×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
20. februāris, 2015
Drukāt

Imants Parādnieks: Par bērniem, par Latvijas nākotni (39)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Imants Parādnieks

Ierosinājumi par abortu regulējumu un bezbērnu nodevu izsaukuši negaidīti agresīvu pretreakciju – tostarp arī komentētājas Monikas Zīles (“LA”, 13.02.). Kritiķu sašutuma pamatā bieži vien ir informācijas trūkums, tādēļ vēlos viest skaidrojumu par šiem jautājumiem.

Latvijas demogrāfijas uzlabošanai un ģimeņu atbalstam ir paveikts daudz – būtiski palielināts bērna kopšanas pabalsts un pagarināts vecāku pabalsta saņemšanas laiks līdz bērniņa pusotra gada vecumam, sakārtota bērnudārzu pieejamība, ģimenes valsts pabalsts palielināts par otro, trešo bērniņu, arī 3. klašu skolēniem ir brīvpusdienas, vairāk nekā dubultā palielinātas izmaksas no Uzturlīdzekļu garantijas fonda, izveidota valsts programma neauglības ārstēšanai un mākslīgai apaugļošanai, uzsākta ģimenes pirmā mājokļa valsts programma, izveidota atbalsta programma daudzbērnu ģimenēm – Goda ģimenes apliecības. Ar šīm un citām iniciatīvām mēs jau esam pavirzījušies uz priekšu, lai ģimenes ar bērniem patiesi kļūtu par Latvijas prioritāti. Tomēr mēs esam tikai ceļa sākumā.

Manis rosinātie grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā ir par valsts pienākumu nodrošināt atbalstu sievietēm krīzes situācijās. Neplānota grūtniecība ir krīzes situācija, viss sagriežas kājām gaisā. Zinu, jo pats kļuvu par tēvu 17 gados. Tajā brīdī ļoti noder tuvinieka atbalsts. Taču ir dzīves situācijas, kad var būt nepieciešama arī speciālista konsultācija – jurista, ja tēvs atsakās no atbildības vai kāds mēģina piespiest veikt abortu; sociālā darbinieka, ja ir bažas par naudas trūkumu; psihologa, ja ir stress, bailes, izmisums; ārsta, lai izzinātu, kādas ir iespējamās komplikācijas. Konsultācijas mērķis nav pierunāt sievieti saglabāt grūtniecību par katru cenu, bet gan sniegt viņai pārliecību, ka lēmums ir pārdomāts. Drīzāk, nenodrošinot šādu apmaksātu konsultāciju, valsts pārkāpj sievietes tiesības būt informētai.

Diskusijas karstumā ir aizmirsts, ka apspriestais likums primāri ir par veselību – seksuālo un reproduktīvo. Kādēļ nerunā par to, kas notiek ar sievietes veselību pēc aborta? Emocionālās, psiholoģiskās sekas, veselības problēmas, sākot ar visdažādākajām slimībām līdz pat neauglībai.

Ierosināju šādus grozījumus, jo ticu, ka daļā gadījumu bērna dzīvību var saglabāt. Šādi valsts izrāda atbildību par saviem iedzīvotājiem – dzimušiem un nedzimušiem. Šī iniciatīva neizslēdz arī pievēršanos profilaksei – ir nepieciešama gan vērtībaudzināšana skolās un jauniešu vidū, gan kontracepcijas pieejamības programmas, jo īpaši sociālā riska grupās.

Savukārt tā dēvētās bezbērnu nodevas mērķis ir nodrošināt nākotnes ienākumus un taisnīgu pensiju tiem, kuri audzinājuši bērnus. Priekšlikums neparedz maksāt vairāk kā šobrīd – personām ar bērniem valsts sociālās obligātās iemaksas tiktu samazinātas par 0,59%, bet personām, kurām bērnu nav, samazinājums būtu 0,09%, un šie 0,5% tiktu novirzīti budžetā kā solidaritātes nodeva. Vidējai algai šī likme mēnesī būtu 3,83 eiro, turklāt to maksā darba devējs.

Šķiet, it kā niecīga summa, tomēr ilgtermiņā šādi tiks veidota taisnīgāka pensiju sistēma un tiks izbeigta māmiņu diskriminācija. Nav pieļaujama pašreizējā situācija, kad trīs bērnus uzaudzinājusi sieviete saņem ap 10% mazāku pensiju nekā tā, kura izvēlējusies vadīt dzīvi bez bērniem.

Lai arī kādas diskusijas šie jautājumi raisītu, būtiski apzināties svarīgāko – tikai ar bērniem Latvijas valstij ir nākotne! Un tikai ar visaptverošu valsts atbalstu mēs šo nākotni varam nodrošināt.

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. Manuprāt viņš to cenšas panākt personisku iemeslu dēļ,bet nedomā par citām sievietēm,bezkaunība!!!!

 2. Es, Parādniek (cik brīnišķīgs, visu izsakošs uzvārds, vai ne?), neesmu IZVĒLĒJUSIES dzīvot bez bērniem. Diemžēl mana fiziskā iedzimtība un neizgulētas gripas(ārstu nepamanītas) komplikācijas NAV ĻĀVUŠAS dzemdēt. Bērnu adoptēt man NAV ĻĀVUSI valsts, kurā dzīvojām pirms gadiem 20. Man kā vientuļai atraitnei likums to neļāva darīt. Tas, cik nervu, naudas, laika esmu ieguldījusi ārstos, nav izmērāms. Un morālā trauma – es nekad nebūšu mamma….kas to kompensēs MAN?!
  Dzīve iemācījusi – katrs atbild pats par sevi. Gribēji, varēji dzemdēt- nu tad arī uzturi. Un tās dzērājkuces, kuras ražo kā kaķēnus pa ceļamalām sagramstītos slimos bērneļus-sterilizēt piespiedu kārtā!!! Varētu pirmkārt, PARĀDNIEK!, par šo milzīgo problēmu pacīnīties! Jo šie bērni ir galvenie cietēji, ne jau tie, kuri dzimst ģimenēs, kurās par viņiem ir kaut viens, kurš rūpējas.
  Es pati pietiekami daudz ziedoju grūtībās nonākušajiem. Un vēl – vis,vispirmkārt būtu jārūpējas par tiem, kuri vecumā, slimi un nevarīgi, palikuši vieni, arī ar dzīviem, labi uzbarojušamies bērniem, kuriem viņu vecāki vairs nav vajadzīgi un ir tikai par apgrūtinajumu.
  Redz, PARĀDNIEK!!!!, cik daudz tev vēl muldēšanas darbu!

 3. Grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā ir pilnīgs sviests , jo nosaka par pienākumu piepiedu kārtā apmeklēt kādu no speciālistiem. Valsts var piedāvāt, bet tas nevar būt par piespiedu apmeklēumu. Demogrāfija iet roku rokā ar ekonomisko stabilitāti. 17 gadus atpakaļ celtniecībā pelnīja 500-600 Ls ( neto), dzīvoklis maksāja 30 Ls ( ziemā) degviela 0,32 Ls. Dzīvokli varēja nopirkt par 4000 USD . Ģimenēm varēja atļauties 2 un vairāk bērnus.( protams arī ne bez grūtībām) . Šodien 800EUR (neto) ir ļoti labs atalgojums komunālie 200 EUR degviela 1 EUR dzīvoklis 35000 EUR ( pa lēto) . A. Šķēle bez eiropas fondiem izveidoja bezdefecīta budzetu. šodien valsts budzets kļuvis divreiz lielāks kopā ar eiropas fondiem, bet deficīts turpina pieaugt. Neliekas ka valsts un pašvaldības tērē par daudz? Nodarbojaties ar valsts attīstību veiciniet labklājību! Gan jau ģimenes spēs bez valsts likumdošanas laist pasaulē topošos pilsoņus un nodokļu maksatājus.

 4. Par Briseles progresīvajiem nodokļiem,par bērniem,par Latvijas nākotni! Latvijas nākotne nav valsts kapitālsabiedrību padomes!

 5. Parādniek, skaties vispirms uz sevīm, un tikai tad MĒĢINI, mācīt citus. Manā priekšā tu esi tikai sapīpējies puišelis!!!

 6. Vecās komunistes Monikas Zīles raksts bija vienkārši drausmīgs. Domāju, ka LA caur tādiem ārprātiem pret savu tautu pazaudēja daudzus lasītājus. Bet viss jau sakrīt, liberāļi ir tie paši komunisti, abi dvīņi. Jo abi noliedz visas mūsu tautas pamatvērtības. Tumsonīgi cilvēki.

 7. I.Parādnieks ļoti pareizi ir saprastis mūsu tautas prioritātes, tādēļ arī kontruktīvi strādā un neskatoties uz vētraino liberāļu demagoģoju, panāk ar vien jaunus atbalstus ģimenēm un bērniem. Un topošajām māmiņām. Lai veicas tālāk!!

 8. Viņam rūp tikai sava personiskā nākotne .

 9. Kāpēc Parādnieka kungs neaudzina vīriešus? Bērnu rada divi cilvēki, arī abiem diviem jādomā par bērnu. Vīriešiem tikai bauda, rūpju nekādu. Vai taisnīgi? Pie laba vīra sāniem sievietes abortus netaisa.

 10. Vācijā, sievietēm par katru bērnu nāk pie pensijas ikmēneša piemaksa: par katru bērnu, tai skaitā mirušo, kaut kur starp 30 un 40 €. Domāju, tas ir ļoti pareizi un novērš vairāku veidu netaisnības attiecībā pret sievietiem.

 11. ta, viņš taču nerūpējas par tiem bērniem , kas nodrošinās LABU Latvijas nākotni. Tiesu sistēmu lai sakārto un likvidē ēnu ekonomiku

 12. Viņš ir ekstrēms populists

 13. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Sāksim beidzot nākt klajā ar pozitīvi risinošiem ieteikumiem kā visu šo problēmu risināt. Jo komplicētāka lieta jo vienkāršāks atrisinājums. Atrisinājumu nevajaga komplicēt un padarīt to vēl grūtāku kā tas ir vai varētu būt. Pārlasīsim l ē n I vēlreiz rakstu par ko iet runa.

 14. Par pirmo bērnu nav palielināts pat kopš 2009.gada samazinātais ģimenes valsts pabalsts!

 15. Ej bekot, Parādniek!

 16. Piedāvāju vienkāršāko variantu, lai nav jāskaidroja skurš un kāpēc nav audzinājis bērnus, dodiet abiem vecākiem tēvam un mātei nodokļu atlaides un piemēram 2g klāt pie stāža par katru izaudzināto bērnu un būs labi un taisnīgi, pie tam nevienam nebūs iemesla brēkt, jo Parādnieka Kunga priekšlikums ir vienkārši pārāk sarežģits vidusmēra cilvēka saprātam.

 17. Vai Parādnieka kungs zina, kā jūtas sieviete, kura vienu pēc otra dzemdībās zaudē bērnus? Vai viņas ir tās ļaunās, kurām būtu jāmaksā viņa izdomātā nodeva? Vajadzētu, Saeimā bikses deldējot, zināt, ka vecākiem, kuriem ir bērni, ir nodokļu atlaides. Krievu laikos bija bezbērnu nodoklis vīriešiem. Vai sabrukusī PSRS ir parādnieka kunga ideāls?

  • Viņš noteikti nezin, kā jūtas sieviete, kurai nevar būt bērnu, kurai pēc Parādnieka iniciatīvas būs jānes izziņas no ārstiem. Kas maksās par šim procedūrām, lai noskaidrotu, ka sievietei nevar būt bērnu?
   Viņš noteikti nezin, kā jutīsies sieviete, kuras vīram nevar būt bērni, un tagad tas visiem darbā būs jāklāsta.
   Viņš noteikti nezin, ko nozīmē sievietei izdarīt abortu, ja viņu pametis vīrietis un viena nav varējusi tikt galā.
   Toties viņš zin, ka šādi zīmējoties var savākt vairāk vēlētāju balsis.
   Nožēlojami.

 18. Ja jau pat valsts šodien,pēc divdesmit četriem gadiem,spēj sniegt brīvpusdienas tikai pirmo trīs klašu skolēniem,tad kā lai vecāki,Parādnieka kungs,maksājot Latvijā 21% mākslīgu uzcenojumu par maizi,spēj vairāk?

  • Pirmos trīs gadus….
   Kad mēs gājām skolā,
   NEVIENS nedabūja valsts apmaksātas pusdienas,vecāki deva līdzi maizīti kādu nu kurš varēja.Tāpat neviens bērns nenomira badā un izauga . Tagad ir saradies tik daudz prasītāju,ka vienkārši sāk riebties.

 19. Ko var ņaudēt par sliktiem laikiem, pilnīgi besī!!! Vai kara laikā bija labi laiki? Bet bērni dzima. Visi sākuši domāt tikai par savu labumu, par ērtu dzīvi, ka tik pēc gadiem 30 nav jānožēlo sava ērtā dzīve.

 20. Progresīvais ienākuma nodoklis un 12% PVN likme pārtikai jau pamatīgi aizmirsti? Pat ģimenes valsts pabalsts par pirmo bērnu nav atjaunots iepriekšējā līmenī!

 21. piemeram man pensija nespīd,esam izaudzinājuši 7 bērnus,piedevām tikuši goda ģimenes statusā,bet-man vienkārši trūkst pāris gadu stāžam-pateicoties bardakam 90-tajos…,kurš mani ņems pirmspensijas vecumā darbā,piedevām ir veselības problemas,te nu ir mūsu valst lielā rūpe,absurds!
  Vienīgi paļaujos uz bērniem,badā nomirt neļaus.

 22. Nu jau mērs pilns—šo **,manuprāt,visās lapās rāda,ne jau visam sievietēm vienādi likteņi ,ne visām lemti bērni,ne jau tām jāttbalsta citu prieki-vairošanās,jau tā slikti ,bet šis saucamais ** vēl padara riebīgām ap dūšu—ar kādām tiesībām,**??????

  • ļoti atvainojos,bet tas ir,manuprāt,lai netracina cilvēkus!

  • Ne visas vientuļāš(neprecētās) sievietes grib bērnus salasīt bez vīra ,jau tā sāp sirds par neizdevušos dzīvi un tad vēl katru mēnesi reizē ar algu atgādinājums par sāpi.

   • Katrai sievietei sava vēsture bērnu sakarā un te vēl viens manuprāt nekompetents cilvēks gvelž muļķības,nepārzina it nemaz likumdošanu,uzskatu ,ka šai sakarā viss ir sakārtots–pastāv neapliekamais nodoklis par katru bērnu,ko šis grib—kas viņu zina–vai viņš pats saprot ,ko runā!!!!

    • Šis daudzsievis Parādnieks saslimis ar savu augstākās patiesības apziņu.Ar kādām tiesībām vi’ņš sāks regulēt sievietes, jo pats neko nejēdz no sievietes psiholoģijas.
     Piedodiet, bet viņš ir nepatīkams tips.

 23. Kopš kura laika vīrieši ir kļuvuši par lielākajiem abortu speciālistiem?

 24. Viss nav tik vinnozīmīgi!
  Ja Latvija’būtu senas tradīcijas par ģimens dibināšanu, par cilvēka vērtību utt, līdzīgi kā vēdās rakstīts, tad diez vai būtu jārunā par abortiem.
  Tā pat vai prioritāte nav veselība? Kāds Latvijā ir uzturs? Cikm pareizi tiek ēdināti bērni bērnu dārzos un skolās? 90% iedzīvotāju ir dziļas problēmas ar gremošanas sistēmu. Tad kā lai sievietei veidojas normāla reproduktīvā spēja. Farmācija zeļ un plaukst. Taču ķīmiski medikameti samazina iespejamās grūtniecības un sievietes spēju radīt bērnus. Ķīmija izraisa neauglību. Un tas taču ir valstiski apzināts solis.
  Jo galu galā kam mēs esam vajadzīgi, ja nu vienīgi paši sev.
  Valstī darba nav.
  Izglītības sistēma nav virzīta uz kvalitatīvām zināšanam, bet gan kvantitatīvām. Kam tie ģēniji vajadzīgi, ja nezin elementāra sleitas par sevu ķermeni un tā veselību. Apkārtējā vide ir pilna ar stersu. Cilvēki pat nezin ka’pareizi elpot . Ti daudzi, kuri ēd gaļu, pat neaizdomājas, ka ēd līķus un baro savu dusmu eneŗģiju.
  šie vēl runā, ka mākslīgā bērnu radīšana ir vērtīgs ieguvums???? Bērns tiek radšits bez vecāku atbildības un bez dvēseles.
  Skolās bērni cieš no stresa un pedagogu emocionālās vardarbības, jo pašiem dzīve nav sakārtota (ar izņēmumiem protams)

  Kas ir dzīves golbālei jautājumi- saražot kalnu ar bērniem?????
  Ne no tā gala jāsāk.
  Lau mums visiem izdodas!

  • Nu jau gan aizmuldējies.priekš kam ir ģimene ,māte -vairāk jāgatavo mājās nevis jāskraida pa ēstuvēm-
   Burgerkingiem,hamburgeriem,tad visādi čipši ,eļļā vāritie kartupeļi u.t.t.,tas ir tas,kas bojā kuņģi,nevis
   gaļa(pēc Jūsu vārdiem līķi).gatavojiet to gaļu savā virtuvē ar mīlestību pret darāmo darbiņu ,tad arī nēbūs nēkādu negatīvu enerģiju ,ieguvēji būsiet visi jūsu ģimenē.

 25. met kaktā šo savu “jājamo zirdziņu” un labāk domā, kā pasargāt un nodrošināt ar kaut cik cilvēcīgu dzīvi tos, kuri ir jau piedzimuši

 26. Tikai gadījumu sakari nenopietniem cilvēkiem dod vēlēšanos radīt bērnus, laikā, kad pasaulē ir tik daudz nezināmā. Kāpēc vēl pieaugušo krenķi būtu jāuzgrūž bērniem? Parādniek, esi atbildīgs tautas priekšā!

 27. Taisnīgāku pensiju sistēmu jāveido,vispirms jau izdalot atkal pensiju fondu no sociālā budžeta,kur viss ir samests vienā katlā! Ar taisnīgu pensiju sistēmu varam iepazīties,izlasot internetā sīkāk par vecuma pensijām gan Austrālijā,gan Barbadosā-vienā no Karību jūras salu valstīm! Pensiju fonds nav paredzēts valsts budžeta papildināšanai!

 28. Nejūgsim ratus zirgam priekšā! Atbildēt

  Bezbērnu nodevas mērķis,domāju,mums visiem ir skaidrs,jo ir tāds pats kā pirmskara Latvijā! Vienīgi regresīvais ienākuma nodoklis nav salīdzināms ar pirmskara Latvijas nodokli pēc maksātspējas principa un 90 latu neapliekamais minimums ar pirmskara Latvijas (toreizējo!) 166 latu neapliekamo minimumu un visu lauksaimniecībā un zvejniecībā gūto ienākumu atbrīvošanu no ienākuma nodokļa jau no 1928.gada 28.jūlija! Tāpat kā ar pirmskara Latvijas visu strādājošo un viņu ģimenes locekļu obligāto veselības apdrošināšanu!
  Tapēc nejūgsim ratus zirgam priekšā! Vispirms ieviesīsim partijas “Visu Latvijai” programmā jau no paša iesākuma ierakstīto progresīvo ienākuma nodokli un neatteiksimies no “Visu Latvijai rosinātās samazinātās PVN likmes pārtikai,par labu”Vienotības” sludinātajam kārtējam sociālajam pabalstam,kas nebūt nav viens un tas pats! Atjaunosim vispirms Latvijā obligāto veselības apdrošināšanu,jo arī šajā jomā esam palikuši pēdējie! Pat Lietuvā un Igaunijā slimokases sekmīgi darbojas jau (14)četrpadsmit gadus! Neaizmirsīsim,ka uz tām joprojām gaida arī strādājošo ģimenes locekļi! Citiem vārdiem-radīsim atbilstošus apstākļus vēl viena-bezbērnu nodokļa (vai nodevas,ja tā skan labāk) ieviešanai.

Draugiem Facebook Twitter Google+