×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
31. marts, 2016
Drukāt

Polijā gatavojas novākt padomju pieminekļus (1)

Foto: polskieradio.plFoto: polskieradio.pl

Polijas Kultūras ministrija gatavo likumprojektu, kas ļaus visā valstī novākt padomju periodā uzstādītos pieminekļus, kuri simbolizē svešas varas dominanci un komunistiskās diktatūras laiku, vēsta Polijas mediji. Kā iniciators tiek minēts Polijas Nacionālās atmiņas institūts. Tā uzdevumos ietilpst komunistiskā režīma represiju pētniecība un izvērtēšana.

Institūta direktors Lukašs Kaminskis norādījis, ka pieminekļu atstāšana savās vietās 90. gadu pārmaiņu laikā bijusi fatāla kļūda, kas gadiem ļāvusi vērst pret Poliju “propagandu un provokācijas”. Pieminekļu novākšanas likumprojekts jau tuvāko nedēļu laikā tikšot nodots pašvaldībām izvērtēšanai. Runa ir par vairāk nekā 500 padomju varu, lielākoties padomju armiju godinošiem monumentiem, kuru uzstādīšanai nav bijis nekāda sakara ar poļu pateicības jūtām. Kas attiecas uz pieminekļiem kritušajiem padomju karavīriem, tad uz tiem ieplānotais lēmums neattiecas, un Polijas valsts turpinās par memoriāliem rūpēties. Kaminska ieskatā, priekšdarbus pieminekļu novākšanai pašvaldības varētu sākt veikt jau jūnijā, vēl pirms attiecīgā likuma pieņemšanas. Likvidētos pieminekļus paredzēts pārvietot uz muzejiem.

Diskusijas par padomju ietekmes laikā uzstādīto monumentu likteni Polijā notiek jau gadiem un atsevišķos gadījumos pieminekļi novākti, gan izsaucot niknus Krievijas protestus. Viens no pēdējais šāda veida incidentiem tika reģistrēts 2015. gadā, kad varas iestādes nolēma demontēt gadiem novārtā pamesto pieminekli PSRS armijas ģenerālim Ivanam Čerņahovskim Peņežno pilsētiņā pie Krievijas Kaļiņingradas apgabala robežas. Kremlis to izvērta diplomātiskā skandālā, Polijas vēstnieku Maskavā izsauca sniegt paskaidrojumus un pie pieminekļa steigšus organizēja vairākus piemiņas pasākumus. Kaminskis nešaubās, ka arī tagad sekos vētraini Krievijas protesti: “Tomēr mums šī lieta jāatrisina, lai nedotu Kremlim iespēju to izspēlēt atkārtoti, kā arī rīkot provokācijas”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai nebūtu arī mums laiks izdarīt to pašu?

Draugiem Facebook Twitter Google+