×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
28. novembris, 2013
Drukāt

Projekta attīstītāji gaidīs vainīgos (3)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Sabrukušās “Maxima” ēkas projektu attīstītājs un līdzīpašnieks SIA “Homburg Zolitude”, kas nolīga vietējos būvniekus, arhitektus un citus speciālistus, kā arī saņēma būvniecības atļaujas nelaimīgajā Zolitūdes projektā, atzīst savu morālo atbildību traģēdijā.

Kompānija pieaicinājusi ārzemju ekspertus citu projektu pārbaudei, nodevusi visu ar objektu saistīto dokumentāciju policijai un sniegs atbalstu cietušajiem. To, ka “Homburg” rīcībā esošie dokumenti un protokoli policijas rīcībā nodoti tikai piecas dienas pēc negadījuma, “Homburg Zolitude” pārstāvis Frujters skaidro ar lielo apjomu un kategoriski noliedz, ka dokumentos veiktas korekcijas: “Kā gan mēs to varētu izdarīt? Visi līgumi jau iepriekš bijuši parakstīti un apzīmogoti.”

Pēc “Homburg Zolitude” pasūtījuma būvniecības darbus Zolitūdē veica būvniecības kompānija “Re&Re”. Joss Frujters stāsta, ka Rīgas pilsētas būvvalde devusi apstiprinājumu projektam un to, kurš pieļāvis kādu kļūdu būvniecības vai apsaimniekošanas procesā, esot grūti pateikt. “Iespējams, tas bijis arhitekts, jumta dārza dizainers vai jebkurš cits iesaistītais tehniskais darbinieks. Kas zina, varbūt pie vainas pat vesela grupa iesaistīto,” komentēja Frujters.

Pati sagruvusī ēka kopš pērnā augusta pieder kompānijai SIA “Tineo” (ko savulaik dibināja “Maxima Latvija” mātes uzņēmums). Taču sagruvušais ēkas jumts bijis “Homburg Zolitude” un šīs “Maxima” piesaistītās kompānijas kopīpašums. J. Frujters apgalvo, ka arī jumta apsaimniekošana bijusi dalīta atbildība. Būvkompānija “Re&Re” bijusi atbildīga par SIA “Homburg Zolitude” jumta daļu, kur notika būvniecības darbi, savukārt “Tineo” (“Maxima”) bijusi atbildīga par savu daļu. Tas, ka būvdarbi uz jumta notikuši laikā, kamēr veikalā turpinājusies tirdzniecība, esot oficiāli apstiprināts būvniecības projektā. Akceptu darbiem devusi pilsētas būvvalde.

Par sabrukušajam veikalam blakus esošā daudzdzīvokļu nama nākotni “Homburg Zolitude” lemšot pēc tā drošības izvērtēšanas, taču arī tad, ja ar ēku viss būs labi, tikšot ņemtas vērā asociācijas, kas cilvēkiem varētu ar to saistīties. Tālab tās nākotne vismaz patlaban ir nenoteikta. Frujters klāsta, ka namā jau vairāk nekā 20 dzīvokļi rezervēti, taču nopirkts neesot vēl neviens. Ja kāds no tiem, kas rezervējuši sev mitekli ēkā, atteiksies to iegādāties, iemaksāto naudu “Homburg Zolitūde” atdošot. Lai gan patlaban miljonus vērtais projekts Zolitūdē iesaldēts uz nezināmu laiku, turklāt daļēji sagrauts, “Homburg” neplāno uzsākt tiesvedību, pirms oficiāli nebūs noskaidrotas atbildīgās puses.

“Homburg” neredz nepareizu rīcību ne būvnieku izvēlē, ne kontrolē. Būvniecības procesu Latvijā Frujters un Torpejs vispārīgi vērtē Eiropas līmenī un ir pārsteigti, ka šeit kas tik šausmīgs varēja atgadīties.

Fakti 


* Zolitūdes projekta attīstītājs un līdzīpašnieks ir uzņēmums SIA “Homburg Zolitude”, kas pieder Nīderlandē reģistrētajam fondam “Homburg Eastern Europe Fund”. Tajā investējušas aptuveni 800 privātpersonas.

* Projekta investoru, attīstītāju “Homburg Group” (ir biroji Nīderlandē, Šveicē, Kanādā, Lietuvā, Igaunijā) Latvijā pārstāv tikai divi darbinieki – SIA “Homburg Management” direktore Indra Kivila (pēc izglītības arhitekte) un projektu menedžeris Juris Barkāns (pēc izglītības būvinženieris, agrāk pats strādājis “Re&Re”).

* Latvijā “Homburg Group” pieder pirms trim gadiem no SEB bankas iegādātas 17 ēkas, kā arī četri attīstības projekti.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Putra,-jumts uz pusēm pieder -tagad var paņemt katrs savu daļu par piemiņu

  2. Juris Barkāns bijušais Construction Manager в SIA RE & RE ,tad viņš nepievērsa pienācīgu uzmanību tām konstrukcijas skrūvēm???

  3. Spēcīgas asociācijas Atbildēt

    Sabrukušais,veikalam blakus esošais daudzdzīvokļu nams tiešām izraisa spēcīgas asociācijas,jau ieraugot vien to fotoattēlā. No tāda labāk turēties iespējami tālāk,kur nu vēl tādā dzīvot!

Draugiem Facebook Twitter Google+