×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
29. augusts, 2013
Drukāt

P. Stradiņa slimnīcai VM piešķir gandrīz 100 000 latu aparatūras iegādei

Foto - LETAFoto - LETA

Ministru kabinets nolēma atbalstīt 5,2 miljonu latu piešķiršanu medicīnas nozarei “neatliekamo pasākumu nodrošināšanai”. Šī nauda iedalīta no Finanšu ministrijas (FM) apakšprogrammas “Valsts parādu vadība”, kurā bija radies pārpalikums. Galavārdu teiks Saeima. 


Veselības ministrija (VM) savā informatīvajā ziņojumā raksta, ka nauda nepieciešama ārstniecībai. Pie “neatliekamajiem pasākumiem” pieskaitīta arī ultrasonogrāfijas iekārtas (ar divām zondēm) un divu kardiotokogrāfu iegāde P. Stradiņa klīniskās slimnīcas perinatālās aprūpes centrā, kas sāks darbu 2014. gada 1. janvārī. Veselības ministrija norāda, ja slimnīca šīs iekārtas nenopirks, nevarēs nodrošināt veselības aprūpes pakalpojumus atbilstoši tiesību aktos noteiktajām prasībām, veikt izmeklējumus, lai konstatētu agrīnās augļa patoloģijas. Valdība neiebilda šim mērķim piešķirt gandrīz 100 000 latu. Netika protestēts arī pret VM lūgumu atvēlēt 30 000 latu Stradiņiem, lai slimnīca varētu samaksāt eks-
pertiem, kas mainīs ārstniecības iestādes renovācijas projekta statusu. Eiropas Savienības (ES) regula noteic, ka projektam jāpārtop par “lielo projektu”. Slimnīca pati nespējot šo statusu nomainīt, jo tai “nav iepriekšējās pieredzes lielā projekta pieteikuma sagatavošanā un ir problēmas ar cilvēkresursu kapacitāti”.

Ārstniecībai gadu no gada trūkst naudas, reģionālās slimnīcas joprojām nav saņēmušas atlīdzību par pacientiem, kas izārstēti virs valsts noteiktās kvotas. Rodas jautājums, kāpēc no tik jūtīgās ārstniecības sadaļas bez kādām diskusijām dod apjomīgu naudas summu aparatūrai un ekspertiem?

Valstī ir noteikti ārstniecisko pakalpojumu tarifi, kuros paredzēti līdzekļi medicīnisko iekārtu amortizācijai, tātad – arī jaunu iekārtu iegādei. Var strīdēties par tarifu atbilstību reālajām izmaksām, tomēr slimnīcas medicīnisko aparatūru pērk par saviem līdzekļiem vai arī ES fondu naudas, nevis prasa, lai šos izdevumus sedz valsts.

Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs pastāstīja, ka slimnīcas perinatālās aprūpes centrā visa aparatūra ir pašu sagādāta. Tikai nesen visām valsts slimnīcām no perinatālās aprūpes programmas līdzekļiem piešķirti 10 000 latu tieši aparatūras iegādei, tajā skaitā arī Stradiņiem. Bet nauda vēl nav saņemta, jo slimnīcas vēl nav noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu.

Savukārt Liepājas reģionālās slimnīcas preses sekretāre Inta Grase sacīja, ka ārstniecības iestādē patlaban notiekot plaši rekonstrukcijas darbi, kuru sastāvdaļa ir arī perinatālās aprūpes centrs, kas tiks aprīkots ar jaunu medicīnisko aparatūru. Projekts lielākoties tiek finansēts no ES fondu naudas, valsts aparatūras iegādei atvēlējusi 10 000 latu.

Vairāku medicīnas iestāžu vadītāji pauda neizpratni, ka FM, kura cenšas skaitīt katru santīmu, pat nav painteresējusies, kāda ir Stradiņu prasītā ultrasonogrāfa cena medicīnas preču tirgū. VM norādījusi, ka šāda aparatūra maksā 84 tūkstošus latu, taču iestāžu vadītāji apgalvoja, ka ultrasonogrāfu pat ar trim zondēm varot iegādāties par nedaudz virs 12 000 latu.

Pārsteigts par valdības dāsnumu ir arī “Veselības centra 4” valdes priekšsēdētājs, Veselības aprūpes darba devēju asociācijas vadītājs Māris Rēvalds: “Laikā, kad medicīnai trūkst līdzekļu, Ministru kabinets piekrīt maksāt dubultā – gan par ārstniecības pakalpojumu, kur ietverta aparatūra, gan arī atsevišķi par aparatūru. Tā ir neekonomiska rīcība un nepieņemama nozares politika. Privātajā medicīnā šāda saimniekošana netiek pieļauta.”

M. Rēvalds uzsvēra, ka parasti valsts ekspertiem bez diskusijām maksā tik, cik viņi prasa, kamēr mediķiem par lielākām algām jācīnās gadu no gada.

Ministru kabinets, pieņemot lēmumu par 
30 000, kas tiks maksāti ekspertiem, nav ņēmusi vērā FM atzinumu, kurā norādīts, ka “nav atbalstāma papildu valsts budžeta finansējuma piešķiršana minētā pasākuma īstenošanai. Vienlaikus jāatzīmē, ka papildu finansējuma pieprasījumam 
30 000 latu apmērā (..) nav sniegti aprēķini”.

 

Uzziņa

Kam piešķirti 5,2 miljoni

Dienas stacionāros sniegto pakalpojumu pieejamības uzlabošanai – Ls 1 043 266;

izmeklējumu nodrošināšanai slimnīcu uzņemšanas nodaļās – Ls 1 814 519;

rehabilitācijas pakalpojumu pieejamības uzlabošanai ilgstoši slimojošu personu ātrākai atgriešanai darba tirgū – Ls 966 215;

onkoloģijas pakalpojumu nodrošināšanai – Ls 494 500;

sirds veselības pakalpojumu nodrošināšanai bērniem un pieaugušajiem – Ls 99 438;

ultrasonogrāfijas iekārtas un kardiotokogrāfu iegādei jaundzimušajiem Stradiņa slimnīcas perinatālās aprūpes centrā – Ls 98 010;

apaugļošanas procedūrām 125 pacientiem – Ls 87 500;

apaugļošanas procesā nepieciešamo medikamentu kompensācijai – Ls 110 785;

Stradiņa slimnīcas renovācijas projekta statusa maiņai uz lielo projektu – Ls 30 000;

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta norēķiniem ar akciju sabiedrību “Rīgas sanitārā transporta autobāze” par transportlīdzekļu nomu un autovadītāju pakalpojumu nodrošināšanu – Ls 446 921.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+