Foto – Valdis Semjonovs

Pārbaudi, valsts maksā! 0

Latvijā ar vēzi slimo tikpat, cik vidēji Eiropā. Diemžēl mirstība gan ir krietni augstāka, jo ļaundabīgos audzējus ļoti bieži atklāj pārāk vēlu.

Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Mūsdienu medicīnas sasniegumi ļauj aizvien labāk cīnīties ar vēzi. Savlaicīgi atklājot, daudzas onkoloģiskās slimības ir ārstējamas. Tāpēc efektīvs veids, kā diagnosticēt tās agrīnā stadijā, ir vēža skrīnings jeb agrīnas diagnostikas programma – slimības priekšvēstnešu meklēšana veseliem noteikta vecuma un dzimuma cilvēkiem.

Latvijā, kā to iesaka Eiropas Komisijas vadlīnijas, kopš 2009. gada valsts reizi trīs gados apmaksā dzemdes kakla vēža profilaktiskos izmeklējumus 25 – 70 gadus vecām sievietēm, mamogrāfiju krūts vēža profilaksei – reizi divos gados 50 – 69 gadus vecām sievietēm, reizi gadā – kolorektālā jeb zarnu vēža profilaksi sievietēm un vīriešiem no 50 gadu vecuma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Diemžēl riska grupu aptveršanas pakāpe joprojām ir zema, lai gan lēnītēm pieaug. Lai cik dīvaini tas šķiet, bet ļaudis, kuriem patīk ņurdēt par augstām ārstēšanās izmaksām, īpašu interesi par valsts piedāvāto profilaksi neizrāda. Rīgas Austrumu slimnīcas onkoloģijas galvenais speciālists Jānis Eglītis šīs programmas par efektīvām uzskatītu vien tad, ja iedzīvotāju atsaucība uz krūts un dzemdes kakla vēža skrīningu būtu lielāka par 70 %. Kolorektālā vēža skrīningam pietiktu pat ar 50 %. Tas ļautu šos audzējus diagnosticēt ātrāk – agrīnās stadijās, kas sekmē izārstēšanos vai daudzos gadījumos vispār ļauj novērst to attīstību.

Tas, ka vēža agrīnu diagnostiku valsts finansiāli atbalsta tikai noteiktās vecuma grupās, nebūt nenozīmē, ka, piemēram, dzemdes kakla vēzis nemēdz būt sievietēm vēl pirms 25 gadiem vai 75 gadu vecumā.

Tāpēc veselības ministre Ingrīda Circene mudina visus reizi gadā izmantot bezmaksas profilaktiskās pārbaudes pie ģimenes ārstiem, kaut arī nav sūdzību. Daudzās ārstu praksēs iespējama pat onkocitoloģiskā materiāla paņemšana analīzēm! Nacionālā veselības dienesta Ambulatoro pakalpojumu daļas vadītāja Līga Gaigala piebilst, ka šo izmeklējumu visām sievietēm neatkarīgi no vecuma apmaksā valsts, pašai atliek vien segt pacienta iemaksu par vizīti pie ārsta.

Uzaicinājumu uz krūts un dzemdes kakla skrīningu izsūta Nacionālais veselības dienests, bet kolorektālā vēža skrīningu veic ar ģimenes ārsta starpniecību – šādas vēstules nesūta, kaut arī tas nav mazāk bīstams. Tests slēpta asins piejaukuma noteikšanai fēcēs ļauj konstatēt ne tikai kolorektālo vēzi, bet arī pirmsvēža stāvokļus un nepieļaut ļaundabīga audzēja attīstību.

Vēža viltība slēpjas apstāklī, ka tas aug nemanāmi un dod par sevi ziņu, kad slimība jau attīstījusies. Tāpēc profilakse ir tik svarīga. Sava nozīme arī ēšanas paradumiem, hormonālo līdzekļu lietošanai, apkārtējās vides un citiem faktoriem.

Reklāma
Reklāma

Uzskata, ka trešdaļu ļaundabīgo audzēju var novērst, ievērojot veselīgu dzīvesveidu. Ilgāk dzīvo tie, kas nelieto alkoholu, nesmēķē, nodarbojas ar sportu un pieturas pie mērenības un daudzveidības uzturā.

Vēža pazīmes ne vienmēr ir acīmredzamas. Atklājot šo saslimšanu vēlākās stadijās, pat vislielākā nauda un visgudrākie ārsti nespēj nodrošināt iepriekšējo dzīves kvalitāti…

 

 

SVARĪGI

Vēža agrīnās diagnostikas programma no valsts budžeta apmaksā:

• sievietēm 25 – 70 gadu vecumā reizi trīs gados – dzemdes kakla onkocitoloģisku izmeklējumu,

• sievietēm 50 – 69 gadu vecumā reizi divos gados – krūts dziedzeru rentgenoloģisku izmeklējumu ar mamogrāfijas metodi,

• vīriešiem un sievietēm no 50 gadu vecuma reizi gadā – slēpto asiņu izmeklējums fēcēs no trim sekojošām vēdera izejām.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.