×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.9°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
23. augusts, 2017
Drukāt

Pēc diviem gadiem cietumā bija tādas dusmas uz KGB….Saruna ar “Helsinki-86” dibinātāju (24)

1. "Tas laiks bija pienācis"

1no7
Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Tieši pirms 30 gadiem – 1987. gada 23. augustā – pie Brīvības pieminekļa pulcējās tūkstošiem cilvēku protesta mītiņā, lai pieminētu 1939. gada 23. augustā noslēgtā Molotova–Ribentropa pakta postošās sekas Latvijai. Tas bija viens no tautas pasākumiem, ko vēsturnieki dēvē par “kalendāra nemieriem” – cilvēku pulcēšanās, kas saistīta ar nozīmīgām atceres dienām Baltijas republikās. Masu kustība sākās 1987. gada 14. jūnijā, kad cilvēktiesību aizstāvju grupa “Helsinki-86” noorganizēja ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa deportāciju upuru piemiņai.

“Helsinku grupas uznāciens, tas, ka daži cilvēki aicināja nākt pie pieminekļa nolikt ziedus, pati par sevi jau nebija revolūcija. Revolūcija bija process kopumā – ka tur ieradās tūkstošiem cilvēku un okupācijas vara bija šokēta. Var teikt arī to, ka šī revolūcija kā PSRS, tā okupētajā Latvijā bija nobriedusi gan ideoloģiski, gan ekonomiski, gan morāli. Vajadzēja tikai pirmo impulsu. Un Helsinku grupa to deva,” tā intervijā “Latvijas Avīzei” šā gada jūnijā uz jautājumu, vai helsinkiešu paveiktais bija revolūcija, atbildēja Latvijas Kara muzeja pēckara vēstures nodaļas vēsturnieks Jānis Maurītis. Kāpēc helsinkieši nepiedalījās tālākajos atmodas notikumos? Vēsturnieks J. Maurītis vērtēja: “Pirmie Helsinku grupas cilvēki noteikti nebija tādi, kas pēc tam būtu varējuši ko būtiski ietekmēt ekonomikā, Augstākajā Padomē vai vēlāk Saeimā. [..] Bet 1987. gada 14. jūnijā helsinkiešu nopelns ir nenoliedzams. Viņi iekustināja tautas masu, pacēla karogu, taču potenciāla tālākai darbībai viņiem nebija.”

Cilvēktiesību grupu “Helsinki-86” dibināja Linards Grantiņš, Mārtiņš Bariss un Raimonds Bitenieks. R. Bitenieks tagad dzīvo Liepājā, bet bieži brauc uz Vāciju, kur atrodas abu meitu ģimenes. Tikos ar Raimondu Bitenieku, lai uzklausītu gan viņa atmiņas, gan pārdomas, kā viņš vērtē šodienas norises Latvijā.

 1. "Tas laiks bija pienācis"
 2. Bēga ar laivu uz Zviedriju
 3. Nevarējis pakustēt no mājas
 4. Visa ģimene prom
 5. Kādu Latviju gribētu redzēt?
 6. Dzīvojam patērētāju sabiedrībā
 7. Divas tikšanās

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Butu bijis ari interesanti dzirdet Linarda Grantinja viedokli! Tur bija daudz nodevibas un cekistiem bija sava agentura, lai butu plaisas un nebuti vienoti! Speciga bija leishiem pretoshanas kustiba no kuras chekisti baidijas!

  • Latvijas Komunistiskās partijas pirmā sekretāra Borisa Pugo ziņojums PSKP CK par pasākumiem pret iespējamo Latvijas neatkarības dienas atzīmēšanu 1987.gada 18.novembrī.

   ………Visai efektīgi pasākumi īstenoti pa Latvijas PSR VDK līniju. Viņi palīdzēja dezorganizēt, neitralizēt tā saucamo “Helsinki-86” grupu, organizēt pa televīziju tās vadītāja Grantiņa pozitīvu uzstāšanos; Grantiņš norobežojās no saviem domubiedriem un aicināja viņus nepiedalīties paredzamajās antisabiedriskajās akcijās.

 2. Ernis Purnis 24. augusts, 2017 00:13 Atbildēt

  Kāpēc šos pagātnes varoņus mēdijos regulāri publicē, ja visu citu noklusē? Jo, tas viss ir tikai vecas atmiņas, veci stāsti par vecām lietām…un kas Latvijai, kas latviešiem no tā šodien par bijušo, ja tie ir izčākstējuši un šodien apdzisuši pat nepīkst pretī varai, Tādi, visādi pupuri, rožkalni, vēveri tiek no čekistu -kolaborantu varas slavēti, mēdijos izrādīti kā nekaitīgi papgaiļi…jo nav bīstami šodienas politmafijai. Šie ekscilvēki, ekscīnītāji neapdraud šodienas laviešu tautu iznīcinošos neliešus, kas ir salīduši visos varas līmeņos, kā ļauna audzēja metastāzes… viņi visi gļēvi klusē par šodienas varas neliešiem… Bet L. Grantiņš neklusē, tas varai ir ienaidnieks, tas ir apkarojams, tas ir visādi izsmejams, apmelojams, jo nav bijis uzpērkams un nav arī iebaidāms, kā izdevies šos “lielos disidentus”. L.Grantiņš ir 4.maija režimam bīstams ar savu LRTT patiesības teikšanu un lietu saukšanu īstajos vārdos un pret viņu ir koncentrēts viss pērkamo mēdiju un eksčekas aparāts!

 3. Bordaans un Freiberga??? Cienitais kungs, paldies par drosmi, bet diemzel Jus visu neesat vel sapratis, Taa ir neoboljsevisma atbalstisana.

 4. Pensija man nav liela – par 31 gada darba stāžu Latvijā saņemu 250 eiro ar centiem. Man vēl dod sociālo palīdzību, un tā ziemas mēnešus “izvelku”. Vācijā nostrādātie 16 gadi ir pārāk īss laiks, par tiem man pensija nepienākas.”
  …………………………………….
  Par 31 darba gadu pensija – 250 eiro.
  Tautā cienītajam aktierim Ēvaldam Valteram, kas bija kļuvis par Atmodas simbolu- no LTF kongresa tribīnes teica tos viedos vārdis par latviešu tautu – arāju tautu… Valteram Svētā Gara tornī bija uzticēts uzvilkt Latvijas valsts karogu – piešķīra pensiju 15(!!!) latus, bet vēlāk palielināja līdz 26 latiem …
  Brīnos, ka Vācijā par 16 gadiem nepienākas pensija … Ja tautieši saka, ka jau par 10 gadiem ir krietni lielāka pensija nekā būtu saņēmuši Latvijā …

 5. Par maisiem pareizi teikts Atbildēt

  Par maisiem pareizi teikts.
  Jautājums:
  Kāds ir helsinkieša viedoklis par čekas maisiem – vai to saturu vajadzētu publiskot?
  Atbilde:
  “Tie ir patukši. Tie, ko vajadzēja, jau sen izlasīti ārā {nogādāti Maskavā.}.
  Raimonds uzsver, ka cilvēkiem ir jāmainās, kā piemēru, ka tas iespējams, piemin vienu no Pērkones iedzīvotājiem: “Viņš ieradās pie manis un atvainojās, ka bija par mani ziņojis par to mukšanu ar laivu.”…

 6. Kuram katram no LV nepiedāvāja Austriju ... Atbildēt

  1987. gada rudenī Biteniekam vīzu daļā sākuši kārtot dokumentus par izbraukšanu. “KGB man pateica skaidri: “Kur tu gribi – uz “saulaino” Magadanu vai uz Rietumiem?” Mani izsauca uz Rīgu, uz prokuratūru, un piedāvāja, vai es negribu tūlīt braukt prom taisnā ceļā uz Austriju, nemaz uz Liepāju vairs ne. Ar domu, lai es 18. novembrī vairs nebūtu Latvijā.”

  Maskavā vispirms bijis jādodas pēc vīzas uz Nīderlandes vēstniecību, un vēl jābrauc uz Austrijas vēstniecību pēc Austrijas vīzas. No Vīnes Pauls Kļaviņš aizvedis Bitenieku uz Minsteri. Raimonds atceras: “Biju sagatavojies braukt pie krustmātes uz ASV, kas dzīvoja Ziemeļkarolīnā. Bet Minsterē bija latviešu centrs, un redzēju – visi letiņi tik draudzīgi, tik laba atmosfēra. Tad nodomāju – ja nu Latvijā kas notiktu, no Vācijas es kaut ar kājām varētu aiziet, bet no Amerikas okeānu pārpeldēt nevarētu… Tā paliku Vācijā.”

 7. Saprast negribošajiem Atbildēt

  zuze 25. augusts, 2017 10:57
  Atbildēt

  Jūs bijāt pirmie, kas uzsāka atmodu, bet “pareizie cilvēki”pacentās to iznīcināt. Tāda tā patiesība! Gods un slava Jums

  hmmm,loģika klibo-iznāk, ja es pateikšu, ka komunjaku bandits ir slikts, tad bušu tobrīd labs cietušajiem, bet ja vēlkāk ar to pašu banditu un viņa brāli,dēlu bučošos un ņemšu dāvanas no tā tad ko, būšu vēl labāks cietušajiem?!! PAR TO IR IEPRIEKŠĒJAIS KOMENTĀRS!

 8. Jūs bijāt pirmie, kas uzsāka atmodu, bet “pareizie cilvēki”pacentās to iznīcināt. Tāda tā patiesība! Gods un slava Jums

 9. Arī no 1987g.14.jūnija! Atbildēt

  Gods un slava Helsinkiešiem, bet TIKAI par vēsturi, TIKAI par pirmo soli bīvības virzienā (izņemot Helsinkieti L. Grantiņu, kurš nav padevies tukšai slavai un nav pārdevies kangariem par amatiem)!
  Jo tālāk NAV nekas bijis Tēvzemei no tiem, it kā no 91.gada šiem visiem “varoņiem” Latvija vairs neinteresēja! Un šodien, kad viss tiek grauts, izzagts un latvieši izdzīti, pazemoti tikpat, kā krievu ļaunuma impērijā, bet naidnieki vēl pretīgāki, jo okupantu vietā ir stājušies to vergi un sulaiņi no pašu cilts – no nodevēju šlakas! Un to visu redzot, zinot kur ir redzami šie dzīvīgie, veselie un sveikie “brīvības cīnītāji”??! Nav tādu, bet ir kliķes uzpirkto un cildināto “varoņu” murdoņa TIKAI PAR PAGĀTNI,j o šodien tie ēd no rokas okupantu un nodevēju 4.maija varai!

 10. Revoluciju taisa romantiki . Bet auglus pluc neliesi . Gods un slava HELSINKIESIEM ! VISIEM !

  • brīvais radikālis Atbildēt

   Tas gan tiesa. Tāpēc 10 reizes jāpadomā, vai bija vērts to revolūciju taisīt. Nekas labāks jau nav palicis, ir tikai sliktāk. Latvieši izmirst, un process ir neatgriezenisks.

 11. Tiešām CEPURI NOST Biteniekam , kas bija viens no Latvijas “Helsinknieku” grupas dibinātājiem-
  laikā kad par to draudēja vienvirzina biļete uz Sibīriju, vai arī lode pakausī tepat čekas cietumā !!!!
  Cik no mums to toreiz uzdrīkstējās darīt ?
  Tā pat arī LIELS PALDIES viņa meitai ,kas latviešu tautas tērpā NEBAIDĪJĀS stāvēt pie Brīvības
  pieminekļa godinot uz Sibīriju aizvestos tautas brāļus un māsas !

  Kaut Latvijā šodien būtu viņiem DAUDZ sekotāju !!!!

  Saules mūžu LATVIEŠU TAUTAI !!!!

  Vidzemnieks

  • Tiešām CEPURI NOST Biteniekam , kas bija viens no Latvijas “Helsinknieku” grupas dibinātājiem-
   laikā kad par to draudēja vienvirzina biļete uz Sibīriju, vai arī lode pakausī tepat čekas cietumā !!!!
   ————————————————–
   Viņš gan pats stāsta, ka iedeva biļeti uz …Austriju … Devās uz Maskavu, kur Nīderlandes vēstniecībā dabūja vīzu… Tad aizķērās Vācijas Minsterē, kur ir LATVIEŠU centrs …Tur dzīvodams tad arī nostrādāja tos 16 gadus Vācijā …

 12. brīvais radikālis Atbildēt

  Es trīs reizes esmu skatījies kinofilmu “Ceplis” un domājis – kā “Cepļa” autors varēja paredzēt nākotni, to, kas notiek tagad? Dažs var zagt, var krāpt, un – nekas! Vai atceraties, kā filmā dziedāja “Un tie zelta rubuļi, tie valda pasauli!”?

  Partorgi jums stāstīja, kāds ir kapitālisms, vajadzēja ieklausīties viņos, nevis klausīties “Amerikas balsi”!

 13. Kāpēc šos pagātnes varoņus mēdijos regulāri publicē, ja visu citu noklusē? Jo, tas viss ir tikai vecas atmiņas, veci stāsti par vecām lietām…un kas Latvijai, kas latviešiem no tā šodien par bijušo, ja tie ir izčākstējuši un šodien apdzisuši pat nepīkst pretī varai, Tādi, visādi pupuri, rožkalni, vēveri tiek no čekistu -kolaborantu varas slavēti, mēdijos izrādīti kā nekaitīgi papgaiļi…jo nav bīstami šodienas politmafijai. Šie ekscilvēki, ekscīnītāji neapdraud šodienas laviešu tautu iznīcinošos neliešus, kas ir salīduši visos varas līmeņos, kā ļauna audzēja metastāzes… viņi visi gļēvi klusē par šodienas varas neliešiem… Bet L. Grantiņš neklusē, tas varai ir ienaidnieks, tas ir apkarojams, tas ir visādi izsmejams, apmelojams, jo nav bijis uzpērkams un nav arī iebaidāms, kā izdevies šos “lielos disidentus”. L.Grantiņš ir 4.maija režimam bīstams ar savu LRTT patiesības teikšanu un lietu saukšanu īstajos vārdos un pret viņu ir koncentrēts viss pērkamo mēdiju un eksčekas aparāts!

 14. Noņemu cepuri šī kunga priekšā par viņa drosmi un Latvijas mīlestību.

  Nebūšu baigais spečuks pensiju jautājumos, bet šķiet, ka ir vērts aiziet pie vsaa speciālistiem vai cita zinoša speciālista šajos jautājumos par tiem Vācijas nostrādātajiem gadiem un viņu pensiju.

 15. “PALDIES” revolucionāriem ! Beidzot janatne var pilnībā baudīt Rietumu brīvību un Rietumu vērtības!
  “Vairāk nekā 50 000 jauniešu Latvijā nestrādā, nemācās un neapgūst arodu” (Delfi.)

 16. ja ar iemaksām un legālu darbu viss kārtībā, vācijai būtu par tiem 16 g.jāmaksā. lai tak nefilozofē par patērētāju sabiedrību un aiziet līdz valsts soc. apdrošināšanas aģentūras filiālei- pakonsultēsies, varbūt pat savu patēriņu nedaudz uzlabos?

 17. Kāpēc tāds gods te ierādīts, cilvēkam, kas žizofrēniski naidīgi tagad izmeklē, apsūdz un tiesā jebkuru cilvēku vienpersoniski? Nesen arī Raimondu Paulu. Nekad šim iznirelim nesniegšu roku.

  • tu pamuļķi neuzbrūc godīgam un ĪSTAM latvietim! R.Biteniekam jau sen nav nekāda sakara ar šizofrēnisko Grantiņu. Nelien komentēt, ja pašam salmi galvā!

  • Tu ,Granīt, (tas niks tev droši vien sakarā ar galvu),vispirms padomā vai Pauls, vai cits no šiem kungiem ŅEMS tavu pastiepto roķeli,tā redzi. Tāpēc pasēdi un padomā,pirms bāz savu netīro degunu citam….

 18. Ar visu to Grantinjsh tak “v shakaladje” vislaik dziivojis – NEKAS VINJU NEAIZTIKA – pasham jumts aizbrauca.
  – Par to, ka “Helsinki” ( iistie ) bija CILVEEKtiesiibu AIZSTAAVIIBAI dibinati, visi jau aizmirsushi it kaa – jo tas nesariida CILVEEKUS – a cilvekus ta jaariida – neatkariigi no kaa – vienalga kaa – kaut pa nacijaam, kaut religjijaam, kaut par bernu skaitu gjimenees –
  GALVENAIS, LAI RIETOS ………. bez taa senaa “skaldi … ” piemineeshanas

Draugiem Facebook Twitter Google+