×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
7. jūlijs, 2017
Drukāt

Cerīga ziņa: pensiju varēs krāt arī ārzemju fondos (3)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Eiropas Komisija (EK) rosina ieviest jaunu Eiropas mēroga privāto pensiju produktu (PEPP), nosakot tam vienas standarta pazīmes neatkarīgi no tā, kurā ES valstī tas tiks pārdots. EK priekšsēdētāja vietnieka finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgu savienības jautājumos Valda Dombrovska birojā skaidro, ka tas paplašināšot izvēles iespējas patērētājiem, padarīšot pakalpojumu lētāku un attīstīšot Eiropas privāto pensiju tirgu, sniedzot plašākas biznesa iespējas arī lielākam pakalpojumu sniedzēju lokam.

Pensiju uzkrājumi kļūs mobili

Valsts nevar nodrošināt tādu vecuma pensiju, lai, beidzot darba gaitas, tā aizvietotu iepriekšējos ienākumus. Tāpēc veids, kā minimizēt ienākumu sarukumu pēc došanās pensijā, ir laikus sākt veidot privātos uzkrājumus kā papildinājumu valsts pensijai. Gandrīz visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs ir vismaz kāds privāto pensiju produkts, taču, kā skaidro Dombrovska birojā, lielākoties šādu uzkrājumu veidošana nav ļoti plaši pieprasīta un neattīstās tik strauji, cik varētu vēlēties, – Eiropas privāto pensiju tirgus esot sadrumstalots un neviendabīgs, bet noteikumu juceklis valstu līmenī kavējot liela un konkurētspējīga ES mēroga privāto pensiju tirgus izveidi.

Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) Privāto pensiju fondu komitejas vadītājs Māris Sīlītis gan norāda, ka Latvijā pēdējā laikā tomēr redzama pieaugoša izpratne par savu vecumdienu nodrošināšanu un aizvien pieaug iedzīvotāju iemaksas brīvprātīgajos privāto pensiju plānos. Pērn trešā līmeņa pensiju dalībnieku skaits palielinājies par 24 600 un sasniegtas vēsturiski lielākās individuālās iemaksas – 61,8 miljoni eiro.

Lai veicinātu cilvēkus vēl aktīvāk iesaistīties šajā procesā, EK iecerējusi ieviest šo jauninājumu, kas ļaus privātajiem pensiju uzkrājumiem kļūt mobiliem. Patlaban, uzkrājot pensiju vienā valstī, bet pēcāk pārceļoties uz dzīvi citā, turpināt veikt iemaksas savā pensiju plānā vairs nevar. Ļoti retos gadījumos valstu pensiju plāni tomēr pieļauj turpināt veikt uzkrājumus, arī atrodoties citā ES dalībvalstī, taču tad secen iet nodokļu atvieglojumi, kuri katrā dalībvalstī parasti piemēroti pensiju produktiem.

Galvenais ieguvums pēc šāda standartizēta produkta ieviešanas būšot tas, ka noguldītāji varēs turpināt veikt iemaksas savā PEPP, arī pārceļoties uz citu dalībvalsti. Tāpat būs iespēja, dzīves laikā vairākkārt mainot dzīvesvietu ES dalībvalstu ietvaros, veikt privāto pensiju uzkrājumus katrā no tām, lai izmantotu atvieglojumus, ko valstis piedāvā. Paredzēts, ka PEPP būs vienas un tās pašas standarta pazīmes neatkarīgi no tā, kur ES tie tiks pārdoti.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. čekistu bankās ofšoros???????????Mums ir SWED bankas konti.

  2. LV, kā parasti, kko sačakarēs

Draugiem Facebook Twitter Google+