×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
18. oktobris, 2014
Drukāt

Pēc atteikšanās no hospitalizācijas vīrietim iestājas klīniskā nāve (2)

Foto-LETAFoto-LETA

Ilustratīvs foto

Kāds vīrietis ar sāpēm krūtīs piektdien, 17.oktobrī, sākotnēji atteicās no hospitalizācijas, bet pēc stundas mediķi saukti vēlreiz, kad vīrietis jau bija bezsamaņā un iestājusies klīniskā nāve, ātrās palīdzības brigādei viņu izdevās reanimēt, aģentūrai BNS pastāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša.

Piektdien kāds 75 gadus vecs vīrietis sajutis sāpes krūtīs, kad viņš atradās publiskā vietā – veikalā. Tika izsaukta ātrā palīdzība, bet viņš atteicās braukt uz slimnīcu, sakot, ka pats apmeklēs ārstu.

Pēc stundas vizītes laikā pie ārsta vīrietim iestājās bezsamaņa. Ātrās palīdzības brigādei ierodoties, viņam jau bija iestājusies klīniskā nāve. Mediķi veica reanimēšanu un nogādāja pacientu slimnīcā. Bukša uzsver, ka ir ļoti svarīgi atpazīt insulta simptomus un laikus izsaukt mediķus.

Jau ziņots, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir uzsācis informatīvi izglītojošu kampaņu “Mīli savu sirdi”, lai pievērstu iedzīvotāju uzmanību sirds un asinsvadu slimību (SAS) simptomiem un sirdij veselīgam uzturam. Īpašs akcents kampaņā tiek likts uz infarkta un insulta atpazīšanu.

NMPD Medicīniskās kvalifikācijas un mācību centra vadītāja, ārste reanimatoloģe Dzintra Jakubaņeca iepriekš stāstīja, ka ikvienam iedzīvotājam vajadzētu būt informētam par insulta un infarkta pazīmēm, lai spētu savlaicīgi palīdzēt sev un līdzcilvēkiem. Ja infarkta gadījumā cilvēks pats var pamanīt un atpazīt pirmos simptomus, tad insulta  gadījumā pirmās pazīmes var pamanīt tieši līdzcilvēki. Gan insulta, gan infarkta gadījumā nekavējoša vēršanās pēc palīdzības ir vissvarīgākā – tas dod iespēju pēc iespējas ātrāk nonākt kvalificētu mediķu aprūpē un atveseļoties.

Raksturīgākās infarkta pazīmes ir pēkšņas sāpes krūtīs, sirdsklauves, elpas trūkums, svīšana, trauksme, nāves bailes, galvas reibonis, pārmērīgs nogurums, slikta dūša un vemšana. Šo simptomu gadījumā nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113.

Savukārt reibonis, spēcīgas galvassāpes, tirpšana, līdzsvara un atmiņas traucējumi ir pazīmes, kas var liecināt par insultu. Gadījumā, ja cilvēkam ir šādas pazīmes, līdzcilvēkiem ir jālūdz, lai viņš ātri izpilda testu: atsmaidīt – lūgt cilvēku pasmaidīt un novērtē, vai sejas vienā pusē acu vai mutes kaktiņš nav noslīdējis; turēt – pārbaudīt, vai cilvēks spēj vienlaikus pacelt un pastāvīgi noturēt abas rokas; runāt – pārbaudīt, vai cilvēks spēj runāt un pateikt vai atkārtot vienkāršus teikumus; izsaukt palīdzību – ja cilvēks nevar izdarīt kaut vienu no šīm darbībām, nekavējoties jāsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Informatīvo kampaņu “Mīli savu sirdi!” organizē Veselības ministrija un SPKC, atbalsta Latvijas Kardiologu biedrība un NMPD. Plašāka informācija par kampaņu pieejama: “www. spkc.gov.lv”, “www.draugiem.lv/sveiksunvesels”.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kāda jēga skandināt par to, ka katram līdzcilvēkam jāmāk atpazīt sirds slimības pazīmes, ja netiek dota iespēja katram līdzcilvēkam bez receptes iegādāties un somiņā nēsāt kādu no galvenajiem medikamentiem, kas nepieciešami sirds slimības akūta saasinājuma gadījumos. Laikam labāk, lai cilvēki ātrāk un vairāk nomirst, jo mūsu valdība taču dzīvo pēc principa – nav cilvēka, nav problēmu.

  2. Kad sākās sāpes krūtīs droši vien jau viss ir nokavēts.Profilaksei ārsti.pievērš noziedzīgi maz vērības apgrūtinot pat ilgus gadus lietoto medikamentu recepšu saņemšanu.Mediciniskā kontrole šādu sistēmu stimulē.Vēršoties pie augstākām instancēm ir saņemta atbilde-pie mums ir tāda sistēma un tur neko nevar darīt.Pilnīgs bezceris un pat par fašismu šo sistēmu nosaukt ir kompliments.

Draugiem Facebook Twitter Google+