×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
3. jūlijs, 2014
Drukāt

Juris Ciganovs: Krievijā iznākusi kārtējā grāmata par Baltijas “brīvprātīgo” pievienošanos (35)

Foto - LETAFoto - LETA

Juris Ciganovs

Vēstures mūza dažreiz kalpo ne tikai cilvēku izglītošanai un izklaidēšanai, bet arī vairāk vai mazāk varas alkstošo politisko aprindu prasību apmierināšanai. Piemēram, lai attaisnotu vienas valsts teritoriālās prasības pret svešiem zemes gabaliem. Visi taču atceras pavisam neseno pagātni, kad Krievija bazūnēja par to, ka Krima vienmēr bijusi krievu zeme. Vēsturnieki nebija pēdējie cilvēki šajā skaļajā propagandas kampaņā. Par Padomju Savienības atgriešanos “vēsturiskajās teritorijās” savā jaunākajā grāmatā “Baltijas placdarms 1939–1940” vēsta arī mūsu pusē pazīstamais Krievijas vēsturnieks Mihails Meltjuhovs. Grāmatas apakšnosaukums ir ļoti daiļrunīgs: “Padomju Savienības atgriešanās Baltijas jūras krastos”.

2002. gadā minētais vēsturnieks savā iepriekšējā grāmatā “Staļina garām palaistā iespēja” pirmo reizi publicēja atsauces uz dokumentiem, kas pierādīja, ka gan 1939. gada rudenī, gan 1940. gada vasarā PSRS gatavoja militāru iebrukumu Lietuvā, Latvijā un Igaunijā gadījumā, ja šīs valstis nepiekristu padomju spiedienam. Tāpat ļoti detalizēti bija aprakstīta sarkanās armijas ienākšana Baltijas valstīs, faktiski pierādot, ka uzsākta šo zemju militāra okupācija. Pēc iepriekšējās grāmatas konteksta bija jaušams, ka šādu PSRS rīcību Meltjuhovs ne par ko labu neuzskata. Tagad Meltjuhova kunga pilsoniskā apziņa augusi, un savā jaunākajā grāmatā Krievijas vēsturnieks veltījis pūles, lai, pamatojoties uz līdzīga rakstura dokumentiem, mēģinātu attaisnot okupāciju kā Padomju Savienībai “likumīgi piederošo” Baltijas valstu teritorijas atgriešanu. Gan grāmatā, gan intervijās plašsaziņas līdzekļos Meltjuhovs apgalvo, ka nevar runāt ne par kādu okupāciju, jo “neviens šīs valstis neieņēma bez pašu valstu ziņas”, proti, mēs, baltieši, paši esam paprasījuši, lai likvidē mūsu neatkarību. Baltijas valstu diktatoru valdības tauta neesot atbalstījusi, un plašas tautas masas (kas, starp citu, esot dzīvojušas nabadzībā un trūkumā) sarkano armiju esot sagaidījušas ar cerībām, ka nu dzīvot kļūšot labāk. Arī 1940. gada “vēlēšanas” esot pirmās brīvās un patiesi demokrātiskās šo valstu pastāvēšanas vēsturē. Vārdu sakot, citējot pieminēto vēsturnieku: “Visi baltiešu autoru un viņu Krievijas līdzskrējēju spriedumi par okupācijas tēmu ir tikai viņu fantāzijas augļi un tiek lietoti tikai propagandas īstenošanai.” Tā, lūk!

Meltjuhovs_3Arvien vairāk un vairāk mūsu austrumu kaimiņvalsts vēsturnieku retorikā atgriežas padomju laikā dzirdētas frāzes un intonācijas. Par to, ka neatkarīgo Baltijas valstu pievienošana bijusi “objektīva” nepieciešamība Padomju Savienības aizstāvībai pret agresīvo Vāciju vai arī ka iekļaušana PSRS nākusi par labu pašiem iekļautajiem.

Ja nu var runāt par kādu noderīgu informāciju no Meltjuhova grāmatas, tad jāpiemin detalizēti aprakstītā sarkanās armijas vienību dislokācija un gatavošanās Baltijas valstu ieņemšanas militārajai operācijai.

Pievienot komentāru

Komentāri (35)

 1. Muusu daargais Kaarliitis Leishkalns stipri atbalsta autoru un staajaas SC UN GK Putinam.

 2. Tāpēc labi, ka satversmes preambulā norādīts, ka LATVIJA IR BIJUSI OKUPĒTA

 3. Hej, nedodiet tik daudz goda tam maskaļu kveplim!
  Vēsturnieks? Sūds ne vēsturnieks. Spoks , izbridis no vēstures mēslaines.
  Ko gan var no īkšķa izzīst mūļķa maskalis?
  Ko tāds riebeklis saprot – pa purnu! Tāpēc sitiet maskaļus.
  Lien atpakaļ vestures mēslainē!

 4. Visos laikos pastāvējusi greizsirdība. Tāda tā bija agrāk, tāda tā ir tagad. Viens liels kungs netiek un netiek iekšā pa durvīm un nav vairs to, kas vārtus atvirina. Tas tikai pierāda vienu – garīgums Baltijas valstīs ir daudz augstākā pakāpē, kā mēs sevi noniecinām. Un it labi te dzīvo tie, kuri visu šo garīgumu kaut kā sevī sasūkuši, lieli esam jūtas, bet nespēj pakļaut prātus. Ne velti cilvēki jūsmo, atbraucot uz Baltijas valstīm, par šejienes dabu, sakoptību un cilvēkiem. Tas viss panākts ar darbu. Lai kā tas nepatiktu, darbs ir tas, kas Latviju padara tādu, kāda tā bija brīvvalsts laikā un arī tagad. Savas sētas, nama un garīguma sakārtošana. Un neviens militārists nekad nav un nebūs cienīts svešā valstī. Kad nobrieda ideja par savu valsti – Latviju – tā bija vēlme pēc garīguma. Tāda tā paliks vienmēr, skaitāt vai neskaitāt Ulmani par labu, sliktu, pie varas bija augsti izglītoti cilvēki Latvijā, tie darīja gan labus, gan ne tik labus darbus, gluži kā šodien. Daļa no šiem cilvēkiem bija ieguvuši izglītību vācu, krievu valodā, taču tas nekad nav mazinājis nacionālo pašapziņu. Šodien tepat komentāros raksta un stāsta, cik slikts bija Ulmanis, kas tik te nav bijis slikti. Patiesībā padomju cilvēks neprata saimniekot un nespēja ar to, kas iekrita šo laimīgās nākotnes cēlēju rokās, rīkoties; un bailes lika izsūtīt, slepkavot un apņirgt. Kā savādāk lai izskaidro šos ienācēju stāstus pēc tik daudziem gadiem, kas ir un paliks meli par Latvijas tautsaimniecību, izglītību un kultūru. Nekur nav palikuši tie, kuri naski visu pārkārtoja, tepat tie visi ir – turpina stāstīt par nabadzīgo Latviju – kādas muļķības! Bija bagāti vācu un krievu rūpnieki, bagāti latviešu saimnieki, kā visos laikos, arī trūcīgie. Tā ir bijis vienmēr. Un bagātie ebreji, nabadzīgie lauksaimnieki. Arī šodien turpinās tas pats – paskatieties apkārt uz Latviju un tās kulturālo sabiedrību. Latvietis nav kalps. Un neviens nav arī kungs. Jāredz nākotne un tie, kuri tīko pārvērst visu par sev tīkamu vidi – ar svešu valodu, priekšrocībām, sevis izcelšanu starp pārējām tautām. Neko citu, kā garīgumu šeit nav, ko ņemt. Bet, kā zināms, to atņemt nevar nevienam. No savas pagātnes nekur nevar izbēgt. Tāpat kā no netīrības dvēselē.

  • Tagad Latvijā ir tā,kā nekad tās zināmajā vēsturē nav bijis. Globalizācija/amerikanizācija ir pat bīstamāka par piedzīvoto Lielo Mēri/melno nāvi. Šo degradāciju esošās sistēmas ietvaros neapturēt:
   “Latvijā nemācās, nestrādā un neapgūst amatu apmēram 36 tūkstoši jauniešu” (Latvijas Avīze,20.12.2013.)

   • Atvaino, ja jaunieši nemācās un nestrādā, tad tā ir viņun nevis valsts problēma. Nevajaga vispārināt. Tāpat nevar noliegt, ka tādas publikācijas ir ar vienu mērķi – latviešos iedzīt mazvērtības kompleksus. Kādi mēs stulbi, slinki un nevarīgi.

 5. Vai tad kāds šito makulatūru vispār lasa, atskaitot dižbiedrus Edžu un grafiķi ?

 6. “Grāmatas apakšnosaukums ir ļoti daiļrunīgs…..” – īpaši zem Bronzas kareivja (Tallinas Aļoša) attēla. Mācās, vēsturnieki,mācās no reklāmas un mārketinga speciālistiem,kā aģitācija un propaganda jāveic!
  Un statistikas datus arī vajag izmantot – tā PSRS atgriešanās dārgi PSRS dzīvojošajām tautām 1941.- 1945.gg.izmaksāja. Neviens nav aizmirst,nekas nav aizmirsts.

 7. Vēl dzīvi ir tie, kas dzīvoja brīvajā Latvijā pirms kara. Cik bagāta valsts, bagāti veikali bija toreiz un kādi veikali padomju laika Latvijā, kā diena pret nakti. Tie bija nabaga krievi, kas kā mušas krita uz veikaliem, kad ienāca Latvijā. Vecā paaudze vēl atceras. Lai nemelo mums!

  • Jāsauc Saeimas deputāts I.Pimenovs uz LA,lai pierāda J.Ciganovam l/a Valdības Vēstnesis rakstītā par notikumiem Latvijā 1940.g. jūnijā-jūlijā patiesumu:”Uzskatāms apstiprinājums pret valdību vērstajam noskaņojumam, krasam sabiedrības pagriezienam pretī politiskajam kreisumam ir masu mītiņi, kas notika no jūnija līdz augustam ne vien galvaspilsētā, bet arī Liepājā, Daugavpilī, Jelgavā. Rīgā, kur tolaik dzīvoja 380 tūkstoši cilvēku, 17. jūnijā Sarkanās armijas daļas sagaidīja 5 tūkstoši cilvēku. Bet jau 21. jūnijā gājienā, kurā tiek pieprasīta politieslodzīto atbrīvošanu, kā ziņo „Valdības vēstnesis”, piedalās 70 tūkstoši cilvēku, bet vairums no viņiem taču nezināja, ka jaunā valdība ir likusi policistiem un aizsargiem netraucēt demonstrācijas norisi. 23. jūnijā notiek strādnieka bēres, kurš gāja bojā, izklīdinot 17. jūnija demonstrāciju, – piedalās 60 tūkstoši cilvēku. Tam sekoja citas demonstrācijas, katrā piedalījās līdz vienam simtam tūkstošu cilvēku: 5. jūlijā, pēc tam, kad valdība izsludina Saeimas vēlēšanas, 18. jūlijā, kad kļuva zināms par Darba tautas bloka uzvaru Saeimas vēlēšanās, 21. jūlijā pēc padomju varas pasludināšanas. (Delfi.lv. Igors Pimenovs: Kam es piekrītu un kam nepiekrītu preambulā.)

 8. Ko var pārmest Krievijas vēsturniekiem, ja trešdaļa Latvijas Saeimas ir līdzīgās domās, kuru rindās parādīsies arī K.Peters, Leiškalns, iespējams arī ceļu policists Zivtiņš. Kuri pēc etniskās izcelšanās laikam skaitās latvieši.

  • Trešdaļa, iespējams, bija 2003.g., tagad eiro-labumus jau lielākā daļa pārrēdusies:
   “(..) ir samazinājusies uzticēšanās politiskajām partijām – tām neuzticas 90% Latvijas pilsoņu (par 3 procentpunktiem, no 87% uz 90%). (..)
   “Eirobarometra 80” aptauja Latvijā notika no 2013.gada 2. līdz 17.novembrim, …(Delfi.lv,12.02.2014.)

 9. Man nav saprotams, ko dara mūsu vēsturnieki, lai dotu pretsparu šiem izdomājumiem un meliem, ka
  nav bijusi valsts okupācija. Latvijas vēsturnieku rīcībā taču ir 1940.gada 16. jūnija PSRS valdības paziņojums, kas pēc būtības ir ultimāts ar prasību par valdības nomaiņu un sarkanās armijas daļu tūlītēju ielaišanu Latvijā. Tāpat ir materiāli par 1939. gada 5.oktobra bāzu līgumu ar PSRS, kurš tika noslēgts Staļinam šantažējot Munteru un kurā PSRS apņemās nejaukties Latvijas iekšējās lietās (5. pants) un pēc tam to visu rupji ignorēja. Tad kāpēc mūsu vēsturnieki klusē un par šīm būtiskajām lietām nemaz neiepīkstas, kamēr Krievija un tās vēsturnieki izvērš masīvu un aktīvu propagandu pret Latvijas valsti, tā manipulējot arī ar mūsu iedzīvotāju sabiedrisko domu? Kur tad palicis Zunda ar savu komisiju? Laikam dzer kafiju un klusē! Arī mūsu valsts pirmās personas uz šiem apmelojumiem atbild ar ilgstošu klusēšanu, tā apstiprinot, ka arī viņām nav svarīga ne nacionālā pašapziņa, ne sabiedriskā doma valstī.

  • Vēsturnieki gaida “pavēli” – gluži kā 1940.g.17.jūnijā. Ne bez pamata jau Rīgas centrā piemineklis Kārlim Ulmanim:””Pilsoņi, pilsones!
   Pēdējo 24 stundu notikumi ir saviļņojuši visus prātus, un es tādēļ uzskatu par savu pienākumu, kā es to arvien svarīgos momentos esmu darījis, jums visiem pateikt, ko valdība šajā brīdī domā un dara.
   Mūsu zemē kopš šī rīta ienāk padomju karaspēks. Tas notiek ar valdības ziņu un piekrišanu, kas savukārt izriet no pastāvošām draudzīgām attiecībām starp Latviju un Padomju Savienību. Es tādēļ vēlos, ka arī mūsu zemes iedzīvotāji ienākošās karaspēka daļas uzlūko ar draudzību. Tai pašā laikā jums jāzina, ka karaspēka kustībai jānotiek bez traucējumiem, un to jūs varat veicināt, ierobežojot pārlieko ziņkāri un atturoties no kārtības traucējumiem…”

   • Вот, вот. Высечь в камне слова вашего любимого руководителя, и его же памятнику прикрутить. Ды бы помнили…

    • Бедный Улманис сказал то, что ему велели сказать. Что же касается Вас, любезный grafists, то вы с восторгом проглотите любую откроренную ложь и очевидную неправду, которая оправдает вашу держимордовскую и человеконенавистническую сущность и лелямый вами великорусский шовинизм.

     • Я просто плачу от умиления….Милостивый государь, сбросте вы уже свою мнимую интеллигентность, пишите не стесняясь. Этносрач в нашу сторону данный портал только приветстует.

  • Paliek neskaidrs viens moments, proti, ja Ulmanis ir piekritis PSRS, tad kādeļ viņš lika izvest Latvijas zeltu uz Angliju. Vai tad viņam nebija skaidrs, ka krievs to nepiedos. Komunisti zeltu ļoti mīlējuš. Domāju, ka atbilde var būt tikai viena, uz to brīdi Ulmaņa mutē jau runājuši citi t.s. “īstie” latvijas patrioti.

   • Paliek skaidrāks, jo tas Latvijas zelts jau Latvijā neatgriežas:”Līdz ar iestāšanos eirozonā Latvijai piederošā zelta ģeogrāfiskā izkliede kļūs vēl plašāka, jo 4,4% no Latvijas Bankas kopējām ārējām rezervēm nāksies atdot Eiropas Centrālajai bankai Frankfurtē – gan ārvalstu valūtu, gan cēlmetāla lietņus, kas šobrīd tiek uzglabāti Lielbritānijā.” (NRA.lv,06.02.2013.)

    • Tev tik d…st! Runāju pavisam par citu, nevis par tavu sakropļotu viedokli. Par to varam parunāt citreiz. Kas attiecās uz to zeltu. tad viņu savāca PSRS 60-tos gados, Kaļinins par to ļoti parūpējies. Ar ES, ja tu kaut bišķi proti domāt, tam nav nekādu sakarību.

 10. Jocīgs iemesls- aizstāvībai pret agresivo Vāciju! Vai Vācija nebija vistuvākais, ciešākais PSRS draugs? Kas tie par draugiem, ja no tiem jāsargā savi sliktie kaimiņi?Varēja taču Josifs savam draugam Ādolfam vienkārši palūgt, lai kaimiņus neaiztiek. Vai tāpēc jālien kaiminu zemē?

  • Смешно рассуждать об этом с позиций и знаний сегодняшнего дня. Все такие знатоки и геополитики, просто ужас. Увы, история это проститутка в руках современных политиков. Так было и так есть. Саму историю не изменить не исправить. Зато очень хочется изменить наши оценки этой истории. Вот как то так.

   • Зато Вы, любезнейший, просто **, правда, научившийся читать и писать.

    • Зато Вы, сэр, просто **** и свои слова можете засунуть себе в ****. Для верности можете там ещё и пальцем поковырять.

     • Nu nelamājies, grafist, tu taču pārstāvi viscēlāko , gudrāko, labestīgāko, cilvēcīgāko “ATBRĪVOTĀJU”nāciju! Nav labi tā izturēties pret tautu, ko Krievija aplaimoja ar darbu vergu nometnēs. Parādi , ka krievi ir kultūras nesēji visai Pasaulei. Vai tad jūsu kultūra tikai uz maķperemaķ pastāv? Cik nožēlojami!

     • Es nekad ne sāku pirmais, es tikai atbildēju. Es nosūtīju savu komentāru uzreiz ar „*” un katra „*” atbilst vienai burtai. Lai pats izdoma, kas tas nozīme. Krievu valoda ir ļoti bagāta ar stipriem vārdiem. Un nevajag man žēlot, labāk pažēlojiet viņu.

     • Man patiess prieks par katru grafista komentāru!!!
      Cienījamie LA lasītāji, varat iedomāties, cik dziļi aizvainots jūtas šis krievs-grafists, cik dziļi viņam kremt šie raksti, kas atmasko krievus un Krieviju (gan par 1940-45, gan padomju laikiem, gan par pēdējiem notikumiem Ukrainā), ka viņš, tā vietā, lai nodarbotos ar kaut ko citu (sēdētu savos krievu portālos un tur komentētu)-, ir atlīdis uz latviešu avīzi. Un cenšās ar komentāriem izliet savu žulti. Tas ir tāpat, kā trakam sunim, kuram ar koku iedod pa muguru un tas smilkstēdams, asti ierāvis kājstarpē, ieien kaktā. Bet, tiklīdz pagriezies, lai dotos prom, tā no muguras klūp virsū, lai iekostu. Gluži kā Doņeckas/Luhanskas bandīts.
      Ir tāds teiciens- “jesļi vrag zļitsa, značit mi pravi”. Tas par grafistu.
      Nu, grafist, iepriecini mūs- raksti atbildi!
      Pierīte nosvīdusi, rociņa trīc, siekaliņa tek- grafists ķerās pie atbildes. :):):)

     • Я рад, что вы рады. Ну что ж, получите.
      Уважаемый, ваши насмешки и издёвки меня совсем не трогают. Я просто балдею и кайфую от той ненависти, которая просто таки льётся рекой на этом портале. Как чашка кофе с утра – повышает тонус. Ощущать всеобщую ненависть, такой кайф. И кстати, вы же хотели, чтобы мы выучили латышский язык, ну вот, теперь мы читаем ваши газеты и можем их коментировать, и даже на государственном языке (при наличии настроения правда). Вашим политикам больше не удасться вешать нам лапшу на уши, мы теперь всегда можем проверить что они говорят вам, а что нам.
      Да и с выражением вы ошиблись. В оригинале так: «если враг не сдаётся – его уничтожают!» я так понимаю, что это про вас, а враги – это мы. Тогда всё логично, гены Арайса ненароком дают знать о себе…

     • Desmitniekā!!!
      Grafists “besījas”!!!
      Super!
      Un cik ātri atbildēja- tātad sēž portālā, lasa un “stročī” atbildes un mana replika ir dziļi ķērusies pie sirds, kaut arī raksta “vaši našmeški meņja netrogajut”. Oi, kā “trogajut”, citādāk jau neatbildētu. Un grafistu “trogajut” viss- gan Latvija un latvieši, gan Krievijas fiasko visās jomās pasaulē, gan, gan, gan…Un par to arī prieks, jo atbildē panesās jau “vaši poļitiki, naši poļitiki, lapšu nam un vam…” un jau pat tiek piesaukti Arāja gēni.
      Lūk, ja Tu pazustu no šī portāla, tad laikam kļūtu garlaicīgāk un, droši vien, Tevis piesauktā “ņenavistj” arī pazustu. Un, ja vēl Tu pārceltos uz krievu portāliem un mēģinātu pacīnīties ar to “ņenavistj”, kas tur sprēgāt sprēgā (latvieši atpūšas), tad būtu pavisam labi. Taču, nē, labāk esi šeit un pasmilksti, tā būs interesantāk. 🙂
      Nu, saņemies- ar sasvīdušu pierīti un trīcošu rociņu, ķeries un raksti. Siekaliņu noslauki.:):):)

     • Cik ” inteliģenti” šādi grafisti! Tā gribas lamāties ar mātes vārdiem, tomēr ieliek zvaigznītes.
      Tādu kultūru mums šie atbrīvotāji te atnesa.

     • Остынь, убогий! Жара на тебя так подействовала, что ли. Твоё тявканье меня всё равно не трогает. Лучше на свою собственную страну посмотри. Страна вся в долгах, больше половины страны продано и вам более не принадлежит. Ну и чем не жопа?!

     • Вы бы лучше на себя да на других комментатров посмотрели. Те ещё интеллигенты.

   • Ļeņina mazdēls Vaņa: Atbildēt

    Es but isc latvetis. Etniceskijs. To varet redzet pec ta ka es pareizs lātviskī rākstit. Es ļubīt Putin. Kijevas hunta but slīkta. Tolko Maskava lāba. Amerikosi pie visa vinovati. Amerikosi ukrali moi valenki- ukrali i v zemlu zakopali i nadpis napisali ;(.

    • Tu esi nevis ļeņina mazdēls,bet ļeņina mazā pirksta sūkātājs. Ne tu krieviski,ne latviski māki rakstīt-vaņučka !!!!

 11. Tūdaliņu runas vīri tikai noplāta rokas un pragmātiski saka ,ka mēs zaudējam propogandas karā.
  Ne mums pašiem savas naftas , gāzes ,nacionālās pašapziņas, arī kūdras purvus esam atdevuši ārzemniekiem ,bet toties bodēs plaukti pilni ar šņabi , stipro aliņu plastmasas pudelēs un nezināma satura desām ,tā kā dzīvot var.

Draugiem Facebook Twitter Google+