Kultūra
Mūzika

Pūt, vējiņi, izdziedi tautas dvēseli!0


Deju studijas “Benefice” meitenes koncerta horeogrāfes Annikas Andersones vadībā izdejos un papildinās Daugavas stāstu kopā ar dziedātājiem Ati Ieviņu un Daini Skuteli.
Deju studijas “Benefice” meitenes koncerta horeogrāfes Annikas Andersones vadībā izdejos un papildinās Daugavas stāstu kopā ar dziedātājiem Ati Ieviņu un Daini Skuteli.
Foto – Mārtiņš Plūme

Jau desmito gadu ar cieņas apliecinājumu savai zemei un rotaļīgu vieglumu mūzikā “Producentu grupa 7” turpina stiprināt latvisko identitāti un valsts svētku mēnesī iepriecinās publiku ar jaunu koncertuzvedumu “Pūt, vējiņi!”, kas akcentē Daugavas un jūras tēmu un ir velte Latvijas simtgadei.

Dzīvības artērija

Daugava ir kā liela un pilnasinīga dzīvības artērija, kas plūst cauri mūsu zemei un vēsturei, atgādinot gan par iznīcināto un zaudēto, gan saglabāto un izcīnīto, un vienmēr ir kopā ar Dieva svētīto tautu, kas mīt tās krastos. Koncerts “Pūt, vējiņi!” būs stāsts par cilvēka garu, spēku, par Daugavu un jūru, par tiltu starp pagātni un šodienu, tiltu mūsu dzīvei, likteņiem un attiecībām.

Muzikālajā un emocionāli piesātinātajā koncertstāstā izskanēs Imanta Kalniņa, Zigmara Liepiņa, Raimonda Paula, Jāņa Lūsēna, Kārļa Lāča, Ulda Marhilēviča un daudzu citu komponistu melodijas, kā arī latviešu tautas dziesmu apdares.

Tautā jau iecienītas “Producentu grupas 7” iepriekšējās programmas “Mana dziesma Latvijai”, “Latviešu kino un teātra zelta dziesmas”, “Brīvās Latvijas dziesmas”, “Manas tautas dziesmas”, “Manai Dzimtenei”, “Es savai Tēvzemei”, “Manas tautas likteņdziesmas” un “Dod, Dieviņi”. Ar ko iepriecinās jaunais koncerts?

Producents Aigars Dinsbergs stāsta: “Emocionāli piesātinātais dziesmu uzvedums sāksies ar filozofisko ideju par Dievu, Visumu un to, kā zvēri, zivis un putni sapulcējās, lai raktu Daugavu… Skatuves scenogrāfijā tiks izmantoti neierasti un spēcīgi izteiksmes līdzekļi. Šoreiz līdztekus videoprojekcijām un citām gaismas spēlēm būs izmantoti spoguļi. Spogulis kā netveramības un mistikas simbols, kā citas realitātes rādītājs pašam vērotājam. Redzams un neredzams, klātesošs un neesošs…”

Jaunas balsis

Pirmo reizi projektā piedalīsies dziedātājs Atis Ieviņš. Kas viņu iedvesmojis Latvijas simtgadē un kas būtu vajadzīgs, lai mūsu valsts zeltu un plauktu nākamos simts gadus? “Vislielākās emocijas, prieka izjūtu guvu grandiozajos Dziesmu un deju svētkos – deju lieluzvedumā “Māras zeme”, kurā viena no emocionāli spēcīgākajām epizodēm bija meiteņu dvēselīšu skrējiens (“Veļu druva, iļģu lauks”). Skaists un daudzsološs bija arī pats sākums, kurā puišu rindas kā upes tērcītes satek un piepilda Austras koka zīmi. Tas ir līdzīgi kā mūsu stāstā par Daugavu, visas tērcītes satek lielajā Daugavā. Domājot par nākotni, svarīgi apzināties, ka mums vairāk jāsaliedējas, jāturas kopā, lai ikdienas sīkās rūpes, kašķi neradītu naida uzliesmojumu. Latviešu tauta ir sīksta, izturējusi ne vienu vien pārbaudījumu, tāpēc ticu, ka arī turpmāk būsim tikpat spēcīgi kā šī zīme Austras koks, kas sargā dzimtu, ģimeni, savieno ar Dievu, dod spēku un padomu.”

Publiku iepriecinās arī brīnišķīgas balss īpašniece Anmary, kura piedalījusies jau vairākās Latvijas svētku programmās: “Šoreiz dziesmas veltītas Latvijas pieredzes bagātākajai un vēsturiski nozīmīgajai upei Daugavai. Šī upe ir kā pūra lāde, kas piepildīta ar informāciju par mūsu senčiem un pagātni, kā liela bibliotēka. Daugava ir tieša, gudra un mazliet biedējoša ar savu varenumu. Ir pārsteidzoši daudz dziesmu par šo upi, un programmā “Pūt, vējiņi!”, iekļautas pavisam nedaudz no lielā klāsta.

Mana sajūta par Latviju nākamajos 100 gados ir nešaubīga: mūsu valstij ir stipra un droša nākotne. Kamēr vien latvieši dziedās un klausīsies dziesmas, tauta būs stipra, jo mūsu dziesmām ir spēcīgi vārdi un jaudīgas melodijas. Dziesma ir latviešu meditācija.”

Koncertam spēcīgu stīgu piešķirs arī Latgales puisis ar fantastisko balsi Dainis Skutelis un dziedātāja ar īpašo sievišķīgo draivu Antra Stafecka. Par dalību projektā “Pūt, vējiņi!” Anta saka: “Esmu laimīga, ka atkal varu piedalīties Latvijai veltītajos koncertuzvedumos, ko organizē “Producentu grupa 7”. Esmu bijusi kopā ar šo lielisko komandu jau vairākus gadus un vienmēr izbaudu gan izcilo radošo grupu, gan brīnišķīgos skatuves kolēģus, gan arī katru reizi esmu piedzīvojusi neticamu publikas un skatuves saplūsmi. Kad visi jūtamies kā viens vesels un aizkustinājuma asaras ir acīs mums visiem. Šajā “Pūt, vējiņi!” programmā dziesmu izvēle ir tiešām laba, un mani, tāpat kā jūs visus, atkal gaida brīnišķīgs piedzīvojums.”

Koncertam savu neatkārtojamu emocionālu akcentu piešķirs arī aktieris, folklorists, kopas “Vilki” dalībnieks Edgars Lipors, dziedātāja Ginta Krievkalna, komponists, aranžētājs, muzikālais producents Kristaps Krievkalns, skolniece ar izcilu balsi Elizabete Lukaševiča (14) no Rīgas Doma kora skolas, folklorists Edgars Kārklis, Kristīnes Kārklas-Kalniņas brālis, un citi. Koncerta pilnskanību un bagāto vizuālo tēlu nodrošinās instrumentālisti Ēriks Upenieks, Armands Treilihs, Miķelis Vīte, kā arī deju studija “Benefice”.

Svētku koncertuzveduma “Pūt, vējiņi!” atklāšana Ogres Kultūras centrā 13. novembrī, pēc tam koncerts,

Latgales vēstniecībā “Gors”14. novembrī,

Vidzemes koncertzālē “Cēsis” 16. novembrī,

Liepājā Olimpiskā centra Rožu zālē 17. novembrī,

Siguldas novada Kultūras centrā 22. novembrī,

Valmieras Kultūras centrā 23. novembrī,

Jelgavas kultūras namā 24. novembrī,

Alūksnes Kultūras centrā 25. novembrī,

Rīgā VEF kultūras pilī 27. novembrī,

Aizkraukles kultūras namā 28. novembrī,

Līvānu Kultūras centrā 29. novembrī,

Ādažu Kultūras centrā 30. novembrī

Kalnu kultūras namā Nīgrandē 1. decembrī

Aicinām biļetes iegādāties laikus, jo, koncertiem tuvojoties, tās kļūs dārgākas.

 

“Saule lika Dieviņami,

lai tas raka Daugaviņu.

Zvēri raka, Dieviņš lēja

No mākoņa dzīvūdeni…”

 

“Paliek taču debesu Daugava. Desmittūkstoš gadu caur šo zemi tecēdama, skaistā un skarbā upe kļuvusi arī par daļu Aizsaules zemē, kur mūsu tēvutēvi un mātesmātes pļauj zīda pļavas, kuļ zeltītus graudus debesu rijās, velk veļu līdakas un, lietum saulē līstot, dzer kāzas tiem, kuri zemes virsū nav guvuši piepildījumu savai mīlestībai. Debesu Daugava ir neiznīcināma un nesakropļojama, un reiz viņas veidols, atdzimdams jaunās sirdīs, glābs zemes Daugavu no iznīcības.” (Saulcerīte Viese. “Atmiņas par Daugavu”, Zvaigzne, 1989, nr. 16)

LA.lv