×
Mobilā versija
+6.0°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
7. septembris, 2015
Drukāt

“Pikšās” sumina Kārli Ulmani (12)

Foto - Ģirts ZvirbulisFoto - Ģirts Zvirbulis

Ik gadu Kārļa Ulmaņa piemiņas pasākuma ietvaros tiek pasniegtas arī viņa vārdā nosauktās stipendijas Latvijas Lauksaimniecības universitātes studentiem, kas izcēlušies ar labām sekmēm un pētniecības darbu. Šogad to saņēma Rihards Ziediņš (no kreisās), Līga Baumane, Linda Romanova un Kaspars Krauze.

Ar autobusiem, mašīnām un citiem transportlīdzekļiem pār Zemgales līdzenumiem uz Dobeles novada “Pikšām” vakar plūda liels skaits cilvēku. Kārļa Ulmaņa dzimšanas dienas svinībās valstsvīru godināja vairāk nekā pustūkstotis ļaužu.

Piemiņas pasākuma apmeklētāju vairākums bija tajos gados, kas paši piedzīvojuši tā sauktos ulmaņlaikus. “Tas varētu būt mūsu nākamais uzdevums un izaicinājums – panākt, lai ceļu pie Ulmaņa atrastu arī jaunā paaudze,” sprieda Latvijas Zemnieku savienības (LZS) līderis Augusts Brigmanis. Daļēji šis mērķis jau sāk piepildīties, jo otra lielākā apmeklētāju daļa bija sākumskolas vecuma bērni, kas darbojas mazpulku kustībā. Kopumā bija ieradušies ap 200 mazpulku, kas ir par ceturtdaļu vairāk nekā pērn. Viņi piedāvāja apmeklētājiem iegādāties pašu audzētus lauku labumus un savām rokām darinātas lietas. Nu jau par tradīciju kļuvusi arī mazpulcēnu dāvana Ulmanim – ziedu paklājs. No visas Latvijas mazpulcēnu dārziņiem uz “Pikšām” ceļoja pašu audzētie ziedi, no kuriem tika izveidota kompozīcija. Šoreiz – par tēmu “Sprīdītis”.

Galveno rūpi par Kārļa Ulmaņa piemiņas pasākumu tur viņa dibinātās LZS pārstāvji. “Gadu laikā šis pasākums izaudzis par ko vairāk, ne tikai vienkārši Ulmaņa dzimšanas dienas svinībām. Tie ir mūsu kopā būšanas svētki. Un viņam, noraugoties uz notiekošo no malas, noteikti būtu prieks,” sacīja A. Brigmanis.

Kā ik gadu piemiņas pasākuma ietvaros tika pasniegtas Ulmaņa stipendijas Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) studentiem, kas izcēlušies ar labām sekmēm un pētniecības darbu. Šogad uz to kandidēja 14 studenti, no kuriem tika izvēlēti četri, kuri visu šo mācību gadu saņems stipendiju 190 eiro mēnesī: Rihards Ziediņš (LLU Tehniskā fakultāte), kurš izstrādājis pētniecisko darbu “Ķeguma spēkstacijas celtniecība”; Līga Baumane (Pārtikas tehnologu fakultāte), kas pētīja brīvības cīņas; Linda Romanova (Pārtikas tehnologu fakultāte) par pētījumu “Sievietes loma sabiedrībā pirms un pēc K. Ulmaņa apvērsuma” un Kaspars Krauze, kurš pētīja pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu Pļaujas svētku tradīcijas. LLU studiju prorektors Kaspars Vārtukapteinis uzsvēra – visi šie jaunieši sevi pierādījuši ne vien kā izcili studenti, bet arī sabiedriski aktīvas personas. Paralēli studijām viņi darbojas zemessardzē, studentu pašpārvaldē, Jauno zemnieku klubā un tamlīdzīgi.

Kreisi liberāli noskaņoti vēsturnieki un dažāda līmeņa “eksperti” atsākuši diskusiju par to, vai Kārlis Ulmanis maz pelnījis atrasties uz skolās izvietotajiem patriotisma veicināšanas plakātiem kopā ar citiem Latvijas Republikas prezidentiem. Turpretī tiem simtiem cilvēku, kas vakar pulcējās “Pikšās”, nav nekādu šaubu par Ulmaņa lomu Latvijas vēsturē.

“Protams, Ulmanis ir pretrunīga personība Latvijas vēsturē, tomēr man viņš ir autoritāte, kas daudz darījis latviešu patriotisma un pašapziņas nostiprināšanai. Bez viņa Latvija nebūtu tāda, kāda tā ir šodien,” sprieda LLU studente Linda, un viņai piekrita arī citi jaunieši. Savas domas par Ulmaņa lomu valsts vēsturē ir arī mazpulcēnam Endrijam Maurītim no Staiceles vidusskolas 9. klases. “Es nemāku spriest par to, cik pareizi Kārlis Ulmanis nāca pie varas, bet mums skolā redzamā vietā ir izvietotas viņa atziņas. Un tas ir kā noderīgs padoms brīžos, kad jāpieņem kāds būtisks lēmums,” spriež piecpadsmitgadīgais Endrijs. “Kamēr es būšu uz šīs zemes, kamēr būs Zemnieku savienība, tikmēr mēs izrādīsim godu Kārlim Ulmanim. Var visu ko par viņu teikt, bet Ulmanis ir neizdzēšama un nemainīga vērtība Latvijas dzīvē. Parādiet man kādu mūsdienu politiķi, ar ko lepoties! Nav tādu! Neviens no viņiem nav cienīgs Ulmanim pat kājas notīrīt!” uzsver A. Brigmanis.

“Pikšas” šogad kļuvušas bagātākas ar vēl vienu ēku – ar Eiropas Savienības līdz­finansējumu atjaunota kādreizējā saimniecības ēka, kurā nākotnē iecerēts izvietot ekspozīciju par piensaimniecības attīstību ulmaņlaiku Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Mazpulku vadītājs Atbildēt

  Savas domas par Kārļa Ulmaņa lomu valsts vēsturē ir arī mazpulcēnam Endijam Maurītim no Staiceles vidusskolas 9. klases. “Es nemāku spriest par to, cik pareizi Kārlis Ulmanis nāca pie varas, bet mums skolā redzamā vietā ir izvietotas viņa atziņas. Un tas ir kā noderīgs padoms brīžos, kad jāpieņem kāds būtisks lēmums,” spriež piecpadsmitgadīgais Endijs.
  ———————————–
  Jā, Latvijas valstvīra K.Ulmaņa atziņas/ citātus ir vērts palasīt ne tikai zēniem un meitenēm no K.Ulmaņa izveidotās Mazpulku organizācijas Pirmās brīvvalsts Latvijā, bet arī mums ikvienam:

  – Ģimene ir sargājama, ceļama, viņa jādara labāka, jo no veselīgām ģimenēm veidojas veselīga tauta.

  – Latvija lai mūžam dzīvo kā pērle jūras apskalota, saules — mīļās labās, gaišās, karstās – saules apstarota un sildīta, mūsu siržu mīlēta un mūsu roku, mūsu visu spēku un zināšanu celta un mūsu krūtīm un rokām aizstāvētā un sargātā Latvija tagad un visos laikos.

  -Laime ir tad,
  kad ej garām aptiekai, jo tev nekas nesāp,
  ej garām veikalam, jo tev viss vajadzīgais ir,
  un ej mājās, jo tur tevi gaida.

  Būsim tikpat cildeni savās domās par Latviju un ģimeni, kāds bija Latvijas valstsvīrs Kārlis Ulmanis!

 2. Manas domas:
  PIRMAIS 1918.gada 18.novembra Latvijas Republikas Ministru prezidents Kārlis Ulmanis ir neizdzēšama un nemainīga vērtība Latvijas vēsturē. JAUNĀS neatkarīgās Latvijas valdībai K.Ulmaņa vadībā nācās iznest Brīvības cīņu smagumu, lai NOSARGĀTU neatkarīgo Latviju! Kad karošana bija BEIGUSIES, tikai tad – 1922.gadā 1.saeima ievēlēja PIRMO LR prezidentu Jāni Čaksti.
  2018.gada 18.novembrī taču LEPNI svinēsim LR kā neatkarīgas valsts 100-gadi!
  Tāpēc NAV saprotams, kāpēc sakarā ar Kārli Ulmani piemin TIKAI 1934.gada t.s. “valsts apvērsumu”? Toreiz – 1934.gada 15.maijā – bija PAREIZI izdarīts, kad līdz ar Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa “apvērsumu” tika PADZĪTA saeima, kurā bija 27(!!!) kašķīgas SĪKpartijas! Piemēram, Sociāldemokrātu partija mītiņos izmantoja Krievijas(!!!) sarkano karogu, dziedāja Internacionāli(!!!), pat vēl 1933. gadā rosināja ATTEIKTIES no himnas „Dievs, svētī Latviju”…
  Tāpēc Ministru prezidents K.Ulmanis kā ĪSTS Latvijas patriots nespēja noskatīties uz to vājprātu, kas valdīja saeimā, tāpēc 1934.gada maijā veica to “apvērsumu”! Bet Latvijas Republikas prezidenta amatā palika Alberts Kviesis ar kuru K.Ulmanis apspriedās BŪTISKOS Latvijas valstij svarīgos jautājumos.
  Parādiet kaut vienu MŪSDIENU politiķi vai vēsturnieku, kas cenšas NOMELNOT K.Ulmaņa devumu Latvijas valstij, ar kuru mēs varētu …lepoties???
  NAV tādu!
  Neviens no viņiem NAV cienīgs Kārlim Ulmanim pat kurpes notīrīt!

 3. Visu cieņu K.Ulmanim, laimīga tauta,kurai tāds nesavtīgs politiķis vadībā! Un nebūtu nolādēto okupantu, visplaukstošākā valsts pasaule būtu arī mūsu Latvija!

 4. Ģirts Zvirbulis ir “žurnālists”

 5. Randy, BRD & Latvija, EU Atbildēt

  “Pikšās” sumina Kārli Ulmani >>>
  Par ko??? Par muusu Latvijas Valsts intereshu nodeviibu??? Par bezierunu kapitulaaciju vanjku bezcilveekiem=Untermensch??? Par ko??? Tajaa laikaa, kad taapat kaa Somiem, vajadzeeja ciiniities un sisties ar vanjku meeslu ordaam liidz peedeejam viiram un sievai, Ulmanis noleema kapituleet un ‘palikt savaa (!!!) vietaa’??? Protams, Somijas Mannerheima liinija bija daudz piemeerotaaka aizsardziibai pret vanjku ordu uzbrukumu, bet kapituleet ‘vienkaarshi taapat’???? Un par to ‘suminaat’???? Praatinj, naac maajaas!!!

  • Randy, BRD & Latvija, EU Atbildēt

   Un veel: kaapeec Latvvijai uz robezhas ar vanjkiju nebija kaut kas liidziigs ‘Mannerheima liinijai’??? Vai Latvija K.Ulmanja laikaa gaidiija ka mums uzbruks Vaacija???? Atvainojiet, tas buutu IDIOTISMS! Vieniigais zveers kas vareetu uzbrukt bija vanjkija!!! Kur buja nocietinaajumu buuveeshana uz Latvijas – vanjkijas robezhas??? Kur??? Nebija. Un tam var pateikties tikai K. Ulmanim.

  • Kāds ir Jūsu devums šodienas Latvijai?

 6. mī un žē 🙂

 7. Paldies Latvijas Zemnieku savienībai par lielisko pasākumu!

 8. Parādiet man kādu mūsdienu politiķi, ar ko lepoties! Nav tādu! Neviens no viņiem nav cienīgs Ulmanim pat kājas notīrīt!” uzsver A. Brigmanis.
  Man atliek tikai piekrist – nu nav nesavtīga valsts patriota un īstena valstsvīra. Tikai tādi kampēji un tukšas Briseles mucas ,un ūinātāji…

Draugiem Facebook Twitter Google+