×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. janvāris, 2016
Drukāt

Par lauksaimniecības zemes neizmantošanu draudēs soda sankcijas (1)

ziema_zeme

Saeima ceturtdien, 14.janvārī, pirmajā lasījumā pieņēma izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, paredzot soda sankcijas personām, kuras pēc lauksaimniecības zemes iegādes neuzsāk šīs zemes izmantošanu lauksaimnieciskajā ražošanā.

Personām, kuras pēc 2014.gada 1.novembra iegādājušās īpašumā lauksaimniecības zemi, rakstveidā jāsniedz apliecinājums, ka šī zeme tiks izmantota lauksaimnieciskajā darbībā. Taču patlaban likums neparedz sankcijas gadījumā, ja tas nenotiek.

Likumprojekts paredz: ja lauksaimniecības zemi nesāk izmantot gada laikā pēc zemes iegādes un neizmanto arī turpmāk, un zeme pirms tās iegādes iepriekšējā vai attiecīgajā gadā ir bijusi pieteikta vienotajam platības maksājumam vai tiešajam maksājumam, kā administratīvais sods paredzēts brīdinājums vai naudas sods no 360 līdz 700 eiro fiziskajām personām un no 720 līdz 1080 eiro juridiskajām personām.

Savukārt, ja iegādāto lauksaimniecības zemi nesāk izmantot triju gadu laikā un neizmanto arī turpmāk, un zeme pirms tās iegādes iepriekšējā vai attiecīgajā gadā nav bijusi pieteikta vienotajam platības maksājumam vai tiešajam maksājumam, īpašniekam varēs izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu, kas fiziskajām personām noteikts no 180 līdz 360 eiro, bet juridiskajām personām – no 360 līdz 720 eiro.

Ar lauksaimniecisko darbību saprot augkopības (arī koku stādu, sēņu, savvaļas ogu audzēšana), lopkopības (arī truškopība, putnkopība, biškopība un zvērkopība), iekšējo ūdeņu zivsaimniecības un dārzkopības (arī puķkopība, siltumnīcu saimniecība) produkcijas audzēšanu un ražošanu, tostarp šīs produkcijas pirmapstrādi un pēcapstrādi, ja tā veikta pašā saimniecībā, kā arī lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanu un lauksaimniecības zemes uzturēšanu noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī.

Likuma grozījumi vērsti uz Latvijas zemes resursu ilgtspējīgu saglabāšanu. Nacionālajā attīstības plānā norādīts, ka aizvien palielinās lauksaimniecībā neizmantotās zemes apjoms. Līdz 2020.gadam tam būtu jāpieaug līdz 95 procentiem salīdzinājumā ar 2011.gadu, kad tika apsaimniekoti 87,9 procenti lauksaimniecībā izmantojamās zemes.

Jau patlaban neapstrādāta lauksaimniecībā izmantojamā zeme tiek aplikta ar nekustamā īpašuma nodokļa papildlikmi 1,5 procentu apmērā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pozitīvais sadists Atbildēt

    Latvijas čekistiem, komunistiem un viņu atvasēm laikam nepietiek ar to, ka piesavinājās visu kolhozu mantu un izsūtīto vai čekas pagrabos apšauto cilvēku zemes par brīvu. Pat likumīgajiem īpašniekiem 90.gados visos iespējamos veidos šie izdzimteņi lika kāju priekšā īpašumu atgūšanai – ir cilvēki, kuriem neatdeva pienākošos zemi, jo tā jau kādam sarkanajam izdzimtenim bija rezervēta, iedeva vietā kādu purvainu kaktu, vai arī, ja likumīgais īpašnieks daļu savas mantotās zemes atguva, tad ar lielām pūlēm un neatlaidīgu vairākkārtīgu braukāšanu uz pagastmāju. Tagad šie iznīcināmie elementi grib vēl cilvēkiem atņemt to, kas nav atņemts 90.gados.

Draugiem Facebook Twitter Google+