×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
18. februāris, 2014
Drukāt

Itālijas topošais premjerministrs Renci sola reformēt politisko vidi

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Itālijas prezidents Džordžo Napolitāno vakar uzticēja valsts jauno valdību veidot Demokrātiskās partijas (DP) jaunajam priekšsēdētājam Mateo Renci, kurš pagājušajā nedēļā rosināja mainīt līdzšinējo valdības vadītāju no DP Enriko Letu. Renci savu partijas biedru Letu apsūdzēja nespējā Itālijas ekonomiku atgriezt uz izaugsmes ceļa, kā arī gausajā reformu ieviešanā, kuru mērķis būtu atbrīvoties no korumpētās un izšķērdīgās birokrātijas. Tikmēr deviņus ar pusi mēnešus premjerministra amatā pavadījušais Leta savu jaunāko kolēģi apsūdzēja nodevībā. Abiem iepriekš bijusi vienošanās, ka Leta amatā paliks vismaz līdz gada beigām.

Renci savu partijas biedru no Itālijas premjerministra krēsla gāza pagājušajā nedēļā, kad DP vadība atbalstīja Renci aicinājumu steidzami mainīt valdību. Šo ieceri partijas iekšējā balsojumā atbal­stīja 136 deputāti, kamēr tikai 16 nostājās Letas pusē. Kaut arī DP biedri aizrāvušies ar ķildošanos savā starpā un nelielā koalīcijas partnere – partija “Jaunie centriskie labējie” – paziņojusi, ka koalīcijas saglabāšanu “nevar garantēt”, visticamāk, Itālijas jauno valdību veidos tās pašas divas partijas, kas iepriekš. Kā norāda raidsabiedrība BBC, atsaucoties uz avotiem DP vadības spicē, Renci premjerministra amatā varētu tikt apstiprināts “tuvākajās dienās”, iespējams, jau ceturtdien.

Ja tas notiks, 39 gadus vecais Renci kļūs ne tikai par jaunāko šobrīd pie varas esošo premjerministru kādā Eiropas Savienības valstī, bet arī par jaunāko valdības vadītāju Itālijas vēsturē. Līdz šim valsts vēsturē jaunākā premjerministra statusu bija aizņēmis Benito Musolīni, kurš brīdī, kad 1922. gadā kļuva par Itālijas premjerministru, bija divus mēnešus vecāks nekā šobrīd Renci.

Renci piedzima 1975. gadā Florencē. Vidusskolā viņš bija teicamnieks, darbojies skautu organizācijā un Florencē esošajā Romas katoļu baznīcas draudzē bijis altāra zēns. Kad Renci bija 19 gadi, viņš Itālijas televīzijas laimestu spēlē laimēja tūkstoš dolārus.

Politisko karjeru Renci sāka 1996. gadā, kad iestājās Itālijas kristīgi demokrātiskajā “Tautas partijā” un trīs gadus vēlāk kļuva par Florences provinces sekretāru. 2004. gadā Renci tika ievēlēts par Florences apgabala prezidentu. Tiesa, tobrīd jau no centriski kreiso partiju koalīcijas. Īsi pirms kļūšanas par apgabala prezidentu Renci apprecējās ar Agnesi Landīni, kura šobrīd ir vidusskolas skolotāja Florencē un ar kuru kopā viņam ir trīs bērni – divi dēli un meita. Vēlāk savu politisko nostāju Renci apstiprināja, iestājoties centriski kreisajā DP, no kuras startējot 2009. gadā kļuva par Florences pilsētas mēru. Vietējie florencieši par Renci lielākajiem sasniegumiem dēvē nodokļu sloga samazināšanu un atkritumu biznesa sakārtošanu. Tiesa, tagad viņam sevi nāksies apliecināt augstākā – nacionālā – līmenī.

Itālijas politiskie apskatnieki ārpus Itālijas maz zināmo Renci dēvē par ambiciozu jaunekli, kurš apveltīts ar teicamām komunikācijas prasmēm. Vairākus gadus viņš asi kritizējis Itālijas politikas pieredzējušāko paaudzi. Renci daudzi salīdzina ar bijušo Britānijas premjerministru Toniju Blēru, kurš pārstāvēja leiboristus un kura darbībām cieši sekoja arī citas Eiropas centriski kreisās partijas, norāda ziņu aģentūra “AFP”.

Pirms četriem gadiem Renci paziņoja, ka visiem politiķiem, kuri ir vienā vecumā ar toreizējo premjerministru Silvio Berluskoni, būtu jādodas pensijā. Tobrīd, runājot par vecāka gadagājuma politiķiem, viņš lietoja itāliešu sarunvalodas vārdu “rottamore”, kas burtiski nozīmē vecas automašīnas vai kādas tehniskas ierīces izmešanu atkritumu izgāztuvē. Šā izteikuma dēļ Renci ticis pie iesaukas “Il Rottamatore”, kas būtu tulkojams kā “izmetējs”.

Itālijas mediji arī norāda uz Renci raksturīgo neformālo ģērbšanās stilu – viņš bieži redzēts ādas jakā, ar nedaudz atpogātu kreklu un saules brillēm. Renci ir arī nasks interneta sociālo vietņu lietotājs. Viņa tēls un nepatika pret Itālijas vecāko politiķu paaudzi novedis pie popularitātes pieauguma tieši jaunatnes vidū. “Viņš vienmēr kaut ko organizēja, vienmēr kaut ko gribēja nokārtot,” par Renci izteicies Florences draudzes priesteris Džovani Sasolīni, piebilstot, ka “futbola laukumā jaunais Mateo vienmēr gribēja būt uzbrucējs”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+