Foto – Stock.xchng

Pacienti varēs ziņot par zāļu lietošanas blakusparādībām 0

Līdz šim pienākums ziņot par konstatētām zāļu blakusparādībām bija ārstiem vai farmaceitiem, tomēr šā gada 1.februārī Latvijā stājās spēkā jaunā farmakovigilances kārtība, kurā noteiktas arī pacienta tiesības iesaistīties ziņošanas procesā.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Lasīt citas ziņas

“Tādu zāļu, kam nebūtu blakusparādību, nav. Jebkurām zālēm, pat visvienkāršākajām, ir blakusparādības,” norāda Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktore Inguna Adoviča, mudinot pacientus būt aktīviem un ziņot par visām blakusparādībām, kas novērotas medikamentu lietošanas procesā un šķiet būtiskas.

Adoviča stāsta, ka agrāk cilvēki par iespējamām zāļu blakusparādībām pat neaizdomājās. Lielāka uzmanība šai problēmai pievērsta ap 1950., 1960.gadu, kad pasauli piemeklēja tā sauktā “talidomīda traģēdija”. Talidomīds tajā laikā bija zālēs, ko ārsti nozīmēja grūtniecēm sliktas dūšas un miega traucējumu gadījumā. “Šīs zāles sievietēm palīdzēja. Un tikai pēc tam konstatēja, ka tām sievietēm, kuras lietojušas Talidomīdu, piedzima bērni ar ļoti būtiskiem defektiem. Faktiski tie bija invalīdi uz visu mūžu,” uzsver Adoviča.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai pievērstu Latvijas sabiedrības uzmanību zāļu iespējamām blakusparādībām un informētu par jauno ziņošanas kārtību, šodien ZVA uzsāk informatīvo kampaņu “Atklāj zāļu otru pusi!”.

“Īpatnība zālēm ir tā, ka to dzīves ciklā, kad zāles tiek pētītas, ne vienmēr var atrast visas iespējamās blakusparādības. Savukārt pa īstam zāles sāk savu dzīvi tikai tad, kad tās nonāk aptieku plauktos un tās sāk lietot cilvēki visā Eiropā vai arī visā pasaulē,” skaidro ZVA direktore.

ZVA aicina lietot zāles atbilstoši ārstniecības personas vai farmaceita ieteikumiem, kā arī zāļu lietošanas instrukcijā noteiktām norādēm. Tomēr, ja ir radušās aizdomas par iespējamām blakusparādībām, kas saistītas ar zāļu lietošanu, pacienti var ziņot, iesniedzot aizpildītas ziņojuma veidlapas ZVA. Tās atrodamas aģentūras interneta mājaslapā “www.zva.gov.lv”. Tāpat pacientus mudina konsultēties ar savu ārstu, lai saņemtu ieteikumus par turpmāku zāļu lietošanu.

Pirms ziņošanas ZVA Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija aicina pacientus atcerēties, ka atsevišķām zālēm ir sagaidāmie blakusefekti. Asociācijas valdes loceklis Valērijs Valdmanis paskaidro, ka daži medikamenti izraisa salšanas sajūtu kājās, bet daži reiboņus, strauji pieceļoties kājās. Viņš mudina pacientus konsultēties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu, lai kopīgi secinātu, vai lietotās zāles tiešām ir izraisījušas blakusparādības un tad ziņot ZVA.

2012.gadā ZVA saņēma 312 ziņojumus par zāļu blakusiedarbībām no ārstniecības personām, tomēr tas esot mazs skaitlis un neliecinot par patieso būtisko blakusparādību gadījumu skaitu, pauž ZVA Zāļu blakusparādību monitoringa nodaļas vadītāja Inese Studere. “Zāļu izpēte turpinās, kamēr vien zāles ir tirgū. Ja tiek identificēta jauna drošuma problēma, tiek papildināts zāļu apraksts un zāļu lietošanas instrukcija,” viņa piebilst.

Reklāma
Reklāma

No šā gada februāra pacientiem Latvijā ir tiesības ziņot par visām novērotām zāļu blakusparādībām. To starpā var būt arī zāļu efekta trūkums vai veselības traucējumi, kas rodas, zāles lietojot neatbilstoši zāļu aprakstam – pārdozējot, lietojot nepareizi, ļaunprātīgi. Galvenokārt pacienti ir aicināti ziņot par blakusparādībām, kas bijušas personas nāves cēlonis vai apdraudējušas personas dzīvību vai kuru dēļ bijusi nepieciešama hospitalizācija vai hospitalizācijas pagarināšana, vai kuras izraisījušas invaliditāti vai darbnespēju. Tāpat iedzīvotāji var ziņot par neparedzētām iespējamām zāļu blakusparādībām, proti, blaknēm, kas pēc rakstura, smaguma pakāpes vai iznākuma neatbilst zāļu aprakstam.

Saņemot informāciju par zāļu blakusparādībām, ZVA to analizē un pēcāk nosūta vienotai Eiropas Savienības zāļu blakusparādību datubāzei, ar kuras palīdzību zāles tiek “uzraudzītas”. Pēc ZVA datiem, šajā datubāzē jau nonākuši 3,9 miljoni ziņojumu par 375 000 zālēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.