×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
29. septembris, 2016
Drukāt

Parīzē atklāta Oskaram Vaildam veltīta izstāde

Foto: Reuters/Scanpix/LETAFoto: Reuters/Scanpix/LETA

Oskara Vailda kamera Redingas cietumā.

Trešdien Parīzē atklāta pirmā lielā izstāde, kas veltīta īru rakstniekam Oskaram Vaildam.

Muzeja “Petit Palais” izstādē apskatāmi gandrīz 200 eksponāti, tostarp manuskripti, fotogrāfijas, gleznas un rakstnieka personīgie piederumi no publiskām un privātām kolekcijām no visas pasaules.

Izstādes pēdējās telpās atspoguļots Vailda traģiskais gals 46 gadu vecumā Francijas galvaspilsētā, kur viņš pēc izsūtīšanas no Lielbritānijas dzīvoja nabadzībā.

Izstādes rīkošanā piedalījās Vailda mazdēls Merlins Holands. Viņš sacīja, ka “joprojām ir ļoti grūti lasīt” uz zilā cietuma papīra rakstītās vēstules, kurās Vailds “uz ceļiem lūdzas” žēlsirdību.

Izstādē apskatāma Vailda mīļākā Alfrēda Duglasa tēva, Kvīnsberijas marķīza, ar roku rakstītā zīmīte, kurā Vailds nodēvēts par “demonstratīvu sodomītu”.

Vailds iesūdzēja marķīzu tiesā par apmelošanu, taču viņš nolīga privātdetektīvus ar uzdevumu atrast pierādījumus rakstnieka homoseksuālismam.

“Grūti pārspīlēt, cik lielā mērā viņu izstūma no sabiedrības,” teica Holands.

Pēc tiesas sēdes tika izdots orderis par Vailda arestu. Parīzes izstādē iekļauts arī sludinājums par Vailda personīgo mantu izsoli, ko rīkoja tiesa.

Rakstnieks apglabāts Parīzes Perlašēza kapsētā. Tas ir starp apmeklētākajiem tūrisma objektiem Parīzē.

Romāna “Doriana Greja ģīmetne” (“The Picture of Dorian Gray”) autoram veltītā izstāde ilgs līdz nākamā gada 15. janvārim.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+