×
Mobilā versija
+11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
19. februāris, 2014
Drukāt

Gaidis Bērziņš: Sods okupācijas noliedzējiem – pienākums pret režīmu upuriem (13)

Foto - LETAFoto - LETA

Pagājušās nedēļas nogalē ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (Reformu partija) ir nosūtījis vēstuli Saeimas Juridiskajai komisijai, kurā pauž bažas, ka šonedēļ komisijā galīgajam lasījumam atbalstītie grozījumi Krimināllikumā, ar kuriem paredzēta kriminālatbildība par PSRS vai nacistiskās Vācijas pret Latvijas Republiku īstenotās agresijas publisku noliegšanu, attaisnošanu, slavināšanu vai ļaunprātīgu, rupju vai aizvainojošu apšaubīšanu, it kā neatbilst Satversmei un Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijai. Krimināllikuma grozījumi esot pārāk neskaidri un tālejoši, saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju – ierobežojot arī vārda brīvību.

Zīmīgi, ka šāda ārlietu ministra reakcija parādījās pēc tam, kad Vladimirs Žirinovskis pieprasīja atsaukt Krievijas vēstnieku Rīgā uz konsultācijām saistībā ar Latvijā plānotu kriminālsoda ieviešanu par padomju okupācijas noliegšanu.

Savu nostāju Juridiskajai komisijai atkārtoti ir paudusi arī tieslietu ministre Baiba Broka (NA), nosūtot Saeimas Juridiskās komisijas vadītājai Ilmai Čepānei (“Vienotība”) vēstuli, atkārtoti vēršot uzmanību uz to, ka Eiropas Savienības Padomes Pamatlēmums par krimināltiesību izmantošanu cīņā pret noteiktiem rasisma un ksenofobijas veidiem un izpausmēm paredz, ka katra dalībvalsts veic vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu sodu sistēmu par starptautiskās Krimināltiesas statūtos definēto genocīda noziegumu, noziegumu pret cilvēci un kara noziegumu publisku attaisnošanu, noliegšanu vai apšaubīšanu.

Ar izmaiņām Krimināllikumā tiek paredzēts noteikt kriminālatbildību par PSRS vai nacistiskās Vācijas pret Latvijas Republiku īstenotās agresijas ļaunprātīgu, rupju vai aizvainojošu apšaubīšanu, kas līdz šim Krimināllikumā netika ietverts.

Eiropas Komisija savā 2014. gada 29. janvāra ziņojumā par Pamatlēmuma ieviešanu jau tagad ir uzsvērusi, ka Latvija ir paredzējusi kriminālatbildību tikai par Pamatlēmumā paredzēto genocīda noziegumu, noziegumu pret cilvēci un kara noziegumu publisku attaisnošanu vai noliegšanu, bet nav paredzējusi kriminālatbildību par šādu noziegumu apšaubīšanu.

Vēlos atgādināt, ka Latvijas okupācijas fakts tika atzīts ar Augstākās padomes 1990. gada 4. maijā pieņemto deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”, kurā minēts: “1940. gada 14. un 15. jūlijā okupētajā Latvijā politiska terora apstākļos staļiniskās PSRS valdības ultimatīvā nota ar prasību mainīt valdību un 1940. gada 17. jūnija PSRS militārā agresija kvalificējama kā starptautisks noziegums. Tā rezultāts bija Latvijas okupācija un Latvijas Republikas suverēnās valsts varas likvidēšana.”

Vārda brīvība nav absolūta, tā nedrīkst tikt pretnostatīta sekām, kas radušās divu totalitāro režīmu agresijas dēļ. Miljoniem cilvēku dzīvības, izpostītas ģimenes, atņemta sava valsts un zeme, izsūtījums svešumā un pazemojumi nekad nevar tikt pielīdzināti kādas personas vai sabiedrības nelielas daļas tiesībām. Atsaucoties uz vārda brīvību, nedrīkst pazemot upurus un to tuviniekus.

Atliek cerēt, ka politiķi, kuri sākotnēji Saeimas Juridiskajā komisijā nobalsoja par minētajiem grozījumiem Krimināllikumā, izpildīs savu pienākumu pret cilvēkiem, kas cietuši no totalitārajiem režīmiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Te viens otrs gatavs krievam d…. ielīst.Varbūt arī holakausta noliegšanu vēlas atcelt ?

 2. Pilnīgi atbalstu Gaida Bērziņa kunga teikto un pozīciju. Man kauns par to, ka Latviju starptautiski prezentē tāds ārlietu ministrs.

 3. uz manu vectēvu šāva latvieši – leģionari par to, ka viņš atteicās iet leģionā! Un tu nekā , ne ar kadu likumu mani nepiespiedīsi teikt, ka latviešu leģionari ir varoņi. Tā, lūk, Fantomas, nemaz nepūlies! Punkts. Un tavs partijas biedrs, advokātelis bija tas, kura dēļ tagad visā Latvijā jāmaksā piespiedu zemes noma 6%. Kādu latviešu labā tas ir? Līkdeguņu gan! Atradies te viltus patrioti, āža kāja lien ārā pie katrs kustības, īpaši , kad uz vēdera lienat svešus zābakus bučot!

  • Redzi,Tu esi taads pats lupata un gljeevulis kaa Tavs vecteevs. Latvieshiem bija jaabuut vienotiem,vinji ciinijaas par to,lai shodien mees vareetu dziivot,bet dazhu tautas nodeveeju deelj,mees ,shodien eksisteejam un tagad jau ciinamies nevis par savu valsti,bet par latvieshu valodu un lai latvieshu beerni sanjemtu kaut minimaalo paartikas devu!

 4. Pilnigi atbalstu Gaida berzina nostaju. Okupanti paliek okupanti!

 5. No stiklakalns.blogspot.com: Lāsts

  Tieksme nolādēt ir vispārcilvēciskā tieksme. Tā acīmredzot piemīt visām rasēm un visām tautām.
  Ķīniešu (Austrumu) kultūrā lielākais lāsts ir novēlējums dzīvot pārejas laikmetā, kad dzīve ir īpaši smaga, haotiska, bez skaidrības par nākotni. Ja kādu grib nolādēt, tad novēl dzīvot pārejas laikmetā.
  Nolādēšanas formas var būt dažādas. Cilvēks var nolādēt otru cilvēku, citu tautu vispār.
  Taču noteikti ir arī kaut kāds transcendentāls nolādējums. Teiksim, Dieva nolādējums, kad Dievs ir nolādējis ne tikai atsevišķus cilvēkus, bet pat atsevišķas tautas, kuras ir spiestas eksistēt ar šo transcendentālo nolādējumu.
  Latviešu tautas lielākais lāsts ir latviešu necienīgā attieksme pret savas tautas godīgākajiem un gudrākajiem cilvēkiem. Iespējams, Dievs ir šādā formā nolādējis latviešu tautu. Latvieši neciena savus spējīgākos cilvēkus arī pēc viņu nāves, kas citās tautās nav sastopams (vai ir reti sastopams, kaut gan nevienu piemēru nevaru nosaukt). Un tas ir ļoti briesmīgi.
  Dieva lāsts ļoti būtiski atsaucās uz latviešu tautas dzīvi. Tā ir dzīve bez gudru, talantīgu, morāli cēlu cilvēku ietekmējošās līdzdalības. Tā rezultātā latviešu dzīves procesus nosaka pelēki un amorāli indivīdi. Tā tas notiek visos kultūras segmentos. Tā ir dzīve, kurā nav vietas pasionāriem cilvēkiem. Tā ir dzīve, kurā nav vietas īstiem zinātniekiem, māksliniekiem, rakstniekiem, inženieriem, politiķiem. Tā ir tautas dzīve, kuras lielākās garīgās kultūras vērtības ir radītas svešās zemēs, uz kurām bija spiesti pārcelties spējīgākie latvieši. Tā ir tautas dzīve, kuras garīgo mantojumu ir vispamatīgāk izpētījuši cittautieši. Tā ir tautas dzīve bez citu tautu cieņas. Necieņa ir totāla, jo pat tik dziļi neciena, ka nolemj latviešus iznīcināt kā nevērtīgu tautu.
  Šodien šī dzīve ir sasniegusi kulmināciju, jo padomju laikā valdošie valstiski universiālie standarti veicināja spējīgāko cilvēku attīstību. Spējīgākie cilvēki tika atlasīti, atbalstīti, stimulēti, novērtēti.
  Latviešu nevērtīgajai dzīvei ir gan kolektīvs raksturs, gan individuāls raksturs, ietekmējot atsevišķu indivīdu likteni. Talantīgo, gudro, godīgo indivīdu likteni. Un tas ir drūms liktenis. Tas ir latviešu tautas lāsta diktētais liktenis, kad talantīgs, gudrs un godīgs cilvēks netiek atzīts, novērtēts un tiek nepārtraukti vajāts, kas ir sava veida latviešu kolektīvais nosodījums par uzdrīkstēšanos atšķirties no pelēkās masas ar savu talantu, intelektuāli un morāli augsto potenciālu.

 6. 1.Vai mums lemts no NA politiskā spēka saklausīt reālu piedāvājumu par ekonomiskās attīstības programmu?
  2.Vai NA var atklāti izteikt savu poziciju par elektrības cenu celšanos(beztirgus stāvoklī) ar sekām ka visas preces,pakalpojumi un viss pārējais būs ar kārtīgu piecenojumu un šeit nekādas kompensācijas nespēs uzlabot cilvēku materiālo stāvokli
  3.Vai mēs patiesi grimstam un darbojamies pēc principa….vecākus ragaviņās uz mežu….nerunājot par jaunajām ģimenēm…katastrofālo demogrāfisko stāvokli un cilvēku masveida aizbraukšanu no savas dzimtenes
  4.VAI VĒL NA CER KA KĀDS VĒLĒŠANĀS PAR VIŅIEM BALSOS jo liekas ka sauklis ka krievi nāk un atliek balsot par latviešiem ir savu jēgu zaudējis uz visiem laikiem?????????
  5.Vai nav pienācis laiks balsot par tiem kuri saeimā nekad nav tikuši ievēlēti un pateikt skaidru nē tiem kuri ir bijuši pie varas kuras augļus tagad baudām

  • Programmā ir tikai latviski un krieviski runājošie un izskatās ka pārējie jautājumi nav vajadzīgi lai iekļūtu saeimā.
   TĀ IR BIJIS UN TĀ BŪS

 7. Kaut kā dīvaini sanācis… Padomijas sākumgados pat par divdomīgas anekdotes stāstīšanu draudēja “gulags”. Tagad tos, kuri slavina un attaisno to laiku represijas, sūtām strādāt Eiropas līmenI. Kurp dodamies, Latvija???

 8. paskatīsimies, vai 9. maijā pie okupācijas monstra Pārdaugavā būs redzama šī likuma iedarbība. Latviešiem, atšķirība no igauņiem, nav sava mugurkaula.

 9. Labāk šo ministru izvadīt uz SC un lai uzsauc tostu ”atbrīvotājiem” – tikai pēc jaunās ”atbrīvošanas” ārlietu ministri vairs nebūs vajadzīgi un varēs steidzīgi ieņemt vietu pie bedres…

 10. Lai par ko tās partijas vīri nerunātu, visa Latvija un pasaule viņiem parādā un atbildīgi. Tikai viņi paši staigā no partijām un frakcijām iekšā un ārā un jau divdesmit piecus gadus ne par ko neatbild.

 11. Kad beigsies olimpiskās spēles ,tad putins un žirinovskis saviem čomiem SC liks parādīt ,, kuzkina maķ,, režīma upuriem .Tam noteikti piebalsos tankists no zoodārza,kūtsmēslu izvedējs uz Airītēm ,bejozkins,trīs eiroparlamentārieši un daudzi ,daudzi citi.

Draugiem Facebook Twitter Google+