Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

Profesors kļūst par viltus ziņu avotu 16


Viltus ziņa ilustrēta ar karikatūrai līdzīgu samontētu bildīti – ASV astronauts kinostudijas paviljonā pozē kamerai uz Mēness ainavai raksturīga fona.
Viltus ziņa ilustrēta ar karikatūrai līdzīgu samontētu bildīti – ASV astronauts kinostudijas paviljonā pozē kamerai uz Mēness ainavai raksturīga fona.
Ekrānuzņēmums no portāla “3rm.info”

“Trampa zinātniskais padomnieks Dāvids Gelernters esot atzinis, ka amerikāņi nekad nav bijuši uz Mēness!” Šāda “sensācija” publicēta interneta portālā “Maskava – trešā Roma”, tīmekļa lapas nosaukums – “3rm.info”. Faktu apšaubīšana sākās jau uzreiz pēc amerikāņu lidojuma uz Mēnesi – tātad gandrīz pirms pusgadsimta. Uzradās cilvēki, kuri apšaubīja šo amerikāņu, bet patiesībā visas cilvēces sasniegumu. Vai tiešām kaut ko tādu apgalvo ASV prezidenta padomnieks?

 

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Izcelsme un izplatība

Ziņa ņemta no amerikāņu parodiju ziņu portāla worldnewsdailyreport.com, kas jau vien būtu pamats aizdomām, taču Jeila universitātes profesora Dāvids Gelernters tiešām zināms ar to, ka gan savās publikācijās, gan vairākās intervijās noliedzis amerikāņu astronautu nosēšanos uz Mēness. Gelernters ir neparasti apdāvināts cilvēks. Pazīstams matemātiķis, slavens ar savu ieguldījumu tā sauktajā paralēlajā skaitļošanā, kas būtiski paātrina datoru darbību. Neokonservatīvisma ideju aizstāvis politikā, ebreju reliģiskais aktīvists, aizrautīgs zinātnes popularizētājs un tīri labs gleznotājs. Kā tas visai bieži gadās ar talantīgiem cilvēkiem, arī mazliet dīvains, kura domas, izrādās, kalpo kā viltus ziņu avots. Šī gada sākumā patiešām klīda runas, ka Gelernters tikšot nozīmēts par Trampa padomnieku zinātnes jomā. Viens no iemesliem – uzskatu sakrišana klimata izmaiņu aspektā, jo abi ir pārliecināti, ka globālās klimata izmaiņas ir izdomājums. Tomēr pagaidām prezidenta zinātnes padomnieka krēsls palicis tukšs, tāpēc atsauce uz “Trampa padomnieku” ir melīga. Vēl mazliet par pašu portālu “3rm.info”. Nosaukums ņemts no slavofilu idejas par Maskavu kā “trešo Romu”, tātad par civilizācijas augstāko sasniegumu. Tas ir izteikts opozīcijas medijs pašreizējai Krievijas varai, kurā dīvainā kokteilī sajaukts lielkrievu šovinisms, antisemītisms, reliģija, militārisms un nostalģija pēc zaudētās impērijas. Pašreizējās Krievijas nelaimēs tiek vainoti ne tikai Rietumi un “starptautiskā ebreju sazvērestība”, bet arī patlaban pie varas esošie. Eiropa un Latvija šiem “trešās Romas” sludinātājiem ir “sapuvušie Rietumi”, kuru vienīgā cerība – “gaisma no Austrumiem”, tātad no Krievijas. To derētu apskatīt tiem, kuri naivi iedomājas – ja kāds šodienas Krievijā ir pret Putinu, tad tas automātiski ir demokrāts, draudzīgs Rietumiem un Latvijai. Patiesība var izrādīties pilnīgi pretēja. Šajās dienās portāls ar ļaunu prieku izgaršo viesuļvētru “Irma”. Lūk, viens no virsrakstiem: “Apokalipses zvaniņi… un tas ir tikai sākums.”

 

Atmaskojums

Ir neskaitāmi daudz pierādījumu amerikāņu lidojumam uz Mēnesi – sākot no cilvēku liecībām un beidzot ar reāliem teleskopiskiem novērojumiem, kuros redzami astronautu atstātie priekšmeti uz mūsu planētas pavadoņa virsmas. Vissimboliskākais no tiem ir ASV karogs. Amerikāņu nosēšanos uz Mēness virsmas nekad nav apšaubījuši arī padomju zinātnieki. Tomēr sazvērestības teorijas ir ļoti dzīvas, un tā jau gadu desmitiem tiek apgalvots, ka nekas patiesībā nav noticis, bet visa “izkāpšana uz Mēness” nofilmēta slepenā kinostudijā Arizonas tuksnesīgajā ainavā. Maz ticams, ka tas nākotnē mainīsies un šādi raksti neparādīsies vēl un vēl.

ATBALSTA

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv