×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
4. jūnijs, 2015
Drukāt

Anda Līce: Pret sistēmu ir jācīnās vienmēr (13)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Ar sistēmu es domāju daudzpakāpju birokrātiju, dubultmorāli, amatpersonu visatļautību un klaju muļķību, visu to, kas apslāpē radošo garu un vairo nejēdzības, sākot no Briseles un Rīgas līdz pat novadam un pagastam. Cīnīties pret sistēmu ir gluži tāpat, kā pret gārsām dārzā. Tas, ka zemi uzrokam, to vēl neatbrīvo no nezālēm. Lai atceramies laiku pēc neatkarības atjaunošanas, kad apvērstā zeme bija pilna ar lielākiem un mazākiem iepriekšējās sistēmas sakņu gabaliņiem un šķita – brīvības saulē tie nokaltīs un iznīks paši no sevis. Latvijai pietrūka politiskās gribas zemi pārlāpstot vēlreiz, iespējams, tas pat nebija izdarāms, jo piesārņojums tobrīd bija milzīgs, un mainījās tikai retorika un krēsli, nevis paši sēdētāji.

Tā kā nezāļu sakņu gabaliņi no postpadomju cilvēku apziņas nekur nav pazuduši, pasaule brīnās: “Kā demokrātiskā valstī tā var domāt, runāt un rīkoties?” Viens no piemēriem – Lietuvas prezidentes Daļas Grībauskaites autoritārā intervija LTV raidījumam “1 pret 1”, no kuras uzvējoja padomiskums tīrā veidā. Es acumirklī atcerējos tālos, pagājušā gadsimta septiņdesmitos gadus, kad pirms Dzejas dienām jaunajiem autoriem Literatūras propagandas birojam bija jāiesniedz saskaņošanai savi dzejoļi. Arī mūsdienu Latvijā jaunā autoritārisma piemēru ir, cik uziet.

Vai kāda no Latvijas valsts augstajām amatpersonām ir publiski atvainojusies Austrumu partnerības samita dēļ Rīgā radītajos satiksmes sastrēgumos nokļuvušajiem un pateikusi paldies par izpratni, tādējādi rādot iecietības un gluži vienkārši pieklājīgu attiecību kārtošanas piemēru? Ko par sabiedrību liecina nievājošie interneta komentāri pēc Aminatas spožā priekšnesuma Eirovīzijā? To, ka Dieva pasaulē ir daudz cilvēku ar tumšu ādas krāsu, kamēr balto vidū ne mazums ir ar tumšu prātu. Iepriekšējās sistēmas sakņu gabaliņi ir pārvērtušies sava veida metastāzēs, un tieši tāpat kā kaimiņvalstī Krievijā, kur pie visām nelaimēm ir vainīgi vienīgi kādi ārējie ienaidnieki, arī pie mums ar uguni jāmeklē tie, kuri kaut daļēji atzītu savu vainu pie visām tām nejēdzībām, kas ir novārdzinājušas Latviju. Jāatzīst, valsti, kurā valda iepriekšējās sistēmas politiskā kultūra un tikumi, par tiesisku var saukt visai nosacīti.

Ir jācīnās pret sistēmu, nevis pret savu valsti, kā to dara daudzi, smīkņājot par ideāliem, nododoties negausīgai patērēšanai un dažādos veidos iztirgojot valsts neatkarību. Pret sistēmu ir jācīnās, nevis no tās jābēg – pasaulē nav tādas valsts, kurā sistēma, palaista savā vaļā, neradītu sabiedrībai problēmas.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. un jānīst ne cilvēks, bet stu†bums, kre†īnisms un šļurbacība viņā!

 2. “Viss sākās 2008.gadā,kad sākās pasaules finanšu krīze. Budžeta glābšanai Dombrovska valdība no sociālās apdrošināšanas fonda paņēma pensiju uzkrājumus 800 miljonu latu apmērā. Vienkārši konfiscēja,nevienam neprasot,bez jebkādiem likumīgiem lēmumiem. Saeimas lēmuma nebija. Tātad,valdība darīja ko gribēja,bez likumiska pamata. Pēc tam trīs gadus piemēroja negatīvu koeficientu pensiju aprēķināšanā,arī bez jebkāda tiesiska pamata. Likums nosaka,ka Ministru Kabinets var regulēt koeficientu tikai inflācijas robežās. Citiem vārdiem,koeficienti var tikai pieaugt,bet ne samazināties. Desmitiem tūkstošu cilvēku faktiski zaudēja pensijas 50-150 eiro mēnesī.
  Tas nevarētu notikt nevienā citā pasaules valstī. Patiesībā to varētu saukt par gadsimta laupīšanu. Neciena amatpersona netika sodīta. Gluži pretēji,mēs izpelnījamies ES uzslavu,bet Dombrovska kungs ieguva atbildīgu amatu.”
  Skat.”Patvaļa un nelikumības Latvijas pensiju sistēmā”,Iļja Gerčikovs,nra.lv 25.maijs 2015.

 3. Skaisti, bet ļoti vientuļi. Pārāk daudzi ēd no sistēmas pabirām ……Bez bada nebūs revolūcijas.

 4. Kamēr būs tādi kā Anda Līce, – tikmēr pašas melnākās naktis apspīdēs gaisma, bet saprāta, prāta jēga nezaudēs jēgu.
  Paldies raksta autorei par stāju un nostāju!

 5. “Paldies” auseklīšiem par valsti – tagad var bezjēgā cīnīties ar sistēmu bezgalīgi:
  “Pētījumu «Jauniešu sociālā politika» veidojusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) no pērnā jūnija līdz šī gada maijam. Kā norādīja LM pārstāvji, tas izmaksājis 100 000 eiro. Finansējums nācis no Eiropas Sociālā fonda…..OECD pētījumā secināts, ka 46% no 83 200 jauniešiem, kuri nestrādā un nemācās, nemeklē arī darbu.”

 6. Labs raksts, tikai tā cīņa ir ļoti grūta. Piemēram par daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanu. Pirmkārt jau apsaimniekošanā nonāca nelikumīgi, jo netika ievēroti normatīvie akti. Tagad cilvēki tiek dzīti izmisumā, jo vārds apsaimniekošana ir ļoti dārgs. Mājas ir nožēlojama stāvoklī, kas nesīs atbildību, kad tās viena aiz otras sāks brukt. Tiesas cilvēkus pataisa arī par vainīgiem, tiesas pat atbalsta, ka apsaimniekotājs var neatskaitīties par iekasēto naudu, sūta plikas tāmes, bet faktiski apsaimniekošana izpaliek. Kā cīnīties ar mašinēriju kas tik biezi noaudusies?

 7. Aminatu jau nu varēja labāk nepieminēt…
  Cilvēki ar tumšu ādas krāsu dabiski dzīvi dienvidu zemēs.
  Multikulturālisms atzīts jau par izgāzušos pat Reitumu zemēs,
  kur atkal kāda BIROKRĀTU SISTĒMA atkal grib “bēgļu kvotas” kādiem iedalīt –
  tā vietā, lai meklētu cēloni un izravētu to bēgļu rašanās sakni savās pašu mājās un aiz okeāna…
  🙁

 8. Aleksandrs Strods Atbildēt

  Un ja pēc šīs “ cīņas “ tiek iesūtīti 19 narkomāni, alkoholiķi, agrāk tiesātie un salauž visas mēbeles, izsit logus, izlauž durvis, apzog, iznīcina mantu, desmitiem reižu inficē datoru , izjauc operētājsistēmu ,kamēr ar sievu dzīvojam dārzā , pilsētas dzīvoklī – privātīpašumā šie narkomāni, alkoholiķi, agrāk tiesātie dzīvo kā savās mājā.
  Pret mani R.Frolovs, I. Kazakova (Kondrašina )safabricē lietu. zv. advokāts Jānis Ernstons un Daina Viņķele pieļauj viltotu dokumentu izmantošanu, viltotu parakstu uz 2008.g. 2.09. protokola izmantošanu , pieļauj, ka pie lietas iztrūkst desmitiem attaisnojošu dokumentu, netiek nozīmētas ekspertīzes, netiek pārsūdzēts 2010.g. 9.12. lēmums , netiek pārbaudīts alibi ,atsaka izsaukt un nopratināt lieciniekus, atsaka pieprasīt dokumentus u.t.t. Lai nepieļautu aizstāvēšanos un pārstāvību Jelgavas Dzimtsarakstu nodaļas arhīva pārzine S.Valtere izsniedz juridiski nederīgu izziņu, PML Jelgavas nodaļas vadītāja I.Pučeta izdod juridiski nederīgu pirmuzskaites veidlapu u.t.t. un nepalīdz ne iedzīvotāju reģistra dati un iesniegtie tiesā dokumentu oriģināli , pirms tiesas sēdes tiesas slēgtajā zonā tiek ieaicināta lieciniece , tiesnese D. Skrauple lēmumu pieņem ne likumā noteikto 15 dienu laikā, bet 3 mēnešu laikā , nepalīdz ne tiesas, ne tiesneses noraidījums (tiesnese D. Skrauple piedraud ar izdzīšanu no tiesas zāles ) u.t.t. Tāpat 2011.g. 16.05. konstatēju, ka dārza mājā 2011.g. no 4.01. līdz 16.05. ir nodedzināta elektrība 100 kw. , nodedzināta malka ( vismaz 6 kubikmetri) , izsisti pirtij no sienas 4 baļķi ,līdz ar to ir pilnīgi jāpārkrauj pirts, izmaksas ap Ls. 2000, izsists logs uzlauztas durvis un vēl citai saimniecības ēkai izsists logs, salauztas mēbeles .2015.g. 15.01. pēc plkst. 21:00 tiek nodedzinātas saimniecības ēkas ar mēbelēm, dārza inventāru, kokmateriāliem. 2015.g. 28.01. ap plkst. 18:00 tiek nodedzināta pirts.
  Lūk kā izrēķinās ar cilvēkiem, Latvijā .Un kā tiek tērēta nodokļu maksātāju nauda falsifikatoriem un to atbalstītājiem – prēmijām, paaugstināšana amatā, dienesta pakāpju piešķiršana, Goda rakstu pasniegšana , nav naudas slimiem bērniem, bet ir nauda safabricētām diagnozēm.Un kādi sodi korumpantiem- nosacīti sodi un naudas sodi!!!

 9. Ingmārs Bisenieks Atbildēt

  Pilnībā pievienojos ļoti cienītajai autorei – ne Latvijas valsts, par kuri daudzi maksājuši ar savām dzīvēm un dzīvībām, ir pie vainas, bet gan tās pašas kroplās un kropļojošās sistēmas metastāzes. Lai arī atjaunotā Latvijā dzimusī paaudze nu jau pabeigusi augstskolas, pārmaiņas uztverē, domāšanā un līdz ar to – izturēšanās un rīcības veidos norit gausi. Kaut vai tas aspekts, ka demokrātiskā sabiedrībā valsts ir tikai viens brīvu cilvēku pašorganizēšanās veids. Ikdienā svarīgākais ir laba satikšana un sadarbība ar līdzcilvēkiem, ko, ja nepieciešams, var un vajag formalizēt biedrībās, organizācijas un klubos, tā veidojot to pilsonisko sabiedrību, kas spējīga cīnīties ar sistēmas netaisnībām un nejēdzībām.

 10. Ir pagājis VVF Madrides kluba laiks, Zatlera aplokšņu un vizītes pēc norādījumiem ASV pie Sarosa tētiņa, Bērziņ un rungaiņu baņkieru laiks. Raimonds Vējonis rosina apsaimniekot katru Latvijas kvadrātmetru, ka reģionos nedzers sliktāku ūdeni un nebridīs dubļus līdz ceļiem.. Beidzies ierāvēju par katru cenu laiks, muldētāju laiks!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mācību sezona

Nacionālie bruņotie spēki pagājšnedēļ informēja žurnālistus par vasarā un rudenī Latvijā paredzētajām trim vērienīgām mācībām, kurās piedalīšoties vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika. Tuvākās mācības Latvijas teritorijā – ASV organizētas sauszemes un gaisa spēku mācības “Saber Strike 18” – sāksies 3. jūnijā. Atbildīgās iestādes sabiedrību brīdinājušas arī par šovasar jau sāktajiem un vēl gaidāmajiem remontdarbiem uz Latvijas un galvaspilsētas ceļiem un ielām. Gan autovadītāji, gan gājēji Rīgā pērn sūrojās par neērtībām, ko radīja nepārdomāta darbu organizācija un nenorobežotas remontdarbu vietas. Šosezon redzēsim, vai pašvaldība mācījusies no pagājušās vasaras kļūdām.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+