Mobilā versija
+4.0°C
Vitauts, Smuidra, Smuidris
Pirmdiena, 20. februāris, 2017
18. jūlijs, 2014
Drukāt

Patēriņam aizņemas 2000 eiro

Foto: 123RF.comFoto: 123RF.com

Bankā “Citadele” izsniegtā patēriņa kredīta vidējā summa augusi no 1500 eiro pērn līdz 2000 eiro šogad, informēja bankas “Citadele” valdes locekle Santa Purgaile.

Purgaile stāstīja, ka galvenie mērķi, kam iedzīvotāji izmanto patēriņa kredītu, ir mājokļa remonts (32%), lietotas automašīnas iegāde (23%), ilgstošās lietošanas preču iegāde (5%), tātad tiek apmierinātas ilgtermiņa vajadzības dzīves kvalitātes uzlabošanai. Šādu summu cilvēki plāno atmaksāt divos trijos gados.

Šogad izsniegto patēriņa kredītu summa ir vairāk nekā dubultojusies salīdzinājumā ar pagājušā gada atbilstošo periodu. Summa aug nevis tāpēc, ka cilvēki vairāk aizņemtos, bet gan tāpēc, ka aug aizņēmuma apjoms. Šogad arī par aptuveni 20% samazinājies kredītu atteikumu skaits, jo klienti labāk apzinās kredītspēju un zina prasības kredīta saņemšanai, skaidroja Purgaile. Trīs galvenie iemesli kredīta atteikšanai ir šādi: nenomaksāti parādi, pārmērīgas kredītsaistības un ienākumu līmenis ir pārāk zems, lai aizņemtos.

Izvērtējot kredīta pieprasījumu, banka vērtē iedzīvotāja ikmēneša ienākumus. Kredītu var saņemt, ja personas neto ienākumi mēnesī ir vismaz 300 eiro. Ja cilvēks saņem mazāk, tad viņš nespēj nosegt visus ikdienas izdevumus un vēl atmaksāt kredītu. Optimāli būtu, lai visi cilvēka kredītmaksājumi nepārsniegtu 30% no ieņēmumiem, skaidroja Purgaile.

Bankas “Citadele” ekonomists Zigurds Vaikulis atzīmēja, ka kredītu slogs Latvijā patlaban ir salīdzinoši zems un ir pamats tam virzīties uz attīstīto valstu līmeni. Samazinājies privātpersonu kredītu slogs – no deviņiem miljardiem eiro 2008. gadā līdz sešiem miljardiem eiro šogad.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra Finanšu pakalpojumu uzraudzības daļas vadītājs Andis Priedītis mudina aizņemties atbildīgi – izvērtēt savu ienākumu un izdevumu līmeni un brīvo līdzekļu atlikumu mēnesī, iepazīties ar pirmslīguma informāciju un saprast līguma noteikumus.

Pievienot komentāru

Rīgā restaurēta baznīca, muzeji un tapis Saieta namsRaiņa dzīvokli atjauno pēc fotoattēliem un filmētiem materiāliem
Lauksaimniekiem valsts subsīdijās šogad būs pieejami 8,7 miljoni eiroLauksaimniekiem valsts budžeta programmā "Valsts atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai" šogad būs pieejami 8 723 490 eiro, paredz noteikumi "Par valsts atbalstu lauksaimniecībai", kurus plānots skatīt nākamajā valdības sēdē 21. februārī.
Dabasgāzes tirgu atvērs pēc diviem mēnešiem. Ar ko jārēķinās patērētājiem? (13)Būs vēl citi bez "Latvijas Gāzes": Šaubu par gāzes tirgus atvēršanu nav
Pasaulē
Latvija ekonomiskās brīvības reitingā pakāpusies uz 20.vietu (2) Latvija pasaules ekonomiskās brīvības reitingā šogad ir pakāpusies uz 20.vietu no 36.vietas pērn, bet joprojām atpaliek no Igaunijas un Lietuvas.
Draugiem Facebook Twitter Google+