×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
5. janvāris, 2012
Drukāt

Pirmā no trijām

ReklāmfotoReklāmfoto

Beidzot arī Latvijā nonākusi viena no gaidītākajām aizvadītā gada filmām – trilleris “Meitene ar pūķa tetovējumu”, kas, pateicoties publicitātes mašīnai, pilnīgi noteikti kļūs gan par gada sākuma vienu no ienesīgākajām kinolentēm, gan vienlaikus arī pirmā Holivudas filma Stīga Lārsona triloģijas “Millenium” ekranizācijai.

 

Rūnija Mara ir sākusi lielisku karjeru, uz lielā ekrāna nospēlējot vienu no pēdējo gadu iekārojamākajām lomām, izkonkurējot gan Skārletu Johansoni, gan Keiru Naitliju.

 

Mikaels Blūmkvists ir žurnālists, no kura ir jāuzmanās, taču pēdējā publikācija un tai sekojošie tiesu darbi viņu padarījuši par izsmieklu sabiedrības acīs. Nespēdams pārdzīvot, ka viņa pētījumi nu nolaisti renstelē, bet viņš pats padarīts par lētu skandālistu, Mikaels piekrīt intriģējošam piedāvājumam – noskaidrot, kas pirms 40 gadiem notika ar Henrika Vangera radinieci, pretī par to saņemot ne vien pieklājīgu honorāru, bet arī vērtīgu informāciju, kas varētu palīdzēt atjaunot viņa profesionālo reputāciju un aiz restēm iesēdināt politiķi, kura darbība saistīta ar Krievijas mafiju.

Taču Blūmkvists nav tik naivs, lai neapzinātos, ka 40 gadus vecie notikumi nu ir apauguši gan ar sazvērestības teorijām, gan krietni padzisuši no atmiņām, tā zaudējot nozīmīgas nianses, un viņš darbā par savu asistenti pieņem Līsbeti Salanderi. Pīrsingotās, izteikumos tiešās un dzīves smagi sistās meitenes fantastiskās darba spējas pārsteidz pat tādu profesionāli, kāds ir Blūmkvists, un soli pa solītim viņi šķetina notikumus, kas izjauca Vangeru ģimeni, vienam uz otru liekot skatīties ar aizdomām kā iespējamo slepkavu.

 

Deivids Finčers, kura kontā ir gan “Cīņas klubs”, gan “Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu”, gan “Sociālais tīkls” un divas nominācijas “Oskaram”, Lārsona trilleri ieturējis zilpelēkā toņu gammā, uzsverot skandināvu kino vizuālās kvalitātes un maksimāli tuvojoties romāna atmosfērai.

 

Stingri pieturoties arī rakstītajam burtam, viņš atļāvies vien nenozīmīgas atkāpes no sižeta, uz lielā ekrāna radot Holivudas standartiem netipisku trilleri, kas iekļauj arī krietnu devu vardarbības, kailskatus un tieši tāpēc pakļauts vecuma cenzūrai, un ar vieglu ironiju par patstāvīgu darbu pārvēršot romānu, kas ātri kļuva par bestselleru un tulkots tik daudzās pasaules valodās.

Daniels Kreigs Blūmkvista lomā ienesis gan Džeimsa Bonda robustumu un atteicies no šā supervaroņa glances, kā arī pārtraucis neveiksmju līkni, ko aktiera karjerā ierakstījis fantastikas trilleris “Kovboji un citplanētieši” un šausmu filma “Sapņu māja”, bet Stellans Skarsgārds, viens no retajiem izcilas karjeras īpašniekiem zviedriem Holivudā, un leģenda Kristofers Plammers – viņš arī kapteinis fon Traps “Mūzikas skaņās” – otrā plāna, taču ne mazāk nozīmīgās lomās radījuši izteiksmīgu fonu šaušalīgu slepkavību atrisinājumam, kurā cilvēciskās ambīcijas un rakstura vājības pakļaujas askētiskam un stilistiski pārliecinošam izpildījumam ar pamatīgu pēcgaršu.

 

RŪNIJA MARA
meitene_ar_pukja_tetovejumu_7

1985. gadā dzimusī amerikāņu aktrise Rūnija Mara ilgu laiku dzīvoja māsas ēnā – Keita jau no mazotnes strādāja televīzijā un kino, kamēr Rūnija studēja psiholoģiju un sociālo politiku un, kā viņas ģimenē pieņemts, nodarbojās ar labdarību. Rūnijas senčos ir gan veiksmīgi biznesmeņi, gan diplomātiskā servisa darbinieki, gan filantropi, un tas viņai ik pa laikam piekabināja Amerikas futbola princeses birku, no kuras Mara, pateicoties Līsbetes Salanderes lomai, ir atvadījusies uz visiem laikiem. Kino debitējusi pirms sešiem gadiem, Mara līdz šim nospēlējusi 14 lielākas un mazākas lomas – divas filmas vēl ir tapšanas stadijā –, taču tieši viņu par ideālo aktrisi romāna “Meitene ar pūķa tetovējumu” Holivudas versijai izvēlējās kulta režisors Deivids Finčers. Un atbilstoši lomai Mara atvadījās gan no garajiem matiem, gan ieguva vairākus pīrsingus, noskuva uzacis un pazuda no sarkano paklāju spozmes, lai pēc iespējas tuvāk piekļūtu savai varonei, ko zviedru versijā jau bija nospēlējusi Nūmi Rapasa. Tagad, protams, Maras karjera ir uzņēmusi pamatīgus apgriezienus – viņa jau ir parakstījusi līgumu par darbu pārējās “Millenium” filmās, nu strādā pie Terensa Malika un Ketrīnas Bigelovas. Par Līsbetes lomu Mara ir nominēta “Zelta globusam”, un maz ticams, ka Amerikas Kinoakadēmijas biedri nenovērtēs viņas sniegumu ar vismaz nomināciju pasaules kino iekārotākajai balvai “Oskars”.

 

 

 

Būtiskais

“Meitene ar pūķa tetovējumu”/”The Girl with the Dragon Tattoo”

ASV, Zviedrija, Vācija, Lielbritānija, 2011.

Režisors: Deivids Finčers

Lomās: Rūnija Mara, Daniels Kreigs, Stellans Skarsgārds, Kristofers Plammers, Robina Raita

No 6. janvāra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+