×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
7. maijs, 2015
Drukāt

Pirmoreiz Latvijā – Karla Dženkinsa “Mesa mieram”

Foto - Aigars LapsaFoto - Aigars Lapsa

Profesionālais pūtēju orķestris "Rīga".

8. maijā Latvijas pirmatskaņojumu piedzīvos velsiešu komponista Karla Dženkinsa pasaulslavenais skaņdarbs “Mesa mieram”. Rīgas Sv. Jāņa baznīcā to atskaņos Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, profesionālais pūtēju orķestris “Rīga” diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā. Koncerta solisti – dziedātāji Ieva Parša un Ivars Cinkuss.

Lai arī visā pasaulē Karls Dženkinss (1944) visbiežāk pazīstams kā starpžanru skaņdarba “Adiemus” autors, viņa radošajā kontā ir arī daudz citu brīnišķīgu un, jāatzīst, arī visai populāru skaņdarbu. Ne velti par darbību populārās mūzikas jomā saņēmis vairākas mūzikas industrijas balvas.

K. Dženkinsa “Bruņotais vīrs” ar apakšnosaukumu “Mesa mieram” ir Kosovas kara upuriem veltīts liela apjoma darbs, sacerēts 1999. gadā un pirmatskaņots Londonas Karaliskajā Alberta zālē 2000. gada 25. aprīlī. Līdz 2010. gadam skaņdarbs atskaņots visā pasaulē jau aptuveni 900 reižu un vairākkārt ir arī ieskaņots. Skaņdarbs izpelnījies ievērojamu popularitāti, piemēram, ierindojoties pirmajā vietā britu radio “Classic FM” aptaujā “Top 10 by living composers” (dzīvo komponistu darbu “top10”) 2008. gadā.

“Mesa mieram” nereti tiek dēvēta par mūsdienu mūzikas fenomenu un “pasaules mūziku”, tajā kombinējas Rietumu pasaules mesas tradīcijas, balādes un tautas melodijas. Skaņdarba 13 daļās apvienoti teksti no dažādiem vēsturiskiem un reliģiskiem avotiem – Bībeles psalmiem un atklāsmēm, azāna (aicinājums uz lūgšanu islāmā) un senās Indijas eposa Mahābhāratas. Tajā izmantoti arī Radjarda Kiplinga, lorda Alfrēda Tenisona un Hirosimā izdzīvojušā rakstnieka Sankiči Toges vārdi.

Pirmā un pēdējā mesas daļa ir balstīta 15. gadsimta franču tautasdziesmā “Bruņotais vīrs” (L’homme armé). Tekstu atlasi veicis Gajs Vilsons.

Profesionālais pūtēju orķestris “Rīga” kopā ar Valsts Akadēmisko kori “Latvija” un diriģentu Mārtiņu Ozoliņu gatavo šo skaņdarbu īpaši 2015. gada 8. maijam, kad pasaule atzīmēs 70. gadadienu kopš Otrā pasaules kara beigām. Versiju simfoniskajam pūtēju orķestrim ir veidojis angļu komponists Martins Elerbijs, kuram ir liela pieredze mūzikas sacerēšanā pūšaminstrumentu sastāviem.

Varbūt noder

Koncerts: 8. V 19.00

Biļetes “Biļešu paradīze” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 10 – 20.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+