×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
28. septembris, 2012
Drukāt

Plaušu veselība ir svarīga

Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

Par to, kādēļ svarīgi pievērst sabiedrības uzmanību plaušu slimību diagnostikai un ārstēšanai, saruna ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāju profesoru Viesturu Boku. 


 

– Ko vēlaties panākt, regulāri organizējot savā slimnīcā veselības dienas?

– Universitātes slimnīcas misija ir sadarbībā ar pacientiem, primārās un sekundārās aprūpes ārstiem, mazākiem stacionāriem nodrošināt augsta līmeņa ārstēšanu, tādēļ ārstiem ir ļoti svarīgi gan saziņā ar kolēģiem, gan pacientiem runāt vienā valodā, pareizi saprast informāciju. Veselības dienas, kas veltītas saslimšanām, kas izplatības ziņā ieņem pietiekami svarīgu vietu, ir viens no veidiem, kā izglītot sabiedrību, veicināt komunikāciju un veidot dialogu starp ārstiem un pacientiem.

– Kādēļ šogad uzmanība pievērsta tieši plaušu veselībai?

– Plaušu slimības ir viens no biežākajiem iedzīvotāju nāves iemesliem – ap 19%, tādēļ šis jautājums ir ļoti aktuāls. Turklāt šobrīd Rīgas Austrumu slimnīca ir ne tikai lielākā Latvijas slimnīca, tajā skaitā universitātes slimnīca, bet pēc Tuberkulozes un plaušu slimību centra (TPSC) pievienošanas kļuvusi arī par valsts mēroga plaušu slimību diagnostikas un ārstniecības centru. Varam lepoties ar to, ka mūsu slimnīcā tagad ir ļoti laba torakālās ķirurģijas nodaļa, kur gadā tiek veiktas vairāk nekā 400 visaugstākā līmeņa un ļoti sarežģītas plaušu operācijas. No tām piektā daļa ir minimāli invazīvās vai tā saucamās videooperācijas.

 

Šīs ķirurgu brigādes ienākšana Rīgas Austrumu slimnīcas ķirurģiskajā dienestā ļoti lielā mērā palielina mūsu kapacitāti un diagnožu sarežģītību, un es domāju, ka ar laiku šī nodaļa varētu kļūt par vienu no vadošajām ķirurģiskajā dienestā, jo operācijas ir lielas, sarežģītas un tās tiek veiktas ar labiem panākumiem.

 

Vēlos pieminēt arī Pasaules veselības organizācijas sadarbības centru, kas TPSC darbojas jau astoņus gadus un kurā savas zināšanas papildinājuši 2000 ārstu no 50 pasaules valstīm, tajā skaitā arī no Latvijas. Tas ir ļoti nozīmīgs, arī lai celtu informatīvo izglītības līmeni mūsu ārstiem.

– Ar kādām slimībām visbiežāk slimo Latvijas iedzīvotāji?

– Pirmajā vietā ir hroniskās obstruktīvās plaušu saslimšanas, kas ir ļoti izplatītas un kas progresējot izraisa invaliditāti un pat var beigties letāli. Ļoti izplatītas ir arī plaušu iekaisīgās slimības, piemēram, pneimonija, kā arī plaušu vēzis un tuberkuloze. Statistika liecina, ka diemžēl pēdējos gados saslimstība ar šo infekcijas slimību pieaug. Pērn Latvijā tika reģistrēti 788 pirmreizējās tuberkulozes gadījumi, bet šā gada beigās šis skaitlis, visticamāk, būs jau vairāk.

– Kam Plaušu veselības dienā tiks pievērsta īpaša uzmanība?

– Pirmkārt, veselības dienā ikviens Latvijas iedzīvotājs varēs saņemt izsmeļošu informāciju ne tikai par biežāk sastopamajām plaušu slimībām, bet arī praktiskus padomus, kā rīkoties, lai pārbaudītu plaušu veselību. Otrkārt, noteikti gribētos pastāstīt par diagnostikas un ārstēšanas iespējām, kādas šobrīd spēj nodrošināt Rīgas Austrumu slimnīca. Piemēram, spirogrāfija ir tikai viena, ļoti vienkārša izmeklēšanas metode, kas ļoti agrīni spēj sniegt informāciju par plaušu funkcionālo stāvokli, taču mūsu slimnīcā iespējams plaušas izmeklēt arī ar sarežģītākām izmeklēšanas metodēm.

 

Abos plaušu slimību centros – gan stacionārā “Gaiļezers”, gan Upeslejās – darbojas ļoti spēcīgs bronholoģiskais dienests, kura rīcībā ir moderna aparatūra, piemēram, iekārta, ar kuru iespējams ļoti agrīni diagnosticēt plaušu vēzi, kā arī endobronhiālās ultrasonoskopijas ierīce, kas izmeklēšanas laikā ļauj veikt arī punkciju un biopsiju, lai iegūtu audu materiālu precīzas diagnozes noteikšanai.

 

Tuberkulozes un plaušu slimību centrā ik gadu veic vairāk nekā 4500 bronhoskopijas, bet stacionārā “Gaiļezers” – vairāk nekā 2000. Rīgas Austrumu slimnīcā darbojas arī bronhiālās astmas kabinets, kur konsultē pneimonologi un alergologi. Arī šī saslimšana Latvijā ir pietiekami plaši izplatīta.

Veselības dienas laikā notiks arī zinātniskā konference ārstiem, kurā ar savu pieredzi dalīsies pieredzējuši infektologi, pneimonologi, radiologi.

Domāju, ka ikviens Latvijas iedzīvotājs, kurš apmeklēs Plaušu veselības dienu mūsu slimnīcā, būs ieguvējs, jo saņems noderīgu informāciju. Mēs gribam parādīt durvis, pa kurām ieejot, ikviens sadarbībā ar Rīgas Austrumu slimnīcas speciālistiem var atrisināt savas veselības problēmas ātrāk, labāk, lētāk.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+