×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
20. jūlijs, 2012
Drukāt

Pret kaļķakmeni veļasmašīnā (3)

Foto-Flickr/Tim in SydneyFoto-Flickr/Tim in Sydney

“Vai, mazgājot veļu automātiskajā veļas mašīnā, vienmēr ir jāpievieno “Calgon”? Varbūt kāda veļas pulvera sastāvā ir vielas, kas noņem kaļķakmeni? Un kādi apzīmējumi uz pulvera paciņas to norāda?”
 Marija Dzerkale Preiļu novadā

 

– Kompānijas “Procter & Gamble” (P&G) visu ražoto veļas pulveru (“Ariel”, “Tide”, “Bonux”) sastāvā ir speciālas vielas, kas kavē kaļķakmens nosēdumu veidošanos uz veļas mašīnas sildelementa. Uz to norāda attēls uz iepakojuma – izlocīts sildelements, kam uzvilkts pāri zaļas krāsas ķeksītis. Līdz ar to nav nepieciešams papildus izmantot specializētus līdzekļus pret nosēdumu veidošanos, – skaidro kompānijas “P&G Latvia” patērētāju informācijas nodaļas pārstāve S. Jirgensone.

SIA “Electrolux Latvia LTD” pārstāvis Martins Dunajevs norāda, ka veļas mašīnas tīrību ietekmējot pieslēgtā ūdens ķīmiskais sastāvs (katrā reģionā un pilsētā tas atšķiras), kā arī izmantotā veļas pulvera un dažādu piedevu mijiedarbība.

 

– Mūsdienās veļu parasti mazgā zemā temperatūrā (30 – 40 grādos), bet pulveri lieto par daudz. Nepieciešamais daudzums ir norādīts instrukcijā uz veļas mazgājamā līdzekļa iepakojuma.

 

Ikdienas veļas mazgāšanai esot gana ar minimālo norādīto pulvera devu (ja lietošanā ir kāds no jaunākajiem veļas mašīnu modeļiem, šo devu drīkstot pat samazināt uz pusi).

– Mazgāšanas līdzekļu nepareizas izmantošanas dēļ var rasties daudz putu, un to ietekmē iekārta var pārtraukt mazgāšanas cikla gaitu, – brīdina speciālists un aicina pievērst uzmanību uz pulvera iepakojuma rakstītajai informācijai, piemēram, tam, ka konkrētais pulveris ir piemērots mazgāšanai zemā temperatūrā. M. Dunajevs arī izklāsta, cik būtiska loma veļas mašīnas un cauruļu tīrības nodrošināšanā ir ūdens temperatūrai.

– Veļu ieteicams mazgāt 60 un 90 grādu temperatūrā. Ja to regulāri dara 40 grādu vai zemākā režīmā, ar laiku uz veļas veidojas pelēki brūnas nokrāsas traipi. Cieš arī veļas mašīnas sildelements – uz tā krājas nogulsnes. Lai to novērstu, jāveic trīs līdz četri mazgāšanas cikli 95° C temperatūrā, lūkā ieberot krūzi dzeramās sodas un izgriežot tukšu ciklu. Šādā veidā iztīra veļas mašīnas iekšpusi un durtiņu blīvējumu. Nevajadzētu aizmirst regulāri iztīrīt arī filtru un pulvera ielādes atvilktni, pretējā gadījumā pēc mazgāšanas uz veļas var parādīties dažādi traipi.

Ja uz tējkannas, zupas katla vai cita trauka sienām, kur vāra ūdeni, diezgan strauji veidojas kaļķakmens nogulsnes, tas liecina, ka ūdenim ir paaugstināta cietības pakāpe. Šādā gadījumā dažādas veļas pulvera piedevas vai maigas iedarbības kaļķakmens noņemšanas līdzekļi nepalīdzēšot.

 

– Vismaz divas reizes gadā veļas mašīnu vajadzētu atkaļķot. Šis process noteikti ir daudz efektīvāks un lētāks nekā dažādu piedevu regulāra lietošana.

 

Atkaļķotāju var iegādāties daudzos veikalos vai jebkurā “Electrolux” autorizētajā servisa centrā Latvijā. Savukārt precīzu informāciju par ūdens cietību var iegūt no ūdens piegādātāja vai, veicot cietības mērījumus.

Arī sadzīves tehnikas remonta darbnīcas “Abris serviss” dispečers Pāvels Oļehovojs iesaka izmantot profesionālus atkaļķotājus.

– “Calgon” ūdeni mīkstina, tāpēc var izmantot profilakses nolūkā. Taču tas nav tik iedarbīgs līdzeklis, lai noņemtu ilgstoši krājušās kaļķu nogulsnes. Šādā gadījumā var lietot “Electrolux” universālo atkaļķotāju, labi ir kompāniju “Rekal” un “Farmas” piedāvātie līdzekļi, kā arī citi. Veļas mašīnā ielej 300 – 350 ml koncentrēta atkaļķotāja (to dara, kad mašīna sāk ņemt ūdeni) un noregulē uz garāko mazgāšanas ciklu 90 grādu temperatūras režīmā. Tikai nevajag izmantot priekšmazgāšanas ciklu, jo tad līdzekli pēc dažām minūtēm izskalo.

P. Oļehovojs vēl piebilst, ka veļas mašīnas sildelements ar kaļķi apaugot lēni – aptuveni piecu gadu laikā.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Ari etiķis labi palīdz pret atkaļķošanu.

  2. Ar citronskābi arī var lietot pret atkaļčošanu veļmašīnu?

Draugiem Facebook Twitter Google+