×
Mobilā versija
+5.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
23. decembris, 2015
Drukāt

Kaucmindes pili mantojis ekspolitiķis Māris Gulbis; plāno to atjaunot (15)

Foto: rentinriga.comFoto: rentinriga.com

Bijušais politiķis Māris Gulbis, kurš savulaik bija arī Uzņēmumu reģistra galvenais valsts notārs un Einara Repšes valdībā ieņēma iekšlietu ministra amatu, saņēmis mantojumā daļu Kaucmindes pils, kas atrodas Rundāles novada Rundāles pagastā, un grasās to atjaunot.

Kaucmindes pilī pirms Otrā pasaules kara atradās savulaik slavenā mājturības skola.

Gulbis aģentūrai BNS pastāstīja, ka nesen saņēmis mantojumā 55 domājamās daļas Kaucmindes pils, savukārt pārejā pils daļa pieder citai privātpersonai.

Pēc Gulbja teiktā, Kaucmindes pils ēka ir pilnībā neapdzīvota jau vairāk nekā desmit gadu un šobrīd ir diezgan bēdīgā stāvoklī. Pagaidām plānots sakārtot pils parku un veikt ēkas jumta konservāciju, lai paglābtu ēku no tālākās bojāejas. Gulbis piebilda, ka pilij jumta konservācijas darbus veiks firma, kas lika jumtu arī Rīgas pilij.

Tāpat Gulbis pastāstīja, ka 2016.gada janvārī plānots veikt ēkas arhitektonisko izpēti – pārbaudīt nesošo sienu konstrukcijas, kā arī pamatu stāvokli un, ja ēkas konstrukcijas tiks atzītas par labā stāvoklī esošām, varēs domāt par ēkas tālāku izmantošanu. Jumta konservēšanas darbus, kā arī arhitektonisko izpēti Gulbis plāno veikt par saviem privātajiem līdzekļiem.

Gulbis piebilda, ka plāno runāt arī ar Rundāles pils direktoru Imantu Lancmani, lai konsultētos par Kaucmindes pils tālāku izmantošanu. “Ir jādomā par to, vai piesaistot Eiropas fondu finansējumu, un izremontējot ēku, pēc tam vispār tai būs kāds pielietojums. Tāpat arī ir skaidrs, ka lielākā daļa piļu un muižu stāv tukšas, jo nav tik daudz līdzekļu, lai tās apsaimniekotu,” viņš sacīja.

Savukārt Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis aģentūrai BNS pastāstīja, ka pils ēku dome atsavināja divtūkstošo gadu sākumā, jo vairs nevarēja atļauties tās uzturēšanu. Pils ēkas vienā spārnā līdz 2010.gadam darbojās Saulaines bērnudārzs, bet pārējā pils daļa ir pamesta jau kopš 1981.gada.

Latvijas Piļu un muižu asociācijas mājaslapā teikts, ka pils kopā ar stalli un klēti būvēta aptuveni 1780.gadā agrīnā klasicisma stilā. Laidars un kalpotāju ēkas uzbūvētas kompleksa vienā malā pie ceļa. Pili ar apkārtējām ēkām vienotā puslokā apvienoja 1909.-1912.gadā, uzbūvējot caurbrauktuves starp ēkām. 20.gadsimta 20.-30. gados pilī bija izvietota mājturības skola. Pilī vēl ir saglabājusies sākotnējā interjeru apdare – sienu paneļi, durvis, kā arī griestu dzegas.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. kaucmindietes meita Atbildēt

  Veln lai parauj tos plukatas latviešu skauģus un klaču bābas ! Paši nevar – nabagi un liekuļi , citiem neļauj, jo tik šausmīgi skauž, ka riebjas. Vispār kāda kuram da’daļa, no kā mantojis, vai pats stāsti, no kura savu māju mantolis ? un kāda tur kādam interesa. Lai saved kārtībā Kaucmindes pili un viss. Šajos komentāros nevienam nav rūpe kā atjaunot pili, bet gan: kur ņēmis naudu, no kā mantojis, vai Eiropa dos naudu, par cok nopircis, kas ir otrs īpašnieks utt. Riebīgitie latvieš, ko nebrauc uz Īriju sēnes lasīt? Ja tā Alise vēl kautko zinātu par muižas vēsturi, lai uzraksta un publicē! Kas tad traucē? Aizverieties skauģi! Pati esmu padomijas nabadze, taču novēlu tiem, kam nauda, atjaunot mūsu valsts vēsturi . Uz priekšu!

 2. Interesanti, kādos ceļos ieguva šo īpašumu un vēl mantoja, tas bija jāmanto Bēru dzimtai!

 3. Labākais kuriozs-gulbis un par savu lemberga naudu…

 4. Ko cepaties par mantiniekiem? Ja kāds ir ar mieru ņemt un sakārtot to ēku, tad piemaksāt vēl viņam vajag ne skaust. Vai Bauskas novadā jau nav daudz tādas vēsturiskas ēkas, kuras sabrūk?

 5. Tikko taču bija citviet cita infa, ka izlikta tā pārdošanai – (izsolei pat laikam) par 250 000 euro.
  :(?

 6. Ap 2000. gadu tur MG vecākais lētus remontdarbus veica. Tad mantojums no šā saņemts?

 7. Kaut jau nu būtu tai muižai kāds labums no tā mantinieka! Tas ir noziegums, šādu celtni aizlaistpostā, pie kam, ar vēsturisku nozīmi mūsu tautas intelektuālās veidošanas procesā!

 8. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Tā aiziet bijusī Latvijas godība un pate Latvija tai līdz. Varbūt, ka nav arī vairs Latvijā cilvēku, kuri vienlaicīgi būtu gudri, godīgi, enerģiski un spētu vadīt mūsu valsti.

 9. Par mantojumu ir migla. Ja var lai celj objektu. Lai piesaista tuuurismu rezerves. Atjaunot ir u pusi gruutaak nekà no nauna uzbuuveet. Ja iSodas atjaunot tad gandariijums arii ir 2x lielaaks. Jautaajums ir par patieso veelmi kko dariit…

 10. nu jāsmejas par to MANTOJUMU !!!!!!!

 11. Ļoti interesanti, ka neviena vārda par pils vēsturisko īpašnieku. It kā tā pils ir materalizējusies no svētā gara; tā patās, kā mūsu miljonāri. Kādā sakarā tas miļjonāris izrādijās par mantinieku un pie tā daļas? Tas gadījumā nav tā tenisistā tēvs. Otrā pils daļa, gadījumā, nav kādam Lembergam, Šķēlem vai šodien pie krēsla politiķim? Vēl nav izlemts? Ļoti interesanta informācija. Tā tante arī runā un apraustās. Baidās, ka izpeldēs kāds mantinieks Vācijā,vai? Pašvaldības vadoņiem jau gribās pašiem norīt to kumosu, bet kaut kas traucē. Laiks ir nokavēts. Un tādu kumosu Latvijā pāri par 600. Tauta tomēr ir pelnijusi, lai to kaut vai par muļķi neskaita. Esmu novērojis, kad tiek dota tāda tipa informācij, autors parasti tiek noklusēts. Latvija nav liela, bet trūkst īsto vīru, kas ir spējīgi ņemt un sakārtot. Vairāk tādu, kas spēj tikai pirmo.

 12. Tur jau nau ko pirkt, kur nu vēl ko konservēt,tur darbs tik man.

  • Padomietis ir visā savā būtībā negatīvs pret visu, atskaitot ļeņinu un maķušku. Vai nav tā?

   • nu tad ņem un būvē!redzēs cik tas izmaksās un galvenais-ko ar uzbūvēto pasāksi? skolu organizēsi???smiekli nāk !!!

   • Ko tu piegriez tiem vērību! Tiem jau tik apkakāt visas malas pēc iespējas lielākā platībā. Te laikam notiek centieni pievilkt EU līdzekļus un pēc tam izpeldēs otrās puses “mantinieks”.

Draugiem Facebook Twitter Google+