×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
14. aprīlis, 2014
Drukāt

Pirmā nodaļa jaunajā Gaismas pilī tikšot atvērta jūnijā (+FOTO) (1)

Foto: Timurs SubhankulovsFoto: Timurs Subhankulovs

Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Periodiskie izdevumi, letonika, kartogrāfiskie materiāli, kā arī retās grāmatas un rokraksti no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) nodaļas Jēkaba ielā 6/8 lasītājiem “Gaismas pilī” varētu būt pieejami jau jūnijā, preses konferencē par LNB krājumu pārvešanu uz “Gaismas pili”, Mūkusalas ielā 3, stāstīja LNB direktors Andris Vilks.

Šodien krājumi no LNB nodaļas Jēkaba ielā 6 sāka ceļu uz jauno ēku Mūkusalas ielā 3. Atļaujas no atbildīgajām institūcijām, pēc Vilkta teiktā, ir saņemtas. No Jēkaba ielas krājuma tiks pārvietoti aptuveni 740 000 dažādu iespieddarbu.

LNB Galvenās grāmatu krātuves vadītāja Anita Arājuma pastāstīja, ka lielāka problēma pārcelšanās laikā ir, ka Jēkaba ielas krājumā ir dažāda izmēra iespieddarbi – no viena milimetra līdz vairākiem metriem. Arājuma pauda, ka testa režīmā aizvestas jau divas kravas. Grāmatas tiekot paņemtas no plaukta Jēkaba ielā un noliktas plauktā jaunajā ēkā Mūkusalas ielā. Pārcelšanās esot organizēta šādi, lai nebūtu aizkavēšanās tad, kad bibliotēku atvērs apmeklētājiem.

Krājums esot atputekļots un tam veikta dezinfekcijas procedūra. Arājuma norādīja, ka pirmo gadu rūpīgi sekos krājuma stāvoklim. Viņa uzsvēra, ka pārvietošana tam par labu nenāk. Pēc Arājumas teiktā, jaunajā ēkā krājuma glabātuves vide – 18 grādu temperatūra un 45% mitrums – tam dos iespēju izturēt ilgāku laiku, nekā tas bija līdz šim.

Pārvadātāju uzņēmuma SIA “FF International Movers” vadītājs Aivars Usāns pastāstīja, ka LNB pārcelšanās būs izaicinājums arī pārvadātājiem. Krājumu pārvešanā pašlaik strādā 12 darbinieki. Kaut gan uzņēmumam ir 14 gadu pieredze biznesā, kā arī muzeju pārcelšanās pieredze, LNB krājumu pārvešana būs vēl nebijis, vēsturisks pasākums. Viņš pastāstīja, ka, lai iegūtu pieredzi, pārvadātāji sazinājušies arī ar kolēģiem Itālijā, kas nodrošināja Vatikāna bibliotēkas krājumu pārvešanu.

Vilks informēja, ka LNB pārcelšanās kopumā būs sarežģīta, jo tā notiks starp sešām ēkām. Paralēli notiekot arī informācijas tehnoloģiju iegāde un uzstādīšana jaunajā ēkā. Visu LNB krājumu aptuveni trīs miljonu vienību apmērā plāno pārvest septiņu mēnešu laikā. Vilks pauda gandarījumu par pārvadātāju nopietno attieksmi un jau iesāktajiem darbiem, norādot, ka visa LNB krājuma pārvešana varētu notikt arī ātrāk. Krājuma pārvietošanas laiks aprēķināts, ņemot vērā iespieddarbu daudzumu un to, cik daudz iespējams aizvest vienā kravā.

Vilks pastāstīja, ka nākamā pārvešana notiks no bibliotēkas Krišjāņa Barona ielā 14, jo tajā atrodas krājuma daļa, ko lasītāji visbiežāk pieprasa. Tādējādi jaunajā ēkā pirmie apmeklētājiem būs pieejami vispieprasītākie iespieddarbi. Pēc tam pārvests tiks krājums no Tērbatas ielas 75, lai atbrīvotu vietu Rakstniecības un mūzikas muzeja krājumam, kas pašlaik vēl glabājas Rīgas pilī. Pēdējie tiks pārvietoti LNB krājumi Krišjāņa Barona ielā 3 un Anglikāņu ielā 5.

Jau ziņots, ka sāks pakāpenisku LNB Reto grāmatu un rokrakstu nodaļas lasītavas Jēkaba ielā 6/8 pārvietošanu. Bibliotēkas krājumi un lasītavas, kas izvietotas Jēkaba ielā 6/8, pārvākšanās periodā lasītājiem nebūs pieejamas. Pārējās LNB nodaļas pašlaik turpinās darbu ierastajā režīmā.

Letonikas profila literatūrai daļēji varēs piekļūt Baltijas Centrālās bibliotēkas lasītavā Tērbatas ielā 75, kā arī izmantojot LNB Galvenās grāmatu krātuves eksemplārus.

Pēc bibliotēkas pārcelšanās uz Mūkusalas ielu ēka Jēkaba ielā tiks nodota tās īpašnieka un iznomātāja Latvijas Republikas Saeimas rīcībā.

Ar jaunāko informāciju par krājuma pārvešanas gaitu regulāri var iepazīties LNB mājaslapas “www.lnb.lv” sadaļā “Aktualitātes”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Var vienīgi apbrīnot cilvēkus, kuri nemācās no citu kļūdām. Kā zināms, jaunā Nacionālās bibliotēkas ēka vēl nav nodota ekspluatācij! Un nav svarīgi, kāda iemesla dēļ. Taču jau pilnā sparā notiek tās fondos esošo izdevumu pārvietošana uz jauno celtni. Steiga tiek argumentēta ar vēlmi pēc iespējas ātrāk apmierināt klientu vēlmi doties uz jauno bibliotēku… Un ar to publiskajā telpā lepojas visi, kam vien nav slinkums. Ne vienmēr mērķis attaisno ar baltiem diegiem šūto argumentāciju.

Draugiem Facebook Twitter Google+