs un no šīs partijas kandidējis Rīgas domes vēlēšanās.

Inai Druvietei (“Vienotība”) līdzi uz Izglītības un zinātnes ministriju devies arī viņas ilggadējais līdzgaitnieks Andis Geižāns. Viņš bija Druvietes padomnieks, kad viņa pirmoreiz pildīja izglītības ministres pienākumus, bet pēdējos gados bijis viņas kā deputātes palīgs. 1976. gadā dzimušais Geižāns Latvijas Universitātē ieguvis politikas zinātņu un finanšu maģistra grādu, kā arī doktorantūrā Banku augstskolā studējis biznesa vadību.

Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs būs Rihards Kols (NA) – sporta funkcionāra Jāņa Kola dēls. 1984. gadā dzimušais Rihards ieguvis starptautiskās diplomātijas maģistra grādu Vestminsteras Universitātē Lielbritānijā. Dzīvojot Anglijā, vadījis Latvijas Studentu asociāciju un organizējis pasākumus latviešu diasporai. Pēdējā gadā kopš atgriešanās Latvijā kļuvis par aktīvu NA biedru. Noprotams, ka partija uz šo jauno censoni liek lielas cerības, jo viņam paredzēta arī laba vieta Eiropas Parlamenta vēlēšanu sarakstā.

Savukārt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārā sekretāra amatu nacionāļi uzticējuši Saeimas deputātam Romānam Naudiņam.

Bez izmaiņām 


Pārējās ministrijās parlamentārie sekretāri savus amatus saglabājuši par spīti valdības maiņai. Finanšu ministrijā šo amatu turpinās pildīt Saeimas deputāte Lolita Čigāne (“Vienotība”), Satiksmes ministrijā – ārpusfrakciju Saeimas deputāts Viktors Valainis, Iekšlietu ministrijā – juriste Evika Siliņa (RP) un Ārlietu ministrijā – politologs un politiķis Viktors Makarovs (RP). Jāņa Dūklava (ZZS) vadītā Zemkopības ministrija pagaidām parlamentāro sekretāru nav atradusi. Kā informēja ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, šim amatam esot uzrunāti vairāki potenciālie kandidāti un pašlaik zaļie zemnieki gaidot viņu atbildes. Iepriekšējā valdībā ZM parlamentārais sekretārs bija Edvards Smiltēns (“Vienotība”).

Uzziņa


Parlamentārais sekretārs ir politiska valsts amatpersona, kas uztur ministra saikni ar Saeimu un tās komisijām, pārstāv attiecīgo ministriju likumdošanas procesā Saeimā, piedalās likumprojektu sagatavošanā un izskatīšanā, kā arī veic citus ministra dotos uzdevumus. Parlamentāro sekretāru izrauga ministrs, tam ir tiesības pārstāvēt ministru, dot rīkojumus ministrijas un to pakļautībā esošo iestāžu amatpersonām.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. …,bet Andrejs cepuri neapeda…

 2. Komjaunatnes sekretārs, deokupācijas pretinieks no 4. maija liberālkomunistu prettautiskā režīma – “Latvija neceļa”. Kur tie parādās, tur priekšā ir gaidāmas tikai problēmas, tas ir pierādījies 100% no 100%.
  Tātad Latvijas attīstībā nekas labs nav gaidāms.

 3. Vai ministrijai obligāti jāmeklē (skat.virsrakstu) parlamentārais sekretārs? Valdis Dombrovskis bija pat ierosinājis,ministrijām pašām izlemt par parlamentāro sekretāru nepieciešamību!

 4. Pirmskara Latvijā nebija vajadzīgi arī ministriju valsts sekretāri ar četriem vietniekiem (kuri dažās ministrijās vēl ir saglabājušies)! Vai tādēļ dzīvojām sliktāk?

 5. Vai tādi vispār vajadzīgi? Atbildēt

  Iztikām taču labi līdz tam arī bez šiem”kurjeriem starp ministriju un Saeimu”,kā tos savulaik presē nodēvēja viens no parlamentārajiem sekretāriem!

 6. Ak tad Pantiks ar palīdis zem Lambja spārna?

 7. Kur problēma? ZZS jaunbiedru vidū ir lauksaimniecības speciālisti ar augstāko maģistra grādu un plašu pieredzi lauksaimniecības sektora darbībā, vai tad partija nevar kādu no tiem nominēt ZM parlamentārā sekretāta amatam ?

 8. Ah, aceros trauksmainos devindesmitos Atbildēt

  kad ta laika Saima vinu top politiki, vina sieva piekera gulta jauna viriesa apkampienos. Satraukta kundze bija tada soka, ka uzreiz skreja uz Vakara Zinam pie Saulisa izkratit sirdi…Saulitis atlava mums caur pukem uzrakstit par so notikumu… bet ne vairak…

 9. dzēra un turpina… bet zaļajiem taču noderīgs – gan sileniekam, gan emsim… shēmotāji rullē!

 10. tacu jaaseez cietumaa par pleskavas sosejas noziegumiem…

 11. Lai ieņemtu, kaut kur ir jāsaņem. Kopā ieņem, kopā saņem. Kas “pūlim” par darīšanu…

 12. Nevajadzēja gan taisīt vaļā LC kapenes,būs ziepes.

 13. Viņam nabadziņam pudeli ar samagonku iedodiet lai cilvēks salāpās un tad runājiet par politiku Varbūt atkal jāziedo Kaut kur Latvijā Latgalē vēl dzen Izpalidziet čomam.///

  • Vai tad Ŗīgā krutkas trūkst ,ja La’tgalē šmakovka jāmeklē.

  • Mīlīši,apskataties jau uz viņa feisu,tur jau gatava diagnoze – hron.alc.Pie tam būdams Saeimā viņš lietoja arī ne tikai šmakovku!!!Un tādam uzticēt valsts drošību?Par šo DP,SAB izdarību – pielaidi – var spriest kas ir pati DP un SABs.

 14. sociāli atstumtais Atbildēt

  ne vilki , bet smirdīgi komunistu seski atkal smird !

 15. Vai tiešām Latvijā vairs nav speciālistu, kas varētu pildīt parlamentāro sekretāru pienākumus? Kāpēc bija Aizsardzības ministrijā jānomaina mūsdienīgi domājošs, izglītots parlamentārais sekretārs ar reputāciju zaudējušu politiķi, par kura izdarībām stāsta anekdotes. Līdz šim viņš nav paskaidrojis sabiedrībai 3 miljonu lietu!!!

 16. Kaut kādas šaumas ka jāvelk ārā vecie kadri kas lika pamatus mūsu nelaimēm.

 17. …un cepuri arī neapēda, kā solīja?

 18. Izskatās, ka krietni ieņem…

Draugiem Facebook Twitter Google+